bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 09:44

BEKÇİLİK KANUNU KEYFİLİK GETİRECEK

BEKÇİLİK KANUNU KEYFİLİK GETİRECEK
04 Haziran 2020 Perşembe 12:00

KANUNDA KEYFİLİK GETİRECEK DÜZENLEMELER VAR

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifinin 5'inci maddesi üzerine TBMM’de değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu; “Halkın, huzur ve güvenliği için yapılacak düzenlemeler artık teknolojik gelişmelere çağdaş ve toplumsal anlayışlara uygun olarak yapılması gerekir.” diyerek düzenlemenin geri çekilmesini talep etti.

 


TBMM’Yİ EKARTE ETMEYİ KABUL EDEMEYİZ.
Kanun kapsamına alınan bekçilerin halka yardım görevinin bu madde kapsamında sıralandığını belirten Nuhoğlu; Halkın emniyetini ve sağlığını korumaya yönelik olduğu için bunlara bir itirazlarının olmadığını ifade ederken düzenlemede yer alan yardıma ihtiyaç duyduğu değerlendirilen ibaresi belirsiz olmakla kalmayıp bekçinin keyfî yargısına ve kararına bırakıldığını belirterek. “Bu ciddi sorunlar doğurabilecek sahip ifadenin değiştirilmesi şarttır.” dedi.

Diğer taraftan, teklifin tamamına yönelik değerlendirmelerde buluna Hayrettin Nuhoğlu, Kanunun kanun yapma tekniği açısından sorunlu olduğunu hatta Anayasa’ya aykırılığın söz konusu olduğunu ifade etti.
Kanunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir ifadesinin çok sakıncalı olduğunu belirten Nuhoğlu; “Asıl düzenleme yetkisini İçişleri Bakanlığına yani yürütmeye bırakma isteği yasama organı olan TBMM’yi arkadan dolaşarak ekarte etme anlamına gelir ki kabul edilmesi mümkün değildir. Jandarma Teşkilat, Görev Ve Yetkileri Kanunu ile Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanununa müdahale etmeye yönelik hamleleri de makul bir davranış olarak göremeyiz.” dedi.

Bu haber 3022 defa okundu

Mah.Gece Bekçileri

Halil KARAKAŞ Em.Bşk.
04 Haziran 2020 Perşembe 22:48

Mahalle ve Gece Bekçileri ne elbette karşı değiliz.Ama; bu teşkilât esasında polise yardımcı teşkilâttır.Polisin önünde bir teşkilât ya da polise rakip bir teşkilât değildir.Doğru çalıştırılırsa ve iyi denetlenir de verim alınabilir.Fakat her siyasi iktidarın zamanında kendi görüşü doğrultusunda eleman alınırsa verim yerine zarar verir.Birde eleman alınırken ilk tahkikatları çok iyi yapılmalı.Adli,idari,ahlâkî ve psikolojik durumu çok iyi incelenmelidir ki verimli olabilsin.Kesinlikle süfli işle

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ