22 Temmuz 2018 Pazar 23:30
 
  • 4,791 TL

  • 5,612 TL

  • 190,35 TL

  • 94.082

Öncekiler Sonrakiler

FETÖ SORUŞTURMALARINDA 1160 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ soruşturmalarında 1160 kişi tutuklandı
28 Temmuz 2017 Cuma 13:25

Başsavcı Kurt soruşturmalar hakkında bilgi verdi

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt devam eden soruşturmalar hakkında yazılı bir açıklama yayınladı. Kurt açıklamasında 'Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı olarak görevimizin başındayız' dedi.

 

İŞTE O AÇIKLAMAVatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlamak, yasalarile koruma altına alınan temel hak ve özgürlüklerini huzur ve güven içindekullanmalarına imkan tanımak, temel hedefimizdir diyerek 1 sene önce KocaeliAdliyesi'ndeki görevime başladım.

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin hemen ardından aldığım busorumluluğun ne kadar ağır ve hassas olduğunun farkındaydım, ancak insanhaklarına saygılı, hukuka bağlı, şeffaf ve hesap verilebilir adalet anlayışıylabu ağır yükün mesai arkadaşlarımızla birlikte altından kalkacağımıza inancımtamdı.

Vatandaşlarımızın huzurunun sağlanması, adaletin tecellietmesi,  ilimizin ve ülkemizin refah vehuzur içinde olabilmesi için Kocaeli Adliyesi'ndeki her bir çalışma arkadaşımınyoğun,fedakarca ve mesai mefhumu gözetmeksizin ortaya koyduğu emeklerisayesinde tam da hedefimiz doğrultusunda ilerlemiş olduğumuzu görmenin haklıgururunu yaşıyorum.

Görevimin başına geçtiğim günden bugüne kadargerçekleştirdiğimiz faaliyetleri, etkinlikleri, gelişmeleri, projeleri vesoruşturma süreçlerimizi şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyuna paylaşmayı gerekligörüyorum.

Bu bağlamda;

 

1-  AdliyemizdekiSoruşturma ve Kovuşturma Dosyaları

Adliyemizin 2016 ve 2017 yılı soruşturma dosyalarıhakkındaki istatistiksel veriler aşağıda belirtildiği gibidir.

 

 

Soruşturma dosya sayısı

İnfaz Dosya sayısı

2016 yılında gelen

27 300

45 537

28.07.2017 tarihine kadar

19 133

15 218

FETÖ/PDY Silahlı Terörö Örgütü’ne yönelik soruşturma dosyaları

 

Toplam Gözaltı sayısı

3032

Halen Gözaltında bulunan şüpheli sayısı

   20

Tutuklu olan şüpheli sayısı

1160

Adli Kontrol uygulanan şüpheli sayısı

955

Serbest bırakılan şüpheli sayısı

513

Yakalama kararı ile aranan şüpheli sayısı

513

Toplam işlem yapılan şüpheli sayısı

3545FETÖ/PDYSilahlı Terör Örgütü'nün yapılanmasına ilişkin personel  soruşturmalarımızda son durum;

1cezaevi müdür, 1 icra müdürü, 6 icra müdür yardımcısı, 20 zabıt katibi, 4cezaevi katibi, 1 icra katibi, 1 mübaşir, 1 sağlık memuru, 11 infaz korumamemuru yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilmiştir.

 

2-  Denetimli Serbestlik Sistemi ile ilgiliçalışmalar

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı KorumaKurulu Ocak Ayı Toplantısı, Koruma Kurulu Üyelerinin katılımlarıyla 19.01.2017tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda, KocaeliCumhuriyet Başsavcılığımız ve Kocaeli Valiliği arasında imzalan protokolkapsamında, kamu kurumunda ücretsiz çalışma yükümlülüğü hakkında görüşmeleryapıldı. Koruma Kurulunda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve 2017 yılıprojeleri  aktarılmıştır.

 

Devam eden süreçte;

Kocaeli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nünprojeleri arasında yer alan ve 17 bin adet sahil çamı bitkisinin dikileceğiDenetimli Serbestlik Hatıra Ormanı için 07.03.2017 tarihinde ilk fidanlardikildi. Fidanların dikimi için 5402sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu gereği bir kamu kurumunda ücretsiz olarakçalışma yükümlülüğü almış 30 kişi görevlendirilmiştir.

Suç mağdurlarının, eski hükümlü ve denetimli serbestlikyükümlülerinin iş taleplerine daha hızlı cevap verilebilmesi amacıyla, KocaeliDenetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) arasında08.03.2017 tarihinde protokol imzalandı ve İŞKUR binasında Hizmet Noktasıbirimi hayata geçirilmiştir.

Derince Harikalar Sahili'nde 26.05.2017 tarihindegerçekleştirilen kamu çalışma uygulamasının tanıtımı etkinliği kapsamnda 30kişilik kamu çalışma yükümlüsüne Harikalar Sahili temizletilmiştir.

 

3- Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde Sağlık Birimi Açıldı.

Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde Dahiliye,Ortopedi, Genel Cerrahi, Göz, K.B.B., Psikiyatri, Kadın Hastalıkları, Üroloji,Diş Polikliniği üniteleri ile Radyoloji (Ultrason) Odası, Sterilizasyon Odası,Doktor Dinlenme Odası, Hasta Bekleme Odası, Röntgen, Diş Röntgeni, LaboratuvarOdası ve Acil Müdahale Odası bulunan dahil olan uzman ve pratisyen hekimlercetedavinin yapılabileceği Sağlık Birimi'nin açılışı 27.02.2017 tarihindegerçekleştirilmiştir.

Sağlık Birimi'nin Cezaevi Yerleşkesi'nde faaliyete geçmesiyle, hemzaman, hem emek hem de yakıt tasarrufu sağlanmıştır.

 

4- Yeni İcra Dairesi Modeli için İmza Protokolü

Adalet Bakanlığı'nın İcra Dairelerinin Etkinliğinin ArttırılmasıProjesi kapsamında  ortaya çıkan yeniicra dairesi modelinin hayata geçirilebilmesi için, Kocaeli BüyükşehirBelediyesi ile Cumhuriyet Başsavcılığımız arasında 01.03.2017 tarihinde imzalanprotokol ile,İzmit ilçesi, Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi üzerindeki 6 katlıbinanın, zemin ve 1. katlarında arşiv ve hizmet alanı olarak kullanılmak üzeretoplam 5000 m² lik bölümün 10 yıl bedelsiz olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızatefrişi ile birlikte tahsis edilmesi şeklinde anlaşmaya varılmıştır.Yeni hizmetbinasının Ağustos ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

 

5- Adliyemiz Ön Büro birimleri

Adliyemiz giriş katında, Ceza, Hukuk Mahkemeleri ileHazırlık ve İnfaz Ön Büroları kurulmuştur. Vatandaşa hizmetin daha hızlı vedoğru şekilde verilmesinin sağlanması amacıyla kurulan ön bürolarda numaratörhizmeti getirilerek kişilerin uzun kuyruklarda beklemelerinin önünegeçilmiştir.

 

6- Adliyemiz girişindeki güvenlik tedbirleri

Adliyemiz girişindeki güvenlik biriminden geçişlerdeyüksek güvenlikli   X-Ray cihazlaryerleştirilirken, hakim,savcı avukat girişinin gerçekleştiği alanda resimlikimlik kontrol hizmeti getirilmiştir.

 

7- Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde DuruşmaSalonu

İlimizde FETÖ/PDY soruşturmalarının yoğun ve bazıdosyalardaki sanık sayısının fazla olması nedeniyle, güvenlik riskinin minimumaindirilmesi  açınıdan cezaeviyerleşkesinde duruşma salonu inşasına başlanmıştır.

Bu salon hem duruşma hem de kapalı spor salonu olarakkullanıbilecek nitelikle inşa edilmektedir. İnşaatın ağustos ayı sonundabitirilmesi planlanmaktadır.

 

8- Kocaeli Yeni Adalet Sarayı Projesi

Adliyemizinfiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle, yapılan çalışmalar sonucu Milli Savunma Bakanlığına tahsisli Kocaeli ili, Kartepeİlçesi Dumlupınar Mahallesi, 6 parsel numaralı 1.263.750.00 m² yüzölçümlü vehalihazırda K.K. EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanlığının faaliyetgösterdiği taşınmazın 170.000 m² lik kısmı yeni Adalet Sarayı Binasının yapımıiçin Adalet Bakanlığına tahsis edilmiştir. Proje İhalesi için çalışmalar sonaşamaya gelmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                                                                                                                                                                                                                                              

Bu haber 2408 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ