17 Ocak 2019 Perşembe 04:42
 
  • 5,348 TL

  • 6,101 TL

  • 223,27 TL

  • 95.411

Öncekiler Sonrakiler

KOMİSER CİHAN’IN BULUŞU, POLİSLERİ RAHATLATACAK

Komiser Cihan’ın buluşu, polisleri rahatlatacak
19 Ocak 2018 Cuma 00:00

.

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde polis akademisini bitiren 28 yaşındaki Komiser Cihan Çorumlu’nun geliştirdiği alet, polislerin taşıdığı yükü azaltacak.


SUÇ ve suçlularla mücadele eden Alman polisi, belinde el feneri, silah, biber gazı ve copla dolaşıyor. Ancak üzerinde taşıdığı malzemelerin ağırlığı bazı durumlarda engel teşkil ediyor. 2013 yılında Hessen’de polis akademisini bitiren Cihan Çorumlu ise polislerin taşıdığı yükü hafifletmek için harekete geçti.


Tüm bu malzemeleri tek bir alette toplamak için düşünmeye başladı. Fulda Emniyet Müdürlüğünde staj yaptığı sırada fener, biber gazı ve copu tek bir alette toplamak fikrini, güvenlik malzemeleri üreten Bonowi şirketine anlattı.Çalışmalara başladı ve 4 hafta sonra tüm güvenlik aletlerini içeren ilk protipi geliştirdi. 3-4 ay kadar üzerinde çalıştı ve çok işlevli aleti tamamladı. Şimdi ise güvenlik şirketi Bonowi mart ayı başında bu aleti piyasaya sürecek. Şirket, aynı zamanda patentini aldığı aleti Paris’teki güvenlik fuarında da sergiledi.RİSKİ AZALTIYOR
Polislerin görev anında bu kadar malzemeyle zorlandığını belirten Komiser Çorumlu ise, neden böyle bir işe giriştiğini şöyle anlattı: “Gece devriye gezen bir polis kimlik kontrolü yaparken, bir elinde kimlik tutuyor diğer eliyle de feneri. Tam o sırada polise bir müdahale olduğunu düşünün. Polis memuru biber gazı ya da copa sarılmak için elindekilerden birini bırakmak zorunda kalacak. Bu gibi durumlarda çok değerli bir zaman kaybı. Aynı zamanda da tehlikeli.”
Bu haber 7936 defa okundu

Yeter ki fırsat verilsin

Ahmet Türker
19 Ocak 2018 Cuma 11:23

İnsan düşündükçe bulur buldukça gelişirve yükselir yeterki imkanlar verilsin bir çorumluysa durma yok

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ