19 Haziran 2019 Çarşamba 00:58
 
Öncekiler Sonrakiler

AÇIKLAMAYA, AÇIKLAMA GETİRDİ

Açıklamaya, açıklama getirdi
17 Ağustos 2018 Cuma 16:23

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Başkanı Zeytinoğlu Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı destek paketlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı destek paketlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede açıklanan desteklerin ekonomide yaşanan darboğazda sanayicileri cesaretlendirdiğini ifade eden Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,, “Kurdaki ani yükseliş sonrası son günlerde döviz kuru ile sıkıntı içerisindeyiz. Bu durum ihracat yapanlar için sorun yaratmasa da özellikle iç piyasada çalışanlarda döviz bağımlılığından ötürü sıkıntı yarattığını düşünüyoruz. Dolayısıyla Merkez Bankası ve Bakanlıklarımız tarafından reel sektörü rahatlatmaya yönelik başlatılan teşvikleri ve alınan tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz. Tüm bu hamleler biz sanayicileri cesaretlendiriyor” dedi.

"Zamana yayılsa da desteklerin pozitif katkılarını göreceğiz"
KSO Başkanı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan ana hatlarıyla yerlileştirmeyi, yatırımı, Ar-Ge’yi, ihracatı ve eğitimi destekleyen destek ve önlem paketinin ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik saldırı karşısında reel sektörü rahatlatacağını belirterek;  “Açıklanan bu destekleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak piyasalara hemen ertesi gün yansımayacağını biliyoruz. Zamana yayılsa da desteklerin pozitif katkılarını göreceğiz” ifadelerine yer verdi.

"Olumlu teşvikler"
Pakette yerlileştirme programı ve yerli ürüne fiyat avantajını özellikle önemsediklerini belirten Zeytinoğlu, “İthal ara mal bağımlılığımızın önlenebilmesi hususunda yerlileştirme yönünde yapılan hamleleri çok önemsiyoruz. Bilhassa savunma sanayinde yerlileşmenin meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyoruz. Ancak yerlileştirme konusunda hala almamız gereken önemli mesafeler var. Bu teşviklerin de olumlu neticelerini göreceğimize inanıyoruz.” diye konuştu.

 

 
Bu haber 1117 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ