29 Nisan 2017 Cumartesi 20:28
 
  • 3,552 TL

  • 3,871 TL

  • 145,76 TL

  • 94.655

Öncekiler Sonrakiler

TACİZ, İSTİSMAR İDDİALARI DURMAK BİLMİYOR

Taciz, istismar iddiaları durmak bilmiyor
22 Nisan 2016 Cuma 17:06

Mezarlık görevlisinden iğrenç olay

Karaman’da yaşanan cinsel istismar olaylarının yankıları sürerken yurdun bir çok yerinden iğrenç haberler gelmeye devam ediyor.


HAYDAR AKAR ORTAYA ÇIKARDI


CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bugün yaptığı basın açıklaması ile ilimizde yaşanan cinsel istismar olayını ortaya çıkarttı. Akar, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;


2002 yılında Gebze Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde yıkama elamanı olarak işe başlayan sonrasında Kocaeli Belediyesi Asri Mezarlığında aynı göreve 2016 yılının Şubat ayına kadar devam eden Cengiz M. B.’ D… Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine cinsel istismarda bulunmuştur. 

Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava tutanaklarına göre, sanık Cengiz M. B. İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra Kadiri Tarikatına bağlı olarak faaliyet göstermiş ve dini sohbetler düzenlemiştir.Kocaeli Belediyesi Asri Mezarlığında yıkama görevlisi olarak çalıştığı dönemde dini sohbetlerine katılan D….Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Y.T’ye 8.sınıftan itibaren Asri Mezarlıkta bulunan odasında cinsel istismarda bulunmuştur. Mağdur Y.T’nin davranışlarından şüphelenen bir öğretmeninin Y.T’yi okul rehberlik servisine götürmesiyle olay ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra sanığın başka bir öğrenciye de 11 yaşından itibaren cinsel istismarda bulunduğu ve istismarı sürekli hale getirdiği iddiası mahkeme tutanaklarına yansımıştır.

Son dönemde ülke genelinde yasal olmayan yollarla faaliyet gösteren bazı dernek, vakıf ve cemaatler siyaseti ve dini istismar ederek, öğrencilere yardım adı altında kaçak yurtlar ve evler açarak, buralarda öğrencileri, kendi amaçları doğrultusunda yetiştirme girişimlerinde bulunmaktadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı bu vakıf, dernek ve cemaatlere göz yumarak suç işlemektedir.

Cinsel istismar girişimlerinde bulunan kişiler genellikle özgüveni düşük bireylerdir. Bu bireyler otoriteye sahip olduklarında bu gereksinimi, gizlilik içerisinde, baskıyla, doğal olmayan yollardan karşılamayı denemektedirler. AKP iktidarında hukuk kurullarının yok sayılması, kanunların tanınmaması ve yandaşların sürekli olarak korunması bu tür kişilik bozukluklarına sahip bireylere güç ve güven kazandırmıştır.

Kocaeli’nde yaşanan bu olayda da görüldüğü gibi Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerini, Kadiri Tarikatı adına faaliyet gösteren, kendisini “sözde” din adamı olarak tanıtan bir kişinin eline bırakarak çocukların cinsel istismara uğramalarına neden olmuştur. Milli Eğitim Bakanı yönetme gücünü kaybetmiş, eğitim faaliyetlerini bazı vakıf, dernek ve cemaatlere teslim etmiştir. Derhal görevinden istifa etmelidir.


Bu haber 1809 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ