20 Eylül 2018 Perşembe 00:35
 
  • 6,250 TL

  • 7,301 TL

  • 242,09 TL

  • 96.604

Öncekiler Sonrakiler

DAHA HIZLI VE KALİTELİ HİZMET İÇİN

 Daha hızlı ve kaliteli hizmet için
29 Haziran 2018 Cuma 11:02

Büyükşehir Çağrı Merkezi personeline, vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli hizmet verilmesi amacıyla eğitim verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Çağrı Merkezi, vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Çağrı merkezi hizmetinde yeni sisteme geçen Büyükşehir, vatandaşların sorunlarını birçok mecradan alıp, daha hızlı bir şekilde değerlendirebilecek. Büyükşehir’in ilgili birimlerinde görev yapan personellere yeni sistemle alakalı eğitim verildi. Yeni sistemde, çağrı merkezinden vatandaşların sorunlarını dinleyen görevliler, sosyal medyadan, web sitesinden ve mobil uygulama üzerinden gelecek olan taleplere de anında cevap verebilecek. Talepte bulunan vatandaş talebinin ne durumda olduğunu da görebilecek.

Birimlerdeki ilgili personeller
Vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak için Büyükşehir Çağrı Merkezi’nde 7/24 hizmet veriliyor. Vatandaşın taleplerini alan çağrı merkezi sorumluları, ilgililere aktarıyor. Vatandaşlara, hizmetin daha hızlı ulaştırılması için, büyükşehir birimlerde görev yapan personele, yeni geçilen çağrı merkezi sisteminin detayları anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda verilen eğitime, birimlerin ilgili personelleri katıldı.

Vatandaş bilgilendirilecek
Farklı uzmanlık alanlarında birçok personelin görev aldığı Çağrı Merkezi’nde günlük ortalama 5 Bin’e ulaşan çağrı kaydıyla hizmet veriliyor. Çağrı Merkezi numarasını tuşlayan vatandaşların talepleri ilgili birimlere aktarılıyor. Başvuru yapılan birimden gelen cevaplar, çağrı merkezi birimi tarafından vatandaşa iletiliyor. Çağrı merkezine telefonla ulaşan vatandaşlar yeni sistemle birlikte sosyal medya hesaplarından da taleplerini iletebilecek. Çeşitli mecralardan taleplerini bildiren vatandaşlar, web sitesindeki takip sisteminden taleplerinin ne durumda olduğunu görebileceği gibi e-posta ve SMS ile de bilgilendirilecek.
 
2 ayrı noktada yüzyüze temas kuruluyor
İzmit ve Gebze’de bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Bankoları ile 2 ayrı noktada vatandaşın tüm sorunlarını çözmek için yüz yüze temas kuruyor. Vatandaşlar ulaşım konusunda otobüs sefer saatleri, anlık olarak kullanacağı otobüsün konumu, güzergâh, ücret bilgisi gibi bilgileri Çağrı Merkezi personelinden alabiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ambulans hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların da aradığı merkeze, sosyal yardım hizmetleri ile alakalı bilgiler de sorulabiliyor. Vatandaşlar ayrıca talep ve şikâyetlerini de sunma imkânı bulabiliyor
Bu haber 782 defa okundu

DİĞER HABERLER

Benzin ve motorine büyük indirim!

Benzin ve motorine büyük indirim!

.

Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu

Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu

.

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, üyelerinin işyerine giderek hibe, teşvik ve krediler başta olmak üzere profesyonel danışmanlık hizmeti sunduğu ‘KOTO Destek Ofisi’ çalışmalarına hızlı başladı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Erdoğan 'Enflasyon sebeptir, faiz neticesidir diyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.'

Yargıtay, Sorumlu banka dedi

Yargıtay, Sorumlu banka dedi

Yargıtay'ın kararı tüketiciyi sevindirdi, bankaları üzdü

SGK'dan büyük kolaylık!

SGK'dan büyük kolaylık!

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) ocak ayında Amme Alacakları Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası, borçlu mükelleflerin hacizli mallarının üzerindeki haczin kaldırılması için kolaylık sağlayacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET