27 Mayıs 2018 Pazar 06:32
 
  • 4,707 TL

  • 5,492 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

TAŞERONDA TEMİZLİK HAREKATI

TAŞERONDA TEMİZLİK HAREKATI
10 Eylül 2016 Cumartesi 00:06

İzmitli firma mercek altında

2 Ağustos sabahı İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince PETKİM’e operasyon düzenlendi. Aliağa, Karşıyaka, Menemen, Bayraklı, İstanbul, Manisa ve Çeşme’de eş zamanlı olarak 31 adrese düzenlenen operasyon sonucunda aralarında Azeri uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alınırken; 11 kişi de gözaltına alınmak üzere aranıyor.

TAŞERONA DA SIÇRADI

PETKİM’de Genel Müdür Sadettin Korkut’un gözaltına alınmasıyla başlayan süreçte, FETÖ/PDY operasyonu, beklendiği gibi taşeron firmalara da sıçradı. PETKİM’le iş yapan taşeron müteahhit firmaların en büyüklerinden Es Grup’tan Şenol Demirbaş ve ağabeyi Erol Demirbaş gözaltına alınırken, iki kardeşin yapılan sorgularının ardından PETKİM üst düzey yöneticileri ile birlikte mahkemeye çıkarılacağı belirtildi.

HER TAŞIN ALTINDA ES

Edinilen bilgilere göre; PETKİM’in gözaltına alınan eski Genel Müdürü Sadettin Korkut tarafından şirkette taşeronluğa başlayan Es Grup’un daha öncesinde benzer nitelikte ve büyüklükte projelerle ilgili herhangi bir tecrübesi bulunmamakta. Buna karşılık Gülen cemaatine yakınlığını kullanıp Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi inşaatı ile PETKİM’e adımını atan Es Grup, bundan sonra şirket içerisinde iş verilecek firmalar ve personel konusunda Sadettin Korkut ile birlikte en büyük belirleyici etken pozisyonunda bulunuyordu.

ŞİRKET KURUP ŞİRKET DEVREDİYOR

1999 yılında Kocaeli’nde bir aile şirketi olarak üç kardeş tarafından kurulan firma, cemaatin Türkiye’deki etkinliğinin artışına paralel olarak büyümeye başladı. FETÖ’nün özelleştirme sonrası kontrolü ele geçirdiği PETKİM’den aldığı ihalelerle gücüne güç katan Es Grup, kurduğu ve başka firmalara devrettiği bazı alt şirketlerle de cemaatle arasındaki para trafiğini yöneterek kamufle etmeye çalıştı.

Buna örnek olarak, Es Grup’un, LOTUS ile birlikte kurduğu İzmir Es İnşaat şirketinin hisselerinin tamamını daha sonra LOTUS’a devrettiği, Star Rafinerisi inşaatında bazı işlerin bu firmaya ihale edilmesini sağladığı iddia ediliyor. Es grup, bunun dışında, LOTUS şirketinin teklif verdiği bir taş ocağı ihalesinde geri çekilmesini sağlayarak daha sonra bu ocağı başka bir paravan şirkete aldırıp “sanal maliyet artışı” yaratarak yüksek fiyatlarla üretim ve satış yaptığı, bu sayede elde ettiği karın bir bölümünü de cemaatin Azerbaycan’daki üyeleriyle paylaştığı belirtiliyor. Es Grup’un bu ilişkilerde, Sadettin korkut ile birlikte SOCAR Türkiye’nin eski 1. Başkan Yardımcısı Samir Kerimli’yi kullandığı da gelen bilgiler arasında.

ALİAĞA EKSPRES FARKI

Gazetemizin 26 Mayıs 2016 tarihli baskısında “Enerji Devinde ‘Paralel’ İzleri” başlığıyla verdiğimiz özel haberde, SOCAR Türkiye bünyesindeki şirketlere paralel operasyonu yapılacağını belirterek; şirket içindeki paralel yapılanmanın ana hatlarını aktarmıştık. Haberde FETÖ’cü Samir Kerimli ve diğer üst düzey yetkililerin işten ayrılsalar da şirkette etkin olduklarını belirtmiş ve cemaatin SOCAR bünyesindeki etkin isimlerinden önemlilerini şöyle vermiştik: “İddiaya göre Fethullah Gülen Örgütü’nün enerji sektörüne dair politika ve stratejilerini belirleyen kurumların en önemlilerinden biri de Hazar Stratejik Araştırmalar Enstitüsü olarak gösteriliyor. Buna göre, Enstitü Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Petkim Genel müdürü Saadettin korkut, SOCAR Türkiye Enerji şirketinin halkla İlişkiler Müdürü Ömer Adsız, baş hukuk müşaviri Fatih Yiğit, SOCAR Power’in ortağı Enver Taner Baltacı, SOCAR İT Müdürü Fuat Uludağ, satın almalar direktörü Çetin Korkut ve benzeri pek çok ismin halen görevde olmaları sebebiyle Samir Kerimli’nin 1. Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılmış olması herhangi bir anlam ifade etmiyor.”

ILGAR MEHMEDOĞLU FAKTÖRÜ

Aynı başlıklı haberimizde, cemaat operasyonlarının Ilgar Mehmedoğlu tarafından yürütüldüğünü de belirterek, o güne kadar hiç kimse tarafından anılmayan bu ismi de ifşa etmiştik. Cemaatin, enerji sektöründe kadrolaşarak kendi hakimiyetleri dışındaki şirketleri sıkıştırdığını ve sektörü kontrol altında tuttuklarını da belirtmiştik. Haberin ilgili bölümünde “Kerimli’nin ayrılığı sonrasında FETÖ/PDY üyelerinin SOCAR İnsan Kaynakları Direktörü Ilgar Mehmetoğlu tarafından yönlendirilerek üst yönetim kararlarında etki altında bırakıldığı ve Kenan Yavuz’un CEO’luktan alınmasında dahli olduğu” bilgisini de vermiştik.

KORKUT’UN CEMAAT BAĞLANTISI

Haberimizde Sadettin Korkut’un FETÖ ile bağlantısını da deşifre ederek okurlarımıza aktarmıştık. Buna göre Korkut’un da Ilgar Mehmedoğlu tarafından göreve getirildiğini, daha önce Naksan’da çalışan Korkut’un cemaatle bağlantısının bu yıllara dayandığını belirterek, Korkut’un özellikle başörtülü kadın personele karşı tavır alıp hükümete yakın olduğunu düşündüğü pek çok kişiyi işten çıkardığını yazmıştık. Korkut’un ayrıca Petkim’in ihalelerini Samir Kerimli’nin talimatları doğrultusunda paralel yapıya yakın firmalara verdiğini de aynı haberde aktarmıştık. Haberde adı geçen şahısların büyük bölümü, Petkim’deki FETÖ/PDY operasyonu neticesinde gözaltına alındı veya firari olarak aranıyor. Operasyondan aylar önce yayınladığımız bu haber, gazetemizin gücünü, doğruluğunu ve öngörüsünü bir kez daha ortaya koydu.


kaynak:http://www.aliagaekspres.com.tr/guncel/04/08/2016/taseronda-temizlik-harekati

Bu haber 4220 defa okundu

Fikri Işık ve kardeşi

Necmı uzun
11 Eylül 2016 Pazar 00:57

Bu firmanın **** ortakları fikri ışık ve kardeşi İzzet ışık olmasın sakın...

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Aranan 32 kişi uygulamada yakalandı

Aranan 32 kişi uygulamada yakalandı

.

Husumetlisine kurşun yağdırdı

Husumetlisine kurşun yağdırdı

.

o midyeler denize tekrar bırakıldı

o midyeler denize tekrar bırakıldı

Kocaeli Körfezi’nde koruma altındaki kuş gözlem merkezi sınırlarında kaçak midye avcılığı yapan şahıslar, Büyükşehir zabıta ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

DEAŞ operasyonu

DEAŞ operasyonu

4 GÖZALTI

Sosyal medyadan terör propagandasına 8 Gözaltı

Sosyal medyadan terör propagandasına 8 Gözaltı

KOCAELİ'de, terör örgütü PKK/KCK'nın sosyal medyadan propagandasını yapan 8 kişi gözaltına alındı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET