18 Ocak 2018 Perşembe 19:01
 
  • 3,771 TL

  • 4,624 TL

  • 161,63 TL

  • 116.856

Öncekiler Sonrakiler

DİKKAT, YARIN SON GÜN

Dikkat, Yarın son gün
30 Mayıs 2017 Salı 10:19

.

Borcunu yapılandıran mükelleflerin ikinci taksidi için son gün yarın. Ödemesini aksatan düzenlemeden yararlanma hakkını kaybedecek. Tüm vergi daireleri ile kamu bankalarının gece yarısına kadar hizmet verdiğini söyleyen Maliye Bakanı Ağbal, "Vatandaş bu son şansı iyi değerlendirsin" çağrısında bulundu.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırmaya dair, bugüne kadar, vergi dairelerine yaklaşık 8,5 milyon başvuru aldıklarını, kanundan 6 milyon vatandaşın yararlandığını söyledi. Ağbal, “Son günde yığılma ve yoğunluk olmasın diye bugün ve yarın tüm vergi daireleri gece 24’e kadar, son vatandaşın ödemesi alınana kadar açık kalacak ve tahsilatları yapılacak. Kamu bankalarımız da 31 Mayıs akşam saat 21’e kadar açık olacak” bilgisini verdi.

ÇEKLE ÖDEME YAPILABİLİYOR

Yeni Şafak'ın haberine göre vatandaşların vergi borçlarını çekle ödeyebileceklerine de vurgu yapıldı. Ağbal, “Ödemeler banka şubelerinden, internet yoluyla, banka-kredi kartıyla da yapılabilir. Tüm imkanlardan yararlanmayan vatandaşlar tekrar eski ödemelerini yapmak durumunda olacaklar. Biz de bunları tahsil etme çalışmalarını yürüteceğiz. İmkanları olanlar bu imkanlardan yararlansınlar” dedi.

AKSİ TAKTİRDE YILLIK FAİZ YÜZDE 60


Vatandaşların trafik cezalarını ödemek için kampanyadan yararlanmalarını öneren Ağbal şöyle konuştu; “ Aksi takdirde yıllık yüzde 60 faizle ödeme alınacak. Vatandaşlarımız bir şekilde bu borçlar ödenmediğinde, yeniden çıkacak yapılandırma kanunundan da yararlanamayacak. Son derece kapsamlı olan bu imkanları kaçırmamak için vatandaşlarımızın hassasiyetle davranacağına yürekten inanıyorum.”

ZORDA OLANA 5 YIL KOLAYLIĞI

Yeni kanunla zor duruma düşen vergi mükelleflerine de bir dizi kolaylık sunuldu. Ağbal, “Bu düzenleme, vergi sistemimize yepyeni bir müessese kazandırmış oldu. Zaman zaman yeniden yapılandırma kanunlarını yaparken söylüyoruz. Bir şekilde zor durumda olan mükelleflerin, borçlarını uygun koşullarda ödemelerini sağlayacak bir sistemin olması gerekir diye. 7020 sayılı kanundaki düzenlemeyle artık bu ihtiyacın ortadan kalktığını düşünüyoruz. Çünkü zor durumda olan mükelleflere uygun taksitlerle, yaklaşık 5 yıla kadar taksit imkanı var, mali durumlarının kötülük derecesine bağlı olarak daha düşük faiz oranları ile borçlarını ödeme imkanına sahip olacaklar” bilgisini verdi.

İŞTE ÖDENMESİ GEREKEN VERGİLER

Gümrük vergisi, gümrük idari para cezaları, trafik, askerlik, seçim, nüfus, karayolu taşıma kanunu cezaları, karayollarından usülsüz geçiş, RTÜK idari para cezaları, öğrenin katkı kredisi ve öğrenim kredisi ve borçları mutlaka ödenmeli. Ecrimisillerin da bu Çarşamba günü akşama kadar ödenmesi gerekiyor. Öte yandan uygulamadan yararlanan 1997 öncesi araçlar vergiden muaf.

YENİ MÜRACAATLAR HAZİRAN'DA

1 Temmuz 2016 ile 30 Mart 2017 arasını kapsayan yeniden yapılandırma kanununun müracaatları da haziran ayı içerisinde alınacak. Bakan Ağbal, sonraki aylarda yeniden yapılandırma kanunu çerçevesinde yapılacak tahsilat tutarlarının önemli ölçüde artacağını söyledi. Bunun da bütçe gelirlerine, vergi gelirlerine önemli ölçüde katkı sağlayacağına dikkat çekildi.

2 MİLYON 600 BİN KİŞİYE TEBLİGAT

Gelir İdaresi Başkanılığı’nın (GİB) elektronik tebligat sistemine kayıtlı 2 milyon 600 bin vatandaş bulunuyor. Hedef bu sayının daha da artırılması olarak belirtiliyor. Bakan Ağbal, elektronik ortamda bu vatandaşlara tebligat yapılacağını söyledi. İnternet ortamında olmayanlara da posta yoluyla tebligat yapılacak. Cezalar, bu sistemden görülebilecek. 1 aylık sürede ceza ödenirse indirim verilecek. Ağbal, herkesin elektronik tebligata kayıt olmasını önerdi. E-devlet’i çok önemsediklerini belirten Ağbal, bunu her alanda yaygınlaştırmaya çalıştıklarını aktardı.
Bu haber 3202 defa okundu

DİĞER HABERLER

TÜSİAD adını değiştirdi!

TÜSİAD adını değiştirdi!

48. Olağan Genel Kurulu'nda TÜSİAD adını değiştirdiğini açıkladı.

GTÜ ve HAVELSAN imzaları attı

GTÜ ve HAVELSAN imzaları attı

Savunma sanayide yerli ve millileşme sürecine katkı sağlamak için GTÜ ve HAVELSAN arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İşsizlik rakamları açıklandı

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim 2017'ye ilişkin İşgücü İstatistiklerini açıkladı.

Benzine zam yolda

Benzine zam yolda

.

Zeytinoğlu, Dış ticarette 2017 performansını değerlendirdi…

Zeytinoğlu, Dış ticarette 2017 performansını değerlendirdi…

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:'23 milyar dolarlık ihracatla tarihi rekor kırdık.

Zeytinoğlu:Sanayi üretimi güçlü çıkışını koruyor

Zeytinoğlu:Sanayi üretimi güçlü çıkışını koruyor

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET