21 Temmuz 2018 Cumartesi 07:17
 
  • 4,791 TL

  • 5,612 TL

  • 190,01 TL

  • 94.082

Öncekiler Sonrakiler

DAHA HIZLI VE KALİTELİ HİZMET İÇİN

 Daha hızlı ve kaliteli hizmet için
29 Haziran 2018 Cuma 11:02

Büyükşehir Çağrı Merkezi personeline, vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli hizmet verilmesi amacıyla eğitim verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Çağrı Merkezi, vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Çağrı merkezi hizmetinde yeni sisteme geçen Büyükşehir, vatandaşların sorunlarını birçok mecradan alıp, daha hızlı bir şekilde değerlendirebilecek. Büyükşehir’in ilgili birimlerinde görev yapan personellere yeni sistemle alakalı eğitim verildi. Yeni sistemde, çağrı merkezinden vatandaşların sorunlarını dinleyen görevliler, sosyal medyadan, web sitesinden ve mobil uygulama üzerinden gelecek olan taleplere de anında cevap verebilecek. Talepte bulunan vatandaş talebinin ne durumda olduğunu da görebilecek.

Birimlerdeki ilgili personeller
Vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak için Büyükşehir Çağrı Merkezi’nde 7/24 hizmet veriliyor. Vatandaşın taleplerini alan çağrı merkezi sorumluları, ilgililere aktarıyor. Vatandaşlara, hizmetin daha hızlı ulaştırılması için, büyükşehir birimlerde görev yapan personele, yeni geçilen çağrı merkezi sisteminin detayları anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda verilen eğitime, birimlerin ilgili personelleri katıldı.

Vatandaş bilgilendirilecek
Farklı uzmanlık alanlarında birçok personelin görev aldığı Çağrı Merkezi’nde günlük ortalama 5 Bin’e ulaşan çağrı kaydıyla hizmet veriliyor. Çağrı Merkezi numarasını tuşlayan vatandaşların talepleri ilgili birimlere aktarılıyor. Başvuru yapılan birimden gelen cevaplar, çağrı merkezi birimi tarafından vatandaşa iletiliyor. Çağrı merkezine telefonla ulaşan vatandaşlar yeni sistemle birlikte sosyal medya hesaplarından da taleplerini iletebilecek. Çeşitli mecralardan taleplerini bildiren vatandaşlar, web sitesindeki takip sisteminden taleplerinin ne durumda olduğunu görebileceği gibi e-posta ve SMS ile de bilgilendirilecek.
 
2 ayrı noktada yüzyüze temas kuruluyor
İzmit ve Gebze’de bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Bankoları ile 2 ayrı noktada vatandaşın tüm sorunlarını çözmek için yüz yüze temas kuruyor. Vatandaşlar ulaşım konusunda otobüs sefer saatleri, anlık olarak kullanacağı otobüsün konumu, güzergâh, ücret bilgisi gibi bilgileri Çağrı Merkezi personelinden alabiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ambulans hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların da aradığı merkeze, sosyal yardım hizmetleri ile alakalı bilgiler de sorulabiliyor. Vatandaşlar ayrıca talep ve şikâyetlerini de sunma imkânı bulabiliyor
Bu haber 742 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kent Kart bakiyenizi kontrol edin

Kent Kart bakiyenizi kontrol edin

Seçim bitti zam furyası başladı

İmar Barışı'na Kocaeli'den kaç kişi başvurmuş?

İmar Barışı'na Kocaeli'den kaç kişi başvurmuş?

İmar Barışı'nda başvuru sayısı ve toplanan bedel açıklandı.

Yolculuk daha güvenli olacak

Yolculuk daha güvenli olacak

Çayırova ile Tuzla arasına TEM bağlantı yolu üzerinden yapılacak olan köprüyle ulaşım daha konforlu, güvenli ve hızlı olacak

Kartepe’de basım ve değişimi ihalesi

Kartepe’de basım ve değişimi ihalesi

Kartepe Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Bilboard Baskı Montaj (Asım) Basım ve Değişimi İhalesi açtı. İhale 24 Temmuz 2018 Salı günü saat 11.00’de yapılacak.

İMO'dan şehir hastanesine inceleme gezisi

İMO'dan şehir hastanesine inceleme gezisi

.

Zeytinoğlu, OHAL'in kaldırılması olumlu yansıyacak

Zeytinoğlu, OHAL'in kaldırılması olumlu yansıyacak

Zeytinoğlu, 'Doğrudan Yabancı Sermaye yatırımlarını artırarak, sanayideki büyümeyi kalıcı yapabiliriz.'

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ