19 Haziran 2019 Çarşamba 00:52
 
Öncekiler Sonrakiler

BAZI ŞARTLARI VAR...

Bazı şartları var...
23 Ağustos 2018 Perşembe 10:35

İşsizlik maaşı istifa edenlere ödenmiyor. Ancak askerlik için işten ayrılanların maaşı alma hakları bulunuyor. Aynı durum bedelliden faydalanacaklar içinde geçerli. Bunun bazı şartları var. İşte o şartlar...

Askerden önce sigortalı olarak çalışan ve görev zamanı ayrılan gençlerin tazminat, işsizlik maaşı ve döndükten sonra aynı işyerinde çalışma hakları bulunuyor. Askerlik nedeniyle işten ayrılanlar diğer şartları taşımaları halinde işsizlik maaşına da hak kazanıyorlar. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen çalışan için de bu imkan geçerli.

 

3 Kasım’a kadar
Süre bedelli askerlik için başvurular 3 Kasım’a kadar devam edecek. Gençler, 15 bin TL karşılığında 21 günlük eğitimin ardından vatani görevini yapmış sayılacak. Düzenleme özellikle çalışırken bedelli askerlikten yararlanacaklarla ilgili önemli imkanlar getiriyor. Buna göre; çalışanlar isterlerse ücretsiz izinli sayılarak 21 günlük eğitime gidecek ve sonra işlerine geri dönecek.

Kıdem tazminatı alabilecekler
Ancak işlerinden ayrılarak 21 günlük eğitime gitmek isterlerse ve en az 1 yıllık kıdemleri de varsa kıdem tazminatlarını alabilecekler. 1475 Sayılı Yasa’ya göre; askere giden çalışanlar için işsizlik maaşı imkanı da doğuyor. Çünkü işten askerlik sebebiyle ayrılan çalışanlar tazminatlarının yanında işsizlik maaşı da almayı hak ediyorlar. Bunun için öncelikle prim şartları var.

Son 3 yılda en az 600 gün
Tüm çalışanlar için işsizlik maaşı alma şartları askere gidenler için de geçerli. Son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmesi gerekiyor. Yine son 120 günde de kesintisiz primin ödenmesi şartı bulunuyor. Bu şartları taşıyanlar askere gidince tazminatla birlikte işsizlik maaşını da hak ediyor. Bunun için çalışanlar SGK’ya askerlik dolayısıyla ayrıldıklarını bildirecekler.

30 gün içinde İşkur’a müracaat edecek
İşten çıkış bildirgesinde de ‘askerlik kodunun işaretlenmesi önemli. İşsizlik maaşı almak için, askere gitınek üzere işten ayrıldıktan sonraki 90 gün içinde göreve başlamak gerekiyor. Askerlik süresince işsizlik maaşı yok. İşten aynlan çalışan, eğitim bitip terhis belgesinin alınmasından sonra , 30 gün içinde İşkur’a müracaat edecek. İşkur da çalışan son üç yılda 600 gün prim ödediyse 6 ay, 900 gün prim ödediyse 8 ay, 1080 gün prim ödediyse 10 ay maaş bağlayacak.
Bu haber 1051 defa okundu

Gariban askere

He he...
23 Ağustos 2018 Perşembe 15:14

Mehmet beyler bassın parayı, gariban gitsin askere...

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ