23 Nisan 2019 Salı 10:01
 
Öncekiler Sonrakiler

SARI ÖKÜZ, DOLANDIRICILARI YAKALATTI

Sarı öküz, dolandırıcıları yakalattı
10 Temmuz 2018 Salı 11:18

Araç ve hayvan tacirleri Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden kaçamadı.

 İnsanların güvenini kazanarak, araç ve hayvanlarını dolandırıcılık yoluyla alan bir şebeke daha kıskıvrak yakalandı.


2018 yılı Nisan ayında Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği’ne müracaat eden bir teyzenin ‘Sarı öküzümü aldılar, paramı ödemiyorlar, beni dolandırdılar’ beyanı üzerine çalışma başlatan Emniyet Müdürlüğü, teknik takip neticesinde tespit ettikleri nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik olaylarını örgütlü bir şekilde gerçekleştiren 12 şüpheliyi yakaladı.


27 Haziran 2018 tarihinde saat 05:00’da Kocaeli ve Sakarya’da yapılan planlı operasyon sonucunda  yakalanan A.Ç., M.B., A.K., K.S., Ş.K., Y.K., H.K., D.K., T.E., M.A., S.E., Ç.K., isimli 12 şüpheli Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatı ile gözaltına alındı.


Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 13 adet cep telefonu, 2 adet çek, 2 adet çek fotokopisi, 2 adet araç satış sözleşmesi, 1 adet araç satış protokolü, 2 adet hayvan pasaportu, 2 adet kaşe, 1 adet senet fotokopisi, 3 adet bıçak, 2 adet ruhsatsız av tüfeği, 23 adet fişek bulundu. Bulunan malzemelere el konuldu. 


Şüpheliler 1 milyon TL dolandırdı

Meydana gelen olaylarda şüphelilerin internetten veya çevreden bulmuş oldukları hayvanları ve araçları satın almak için, müştekilere güven vermek amacıyla kurum adına alışveriş yaptıkları öğrenildi. Satın alınacak hayvanlar ve araçlar için peşin fiyatına pazarlık yaptıkları, parayı banka hesaplarına havale edeceklerini ancak saatin geç olması veya haftasonuna denk gelmesi bahanesiyle bir sonraki güne havale işlemini gerçekleştireceklerini söyledikleri, bir sonraki gün ise, 3’üncü şahıslara sattıkları, bu süre içinde güven duyulmasına yönelik örgütün lideri ve yardımcıları tarafından vatandaşlara paravan veya yakın zamanda batacak olan şirketlere çek ve senet verdikleri belirtildi.  Alınan araç ve hayvanları örgüt liderinin talimat ve yönlendirmesiyle gerçek fiyatının altında nakit paraya satarak haksız kazanç elde ettikleri, örgüt lideri K.M. ve Ç.K.’nin örgüt üyelerine yapılan iş karşılığında para verdikleri tespit edildi.


Olaylarla ilgili 4 adet büyükbaş hayvan, 1 adet otomobil, 1 adet motosiklet ve 1 adet karavan bulunarak sahiplerine tespit edildi. Şüphelilerin 1 milyon TL civarında dolandırdıkları tespit edildi.


Bu haber 1167 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ