19 Mayıs 2019 Pazar 22:52
 
Öncekiler Sonrakiler

TURKCELL VERİ MERKEZİ BASKININA 2'Sİ AĞIR, 10 MÜEBBET HAPİS

Turkcell Veri Merkezi baskınına 2'si ağır, 10 müebbet hapis
08 Ekim 2018 Pazartesi 14:34

.

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kocaeli'ninGebze ilçesinde, Turkcell Veri Merkezi binasını basan tutuklu 9 asker ve 1öğretmen ile tutuksuz 4 askerin yargılandığı davada, 'Anayasal düzeni ortadankaldırmaya teşebbüs' suçundan 2 kişi ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, 8 kişiise ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Gebze'de TurkcellVeri Merkezi binasını basan askerlerle ilgili karar verildi. Kocaeli 4'üncüAğır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 9 asker ve 1 öğretmen tutuklu, 4asker tutuksuz yargılanırken, davada kapsamında yargılanan eski binbaşı Ümitİpek'in firar ettiği belirlendi. Meslekten ihraç edilen tutuklu sanıklar Gebzeİlçe Jandarma eski komutanı yüzbaşı Abdülkadir Öz, üsteğmenler Arda Uzunve Emrah Ercenik, teğmenler Bülent Coşkun, Mehmet Özen ve Suat Selçuk,astsubaylar Mahmut Kahveci ve Osman Horat, Doğan Çeliktaş, eski öğretmen VedatÇetin ile tutuksuz sanıklar hakkında karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan eskiyüzbaşı Abdülkadir Öz ve eski öğretmen Vedat Çetin'i ağırlaştırılmış ömür boyuhapis; Arda Uzun, Emrah Ercenik, Bülent Coşkun, Mehmet Özen, Suat Selçuk,Mahmut Kahveci, Osman Horat ve Doğan Çeliktaş'ı ise ömür boyu hapis cezasınaçarptırdı. Tutuksuz yargılanan Ahmet Akalın 1 yıl 10 ay 15 gün, Cihan Akmeşe 3yıl 9 ay, Salih Topuzbaş ise 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. İsak Batırise beraat etti. Firari olan Ümit İpek'in ise dosyası ayrıldı.

VATANDAŞLAR DAĞILDIKTAN SONRA BİNAYI BASMIŞLARDI

Davada ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Gebze İlçe Jandarmaeski komutanı yüzbaşı Abdülkadir Öz, 15 Temmuz gecesi İlçe JandarmaKomutanlığı'nın önünde toplanan kalabalığa, "Siz neyseniz, biz de oyuz. Bakınbu çocukların hepsi sizden gelme. Biz öyle bu devleti kolay bulmadık. Öylekolay da kimseye teslim etmeyiz. Ancak biz askeriz. Siz buradan bir adım ileriatacak olursanız ben bu üniformanın şerefi adına aklıma ne geliyorsa yaparım.Öncelikle böyle bir durumda destek verdiğiniz için Allah hepinizden razı olsun.Şu anda sizin yaptığınız gösteri demokrasi adına yapılmış bir gösteri. Mevzuat,kanun bizde her zaman geçerlidir. Demokrasi adına yapılan gösteri bizimGebzemizde Cumhuriyet Meydanı'nda yapılır. Lütfen Cumhuriyet Meydanı'na gidinve toplanın" diye seslenmiş, vatandaşlar da alkışlarla destektebulunmuştu. Abdülkadir Öz'ün konuşması sosyal paylaşım sitelerinde büyük beğenitoplayıp, haber olarak yayınlanmıştı. Ancak vatandaşların dağılmasının ardındanAbdülkadir Öz ile yanındaki subay ve astsubaylar, iletişimi kesme amacıylaGebze'de bulunan Turkcell Veri Merkezi binasını basmıştı.


Bu haber 866 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ