25 Mayıs 2018 Cuma 10:09
 
  • 4,764 TL

  • 5,577 TL

  • 199,47 TL

  • 101.138

Öncekiler Sonrakiler

GENÇLERİMİZ YOK OLUYOR

GENÇLERİMİZ YOK OLUYOR
07 Ekim 2015 Çarşamba 23:19

Ülkemiz ve özellikle ilimiz Kocaeli’nde geçmiş yıllarla kıyaslandığında suç türü açısından madde bağlantılı suçların hızla artması ve buna bağlı ölüm vakaları içimizi acıtıyor.

BBP Kocaeli Milletvekili adayı Abdullah Kanpara uyuşturucu sorunu ile ilgili oldukça çarpıcı tespitlerde bulundu ve Gençlerimiz yok oluyor dedi. Kanpara yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

Ülkemizde  ilgili kliniklerde yatarak bağımlılık tedavisi gören en küçük kişinin yaşı 11, en büyük kişinin ise 65. Uyuşturucu madde kullanımında ve tedarikinde internetin de büyük bir etkisi var. Kullanıldığında esrar etkisi veren “baharat” veya “bitki” olarak nitelenebilecek ürünler dünyada yayılmaya başladı. Özellikle İnternet aracılığıyla pazarlama, hızla yayılma ve hedef kitlesi her geçen gün artma eğilimi gösteriyor. İlgili bakanlıkların acilen tedbir almasını istiyorum.
Ekonominin iyiye gittiğini söyleyen hükumet yetkileri, yapılan araştırma sonuçlarına bakmıyor galiba. Son yıllarda ekonomik sıkıntılardan sebep ciddi bir artış gösteren boşanma rakamlarının en önemli yan etkisi de boşanan ailelerin çocukları ile boşanan genç çiftlerin uyuşturucuya yönelmesi. Aç tok’un halinden anlamaz. Akp hükumetinin, bu konularda yetersiz ve beceriksiz politikaları sonucu yüzlerce çiftimiz ve gencimizin dünyevi ve uhrevi hayatları kararıyor. 
Vahim ve içler acısı boyutlara ulaşan bu konuda neler yapılabilir? 
1- Orta okul ve liselerde, UYUŞTURUCU ve MADDE BAĞIMLILIĞI KONUSUNDA DERSLER zorunlu olmalı veya en azından bu noktada bütün okullarda MEB tarafından zorunlu olarak sınıflarda uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararları bir bir anlatılmalı,
2-Liselerde periyodik olarak SAĞLIK TARAMALARI  yapılmalı. Öğrencilere uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararlarının insanın hayatında nelere mal olduğu anlatılmalı,
3- Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili kolay erişim engellenmeli. Bu noktada ise sanal dünya internette büyük önlemler alınmalı. Okullarda ve evlerde öğrencilerin uyuşturucuya kolay erişimi noktasında İNTERNET FİLTRELERİ KULLANMALI. Bunun için ise BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ve bu noktada yetkili merciler gerekli takipleri yeterince yapmalı ve bu sitelere erişim engellenmeli.
4-Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile ilgili bir birim oluşturularak, MEB’e yeterli materyal ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunarak bilgi sağlamalı. Oluşturulacak birçok bağımsız site ile öğrencilere uyuşturucunun zararları anlatılmalı. Sosyal medya bu noktada etkili bir şekilde kullanılmalı. Uyuşturucunun kararttığı hayatların hikayeleri ve görüntüleri bu noktada takipçilere ulaştırılmalı.
5- Üniversiteler ile MEB ve diğer yetkili kurumları arasında işbirliği sağlanarak, üniversitede görevli personelin bu noktada yardımcı olmaları sağlanmalı.
6- Madde bağımlılığı tedavi merkezlerinin tüm yurtta yaygınlaşması sağlanmalıdır.
7- Uyuşturucu madde ticareti yapan simsarlara uygulanacak ceza-i müeyyide  kesinlikle caydırcı olmalı.

Bu haber 995 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET