20 Mart 2019 Çarşamba 04:52
 
Öncekiler Sonrakiler

ENFLASYION HEDEFİNDEN UZAKLAŞMAMALIYIZ

Enflasyıon hedefinden uzaklaşmamalıyız
03 Nisan 2018 Salı 17:02

.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, üretici fiyatlarındaki artışın sürdüğüne ve döviz kurlarındaki artışın da maliyetlerinin artırdığına dikkat çekti.

Döviz kurlarının maliyetleri arttırıcı etkisiyle ÜFE’nin mart ayında yıllık yüzde 14.28’e yükseldiğini kaydeden Ayhan Zeytinoğlu, “Kur geçişkenliği etkisinin ilerleyen dönemde daha yakından hissedileceği ve ÜFE’deki yükselişin devam edeceğini bekliyoruz. Enflasyon hedefinden uzaklaşmamalıyız” mesajını verdi.

“Yılı çift haneli rakamla kapatabiliriz”
ÜFE alt sektörlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, imalat sanayinde aylık yüzde 1.79 fiyat artışı olduğuna işaret ederek;  “Bazı imalat sektörleri fiyat artışları bakımından fazlasıyla dikkat çekiyor. Ana metaller, Kok ve rafine petrol ürünleri, Ham petrol ve doğalgaz sektörlerinde yıllık fiyat artışları yüzde 25’in üzerinde seyrediyor. Bunlar yüksek oranlar… TÜFE yüzde 0.99'luk bir aylık gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzde 10.26'dan yüzde 10.23'e bir gerileme gösterdi. Yıllık TÜFE'de sınırlı bir gerileme görüyoruz. Ancak ÜFE’deki yükselişin zamanla TÜFE’ye yansıyacak olması öngörülen hedeften uzaklaştığımızı gösteriyor. Yılı çift haneli rakamla kapatabiliriz” dedi.

Bu haber 2061 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ