14 Ağustos 2018 Salı 19:14
 
  • 6,515 TL

  • 7,405 TL

  • 243,63 TL

  • 93.419

Öncekiler Sonrakiler

BÜYÜME YÜZDE 7.4

Büyüme yüzde 7.4
11 Haziran 2018 Pazartesi 14:36

.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 7.4 olarak açıklanan büyüme oranı için “Oran sevindirici, kalitesi ise geliştirilmeli.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’yi dünya sıralamasına sokan birinci çeyrek büyümesinde hemen her sektörden pozitif katkı geldiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu; tek istisnanın ihracat olduğunu vurgulayarak “Döviz kurlarında son dönemde yaşananları da dikkate aldığımızda, büyümenin sürekliliğini sağlamanın yanısıra ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere dayalı büyüme ortamını geliştirerek, büyümenin kalitesini daha da artırmak için çaba göstermeliyiz.” dedi. 

 

TUİK tarafından açıklanan 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 7.4 büyüme oranının beklentiler doğrultusunda geldiğini belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Geçen yılın aynı döneminin 2 puan üzerinde gerçekleşen ilk çeyrek büyüme rakamı bizleri sevindirdi. 2018 yılına hızlı başladığımız bu büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız. Uygulamaya konulan teşvikler üretim, yatırım ve ihracat gibi ekonomik faaliyetlerde geçtiğimiz yıl yakaladığımız ivmelenmenin sürdürülmesine destek oldu.” değerlendirmesini yaptı.

 

Büyüme oranına her sektörden pozitif katkı geldiğini belirten Zeytinoğlu, “İlk çeyrek büyümesine tarım sektörü yüzde 4.6, sanayi sektörü yüzde 8.8, inşaat sektörü yüzde 6.9 ve hizmetler sektörü yüzde 10 katkı sağladı. Sanayi sektörü büyümesinin ortalama büyümenin üzerinde olmasını ayrıca önemsiyoruz. Büyümenin kalitesi açısından her alandan katkı gelmiş olmasını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

 

Yatırım harcamalarındaki artışın imalat sanayiye yönelik olmasının sürdürülebilir büyüme için gerekliliğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Gayrisafi sabit sermaye oluşumuna baktığımızda yatırım harcamalarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.7 arttığını görüyoruz. Özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 7’lik artış memnuniyet vericidir. Geçen yılın aynı döneminde bu kalem yüzde 12 gerilemişti. Makine teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir” dedi. Zeytinoğlu, devletin nihai tüketim harcamalarının 2017 ilk çeyreğinde yüzde 9 iken, bu yıl yüzde 3.4 olarak gerçekleşmesine ilişkin olarak, “İlk çeyrekte kamu harcamaları yüzde 3.4 artarak ekonomik büyümeye sınırlı ancak pozitif katkısını sürdürmüştür. Özellikle kamu kaynaklı büyümenin yerini yatırımların alması büyümenin sürdürülebilirliği açısından bize umut veren bir gelişme.” dedi

 

Zeytinoğlu mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ya katkısının yetersiz kaldığını belirterek, “Geçen yılın aynı döneminde yüzde 10.1 artan mal ve hizmet ihracatı, bu yıl ithalatın yüksek olmasından dolayı sadece yüzde 0.5 artarak verdiği katkı düşük kaldı. Diğer taraftan hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 11 arttı. Bu artış ilk çeyrekteki enflasyonun yükselişini açıklıyor. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep canlılığı önemli ancak ihracatın katkısının artması bizim istediğimiz tablo.” dedi.

 

-Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerini de değerlendirerek yükselen cari açığa dikkat çeken Zeytinoğlu, "Cari açıkta dış ticaret dengesinden ötürü nisan ayında da artış oldu ve yıllık cari açığımız 57.1 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 1.5 milyar dolara yükselmesine rağmen, dış ticaret açığının 1.8 milyar dolar artması ve 5.5 milyar dolara yükselmesi açığı arttırdı. Umarız bahar ve yaz aylarının başlamasıyla, turizm gelirleri daha da artar ve açığı frenleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar.” dedi.
Bu haber 1118 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bakanlıktan son dakika açıklaması...

Bakanlıktan son dakika açıklaması...

.

İşte ABD malı markalar

İşte ABD malı markalar

Amerika menşeli elektronik ürünlere boykot geliyor.

Asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2018 Temmuz ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Benzin ve motorin de nasibini aldı

Benzin ve motorin de nasibini aldı

Döviz fiyatlarındaki artışın ardından benzin ve motorine de zam yapıldı.

Hedef politikalarına İMKON’dan tam destek

Hedef politikalarına İMKON’dan tam destek

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetici Faruk Mamik, ABD Başkanı Trump’ın papaz Brunson’un tutukluluğunu gerekçe göstererek, Türkiye ekonomisine yaptırım uygulama kararı almasıyla dövizdeki ani kur artışının ekonomiye geçici spekülasyonlara sebep olduğunu söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ