27 Mayıs 2019 Pazartesi 05:25
 
Öncekiler Sonrakiler

AKSOY, PROJEDE ELDE EDİLEN TASARRUFLARI ANLATTI

Aksoy, projede elde edilen tasarrufları anlattı
03 Ağustos 2018 Cuma 15:39

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ‘Her atık çöp değildir” diyerek sıfır atık projesi ile ilgili il genelinde gelinen noktayı paylaştı.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla, ‘her atık çöp değildir’ düşüncesiyle yola çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesi ile Sıfır Atık Projesinin başlatıldığını söyleyerek,  bu projenin 26 Eylül 2017 tarihi itibariyle hizmete sunulduğunu hatırlattı.

“Sıfır Atık Projesi çalışmaları yaygınlaştırıldı”
Projenin tüm Türkiye'de olduğu gibi Kocaeli’de de faaliyet çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Aksoy,  konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Sıfır Atık Projesi ile atıkların kaynağında ayrıştırılıp, lisanslı geri kazanım tesislerinde geri kazanımları sağlanarak, ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır. Doğal kaynakların daha verimli kullanılması hedeflenmektedir. 19 Şubat 2018 tarihi itibari ile Kocaeli Valiliği Komplesi’nde başlatılan uygulamanın ilimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında da (kaymakamlıklar büyükşehir belediye başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıkları, üniversiteler, okullar, hastaneler vb.)  uygulama başlatıldı. Böylece Sıfır Atık Projesi çalışmaları yaygınlaştırıldı” dedi.

“137 ağaç kesilmekten kurtarıldı”
Sıfır Atık Projesi’nin başlatıldığı tarihten bu güne kadar Valilik Kompleksi’nden toplanan atıkları açıklayan Vali Aksoy, “23 Şubat - 31 Temmuz tarihleri arasında 8070 kg atık kâğıt, 1085 kg atık cam, 720 kg atık metal ve 427 kg atık plastik toplandı. Ve geri kazanım firmasına teslimatı yapılarak, bu sayede 137 ağaç kesilmekten kurtarıldı” diyerek atık cam, plastik ve metallerin toplanması ile de yüzde 95 hammadde tasarrufu sağlandığını belirtti.

“Toplu konutlarda sıfır atık uygulaması da başlatıldı”
Kocaeli’de 887 resmi binada sıfır atık uygulamasının başlatıldığını  söyleyen Aksoy, “Bu binalara;  5124 iç mekân kutusu, 575 adet dış mekân konteynırı konuldu. 417887 kg kâğıt, 28487 kg metal, 30039 kg cam, 21732 kg plastik ve 26126 kg geri kazanılabilir diğer atıklar toplandı. Ve bu sayede 417887 kg kâğıt toplanarak 7104 ağaç kesilmekten kurtarıldı. Pilot uygulama kapsamında ilçelerde bulunan toplu konutlarda sıfır atık uygulaması da başlatıldı” ifadelerine yer verdi.

Duyarlı olan herkese teşekkür etti
Tüm toplu konut sitelerinde ve kamu binalarında da bu projenin yaygınlaştırılarak devam ettirileceğine vurgu yapan Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli’de oluşan farkındalık ve duyarlılıkla geri dönüşüm konusunda çok daha iyi yerlere ulaşılacağını sözlerine ekleyerek, bu konuda duyarlı olan değerli Kocaelililere teşekkür etti.                                          

Bu haber 718 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ