28 Mayıs 2018 Pazartesi 04:35
 
  • 4,706 TL

  • 5,507 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

KARTEPELİ MUHTAR İŞTE BU CEZAEVİNDE

Kartepeli Muhtar işte bu cezaevinde
04 Aralık 2015 Cuma 17:00

Muhtar Yıldız’ın başını Cindy yaktı

Geçtiğimiz 25 Kasım günü Kartepe Belediyesi tarafından 25 muhtar Kıbrıs Kültür gezisine götürdü. 25 muhtarın katılımıyla Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan Kıbrıs Ercan Havaalanı’na inen muhtarlar polis kontrolünden geçtikleri sırada Nusretiye Köy Muhtarı Turan Yıldız’ın üzerine narkotik polis köpeği atladı. Polis ekipleri Yıldız’ın üzerinde yaptıkları aramada 3 gram esrar maddesi ele geçirdi.

"Kanunsuz uyuşturucu madde hint keneviri ithal ve tasarrufu" suçlamasıyla gözaltına alınan Yıldız, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne teminat duruşmasına çıkarıldı. Mahkemede ifade  veren polis memuru Mehmet Sevinç olayla ilgili bulguları aktardı. Sevinç, zanlı Turan Yıldız’ın 25 Kasım tarihinde Kıbrıs’a  Ercan Hava Limanından giriş yapmak isterken narkotik detektör köpeği Cindy’nin tepki vermesi sonucunda üzerinde arama yapıldığını ve şeffaf naylon içerisinde 2 gram 275 miligram hintkeneviri ile 1 adet içerisinde tütünle karışık 800 miligram ağırlığında hint keneviri bulunduğunu söyledi. Polis zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini ve aleyhine getirilen kanunsuz uyuşturucu madde ithal ve tasarruf davasını da kabul ettiğini söyledi. Kıbrıs’ta  turist statüsünde olan zanlının yasal bağı olmadığını ve mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlamasını talep etti.
Kıdemli Yargıç Musa Avcıoğlu huzurunda verilen şahadeti değerlendirerek zanlının işlemiş olduğu suçun ciddi bir suç olduğunu ve Ağır Ceza mahkemesinde yargılanacağını belirterek davasında hazır bulunmasını sağlamak maksadı ile 15 günü geçmeyen bir süre merkezi cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak beklemesine karar verdi.


İŞTE BU CEZAEVİNDE TUTUKLU


Cezaevinde tutuklu bulunan Turan Yıldız’ın 11 Aralık günü hakim karşısına çıkarılacağı öğrenilirken gazetemiz haber müdürü Ahmet Yavuz tutuklu muhtar ile görüştü. Yıldız’ın moralinin oldukça yüksek olduğu, ilk mahkeme sonucunda serbest kalmayı beklediği öğrenildi.


HAVALANINDA YAKALANMASI İLGİNÇ

Lefkoşa Ercan Hava Limanında normalde rutin kontrollerin haricinde olağanüstü bir arama yok. Görüştüğümüz yetkililer olayla ilgili bilgi vermekten kaçınırken narkotik köpekli denetimin çok sık yapılmadığı, Muhtar Yıldız’ın yakalandığı gün ise Hava Limanında başka bir arama gerçekleştirileceği sırada spontane geliştiği öğrenildi.

CEZAEVİNDE GÖRÜŞMEK İMKANSIZ

Lefkoşa Cezaevinde hakim karşısına çıkmayı bekleyen Muhtar Tuncay Yıldız ile görüşmek için yaptığımız girişim önce kabul edildi, ardından da Çarşamba günü için randevu verildi. Görüşme gününe gittiğimizde ise ilginç bir gelişme yaşandı. Sabah saatlerinde Yıldız ile Kıbrıs vatandaşı bir kişinin görüştüğü Kıbrıs kanunlarına göre ise tutukluların haftada bir gün olmak üzere bir günde en fazla bir kişi ile görüşebilecekleri bu nedenle görüşmemize izin verilemeyeceği söylendi.

1 YIL CEZA ALABİLİR

Kıbrıs yasalarında uyarınca uyuşturucu ile yakalananlara yönelik ciddi yaptırımlar bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Lefkoşa Metehan sınır kapısından 5 gram hint keneviri ile giriş yapmak isterken tespit edilen ve aleyhine kanunsuz uyuşturucu madde ithal ve tasarruf suçundan dava getirilen sanık S. G.isimli zanlı 1yıl hapis cezasına çarptırıldı.Mahkeme hakimi kararı açıklarken  ‘Sanığın işlemiş olduğu suçun çok ciddi olduğunu, uyuşturucu suçlarının sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaygınlaşan ve günümüzde ölümle sonuçlanan vakaların arttığını belirterek bu tür suçlara mülayim davranılmasının mümkün olmadığını  bu nedenle bu suçlara tüm dünyada olduğu gibi ciddi cezalar verilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme başkanı  sanığı işlemiş olduğu uyuşturucu madde ithal ve tasarruf suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırmayı uygun ve adil bulduklarını açıklayarak kimsenin ne maksatla olursa olsun ister kullanmak isterse satmak için uyuşturucu madde ithal etme hakkı olmadığına da vurgu yaptı.
Bu haber 3329 defa okundu

DİĞER HABERLER

Parayı alınca intihardan vazgeçti

Parayı alınca intihardan vazgeçti

.

Aranan 32 kişi uygulamada yakalandı

Aranan 32 kişi uygulamada yakalandı

.

o midyeler denize tekrar bırakıldı

o midyeler denize tekrar bırakıldı

Kocaeli Körfezi’nde koruma altındaki kuş gözlem merkezi sınırlarında kaçak midye avcılığı yapan şahıslar, Büyükşehir zabıta ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

DEAŞ operasyonu

DEAŞ operasyonu

4 GÖZALTI

Sosyal medyadan terör propagandasına 8 Gözaltı

Sosyal medyadan terör propagandasına 8 Gözaltı

KOCAELİ'de, terör örgütü PKK/KCK'nın sosyal medyadan propagandasını yapan 8 kişi gözaltına alındı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET