izmit belediye 15 temmuz
16 Temmuz 2020 Perşembe 20:56

'18 YILLIK İKTİDARINDA EMEKÇİLERE HİÇBİR ŞEY VERMEDİLER'

'18 yıllık iktidarında emekçilere hiçbir şey vermediler'
21 Haziran 2020 Pazar 10:47

Hamzaçebi 'işçinin emekli ikramiyesi, başını sokacağı ev, kara gün dostu, kefen parasıdır'

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, hükümetin hayata geçirmek istediği Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin, İşsizlik Sigortası Fonunda biriken 132 milyar liradan fazla paranın işsiz kalan milyonlarca kişiye faydası olmadığı gibi TES’in de faydası olmayacaktır' dedi. Hamzaçebi yayınladığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi.;

'Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında işçilerin Kıdem Tazminatlarından fon kurulması ile işçilerin birikimlerinin devlet gücü aracılığıyla posası çıkarılana kadar ezilerek yandaş sermayenin fonlanması amaçlanmak istenmektedir. TES; İşçilerin ağzına sürülen zehirli bir parmak baldan başka bir şey değildir.


Kıdem Tazminatının iş kaybına karşı güvence olarak tazminat sağlaması, işten çıkarmaları cazip olmaktan çıkarıp işsizliği önlemesi, uzun dönemli çalışma ilişkisini teşvik etmesi, deneyimli işçileri işyerinde tutarak işgücü devrinin maliyetini azaltması gibi önemli işlevleri bulunmaktadır.


Covid-19 bulaşısı nedeniyle İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken 132 milyar liradan fazla paranın işsiz kalan milyonlarca kişiye faydası olmadığı gibi TES’in de faydası olmayacaktır.


Piyasaya hakim olan lider konumunda olan şirketler üretmiş oldukları ürün ve hizmetlerin fiyatlarını belirlerken bir maliyet unsuru olan çalışanın ücretlerini ve kıdem tazminatlarını fiyatlara dahil etmektedirler. Diğer firmalarda bu fiyatlandırmalara göre kendi fiyat politikalarını ayarlamaktadırlar. Dolayısıyla kıdem tazminatı işçinin hakkı olup, sermayeyi eriten veya işverenler tarafından finanse edilen bir yük değildir. Aksine sonradan ödenecek emanet ücret parçası olan kıdem tazminatının yıllarca işveren de birikmesi ve kullanması dolayısıyla işveren finanse edilmektedir. Kıdem tazminatı uzun yıllar aynı iş yerinde çalışan bir işçinin emekli ikramiyesi, başını sokacağı ev, kara gün dostu, kefen parasıdır. AKP Hükümeti Merkez Bankasında zor günler için ayrılan kefen parası dediğimiz ihtiyat akçesini iç ettiği gibi şimdide işçinin kıdem tazminatını iç edecektir.


18 yıllık iktidarında emekçilere hiçbir şey vermeyip onları enflasyonun altında ezdiren, elindeki hakları alan ve bu konularda sicili hiç de parlak olmayan AKP hükümetinin süslü, illüzyonist söylemlerine kanmamak lazım.


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı memur sendikası Büro-İş olarak; işçi emekçilerimizin kıdem tazminatına dokunulmasına karşı olduğumuzu ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.'

Bu haber 5021 defa okundu

DİĞER HABERLER

Tersane 90 işçi alacak

Tersane 90 işçi alacak

.

Kurban Bayramı ikramiyelerinin ödeneceği tarih belli oldu

Kurban Bayramı ikramiyelerinin ödeneceği tarih belli oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bayram ikramiyelerinin ödeneceğini tarihi açıkladı

Bankalara yüklü ceza

Bankalara yüklü ceza

Vatandaş şikayet yağmuruna tuttu, BDDK kayıtsız kalmadı

Kiracılar dikkat

Kiracılar dikkat

Kira zam oranı belli oldu

Sigara ve alkole vergi zammı!

Sigara ve alkole vergi zammı!

İşte yeni fiyatlar

AYM’den önemli emeklilik kararı

AYM’den  önemli emeklilik kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, kritik bir karara imza attı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ