19 Mayıs 2019 Pazar 22:47
 
Öncekiler Sonrakiler

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İÇİN TOPLANDILAR

Bağımlılıkla mücadele için toplandılar
31 Temmuz 2018 Salı 16:19

İl genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurul Toplantısı, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Barış Arıduru, Baro Başkanı Sertif Gökçe, Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Nilay Coşgun, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Fazlı Çelebi ve ilgili  kurum müdürleri katıldılar.
 
Aksoy toplantıda yaptığı konuşmalarında; “Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurul Toplantımıza hoş geldiniz. Bugün komisyon olarak yapılan çalışmaları gözden geçirecek ve yeni yapılan çalışmalar hakkında belirli kararlar alarak, faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bağımlılıkla mücadele konusunda Kocaeli il genelinde ilgili kurum ve kuruluşlarımızla koordineli olarak yürütmekte olduğumuz önemli çalışmalar var. Bu önemi çalışmaları daha ileriye taşımak ve bağımlılıkla mücadele konusunda Kocaeli’yi daha iyi bir noktaya getirme anlamında çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“Güvenlik birimlerimiz hassasiyetle çalışıyor”
Aksoy konuşmalarının devamında, “Bağımlılıkla mücadele içerisinde en önemli noktalardan birisi uyuşturucu ile mücadele konusudur. Güvenlik birimlerimizin uyuşturucu ile mücadele konusunda yoğun bir gayret ve çalışmaları var. Güvenlik birimlerimizin 2018 yılı içerisinde Kocaeli’de yürüttükleri operasyonlar kapsamı içerisinde 1 ton 272 kg Eroin maddesi ele geçirilmiştir. 117 kg 290 gr Esrar, 2 kg 310 gr Kannobinoid, 6773 adet uyuşturucu hap, 7 kg 858 gr Kokain, 915 gr Metamfetamin gibi birçok uyuşturucu maddeler ele geçirilmiştir.  10 bin 811 kök Hint keneviri de yakalanarak, imha edilmiştir. Uyuşturucu ile mücadele konusunda güvenlik birimlerimiz büyük bir hassasiyetle çalışmalarına devam ediyor. Hem sokak satıcılarına dönük olarak yürütülen faaliyetler, hem de transit olarak ilimizi kullanmak üzere uyuşturucu ticareti yapan kesimlere dönük olarak yürütülen çalışmalar büyük bir hassasiyetle devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Açık Kapı Sistemi’ni de devreye alacağız”
Uyuşturucu ile mücadele konusunda yeni bir çalışmayı başlatacaklarını kaydeden Vali Aksoy, “Bu konuda İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalar kapsamında hepimizin bildiği gibi Valiliğimizde de Açık Kapı sistemi var. Açık Kapı sistemine vatandaşlarımız doğrudan başvurabildiği gibi elektronik sistem üzerinden de başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Bu bakımdan uyuşturucu ile mücadelede bundan sonra Açık Kapı sistemini de devreye alacağız. Gerek Açık Kapı sistemine, gerekse karakollarımıza ve güvenlik birimlerimize yapılmış olan uyuşturucu ile ilgili başvurular Açık Kapı sistemine bildirilecek ve bunlarla ilgili yapılacak çalışmalar değerlendirilecektir. Özellikle muhtarlarımızın, okul güvenlik koordinasyon görevlilerinin de belirli noktalarda tespitleri varsa Açık Kapı sistemine bunlarında yönlendirilmesi suretiyle önümüzdeki süreçte yeni çalışmaları ortaya koyarak daha aktif bir şekilde bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Alkol, sigara ve elektronik bağımlılıkta bu mücadele kapsamında değerlendirdiğimiz hususlardır. Oluşturulan teknik komiteler ve çalışmalar devam etmektedir. İl genelinde oluşturulan komisyonların dışında her ilçede bu alanda çalışma yapacak birimler oluşturuldu. Komisyonlarda ve ilgili kurumlarda görev yapan bütün çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından toplantıda kurul üyesi tüm kurumların çalışmaları değerlendirilerek, öneri ve katkıları görüşüldü.

Bu haber 804 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ