24 Haziran 2019 Pazartesi 17:28
 
Öncekiler Sonrakiler

AKARYAKIT ÇETESİ ADLİYEDE

Akaryakıt çetesi Adliyede
26 Şubat 2018 Pazartesi 10:22

112 zanlı gözlatına alınmıştı

Körfez Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 72 ilde düzenlenen eş zamanlı olarak düzenlenen akaryakıt ve vergi kaçakçılığına yönelik operasyonda gözaltına alınan 130 kişiden 60’ı adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin devleti 6 aylık dönemde en az 600 Milyon TL vergi kaybına uğratıldığı tespit edildi.


Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Körfez Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla yürütülen soruşturma kapsamında, örgütlü olarak Akaryakıt ve Vergi Kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen şüphelilere yönelik 16 Şubat günü 72 ilde eş zamanlı olarak “Vurgun” kod adıyla operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında Kocaeli Polisi tarafından toplam 130 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayilerinde kurlu bulunan otomasyon ve yazar kasa sistemlerine dışarıdan müdahale edilerek satış verilerinin silindiği belirlendi.


6 ayda 600 milyon TL vergi kaybı


Şüphelilerin ithal edilen akaryakıtın dağıtıcı ve bayilik lisansına sahip firmalar tarafından faturasız olarak piyasaya sürüldüğü öne sürüldü. Düzenlenen faturanın ise şirketlere gider olarak gösterilmesi amacıyla komisyon karşılığında satıldığı ve bu yöntemler ile tahmini olarak devleti 6 aylık dönemde en az 600 Milyon TL vergi kaybına uğratıldığı tespit edildi. Operasyon kapsamında 803 akaryakıt istasyonu, 10 akaryakıt dağıtım ve 3 otomasyon yazılım firmasında arama ile dijital imaj alma işlemi yapıldı.


70 kişinin işlemleri devam ediyor


Öte yandan operasyon kapsamında yapılan titiz takip neticesinde, Kocaeli ilinde 1 akaryakıt dağıtım firmasında ve 1 akaryakıt istasyonunda satış verilerini silerken şüphelilerin suçüstü yakalandığı öğrenildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğüne getirilen şüphelilerden, işlemleri tamamlanan 60 kişi, sabah saatlerinden itibaren 20 kişilik guruplar halinde Körfez Adliyesine sevk edildi. Gözaltında bulunan 70 kişinin ise emniyette işlemlerinin devam ettiği belirtildi.
Bu haber 1200 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ