27 Nisan 2018 Cuma 00:21
 
  • 4,063 TL

  • 4,921 TL

  • 173,20 TL

  • 107.015

Öncekiler Sonrakiler

ENFLASYION HEDEFİNDEN UZAKLAŞMAMALIYIZ

Enflasyıon hedefinden uzaklaşmamalıyız
03 Nisan 2018 Salı 17:02

.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, üretici fiyatlarındaki artışın sürdüğüne ve döviz kurlarındaki artışın da maliyetlerinin artırdığına dikkat çekti.

Döviz kurlarının maliyetleri arttırıcı etkisiyle ÜFE’nin mart ayında yıllık yüzde 14.28’e yükseldiğini kaydeden Ayhan Zeytinoğlu, “Kur geçişkenliği etkisinin ilerleyen dönemde daha yakından hissedileceği ve ÜFE’deki yükselişin devam edeceğini bekliyoruz. Enflasyon hedefinden uzaklaşmamalıyız” mesajını verdi.

“Yılı çift haneli rakamla kapatabiliriz”
ÜFE alt sektörlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, imalat sanayinde aylık yüzde 1.79 fiyat artışı olduğuna işaret ederek;  “Bazı imalat sektörleri fiyat artışları bakımından fazlasıyla dikkat çekiyor. Ana metaller, Kok ve rafine petrol ürünleri, Ham petrol ve doğalgaz sektörlerinde yıllık fiyat artışları yüzde 25’in üzerinde seyrediyor. Bunlar yüksek oranlar… TÜFE yüzde 0.99'luk bir aylık gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzde 10.26'dan yüzde 10.23'e bir gerileme gösterdi. Yıllık TÜFE'de sınırlı bir gerileme görüyoruz. Ancak ÜFE’deki yükselişin zamanla TÜFE’ye yansıyacak olması öngörülen hedeften uzaklaştığımızı gösteriyor. Yılı çift haneli rakamla kapatabiliriz” dedi.

Bu haber 1222 defa okundu

DİĞER HABERLER

ÇEVKO Vakfı 2017 Çevresel Fayda Raporunu Açıkladı

ÇEVKO Vakfı 2017 Çevresel Fayda Raporunu Açıkladı

ÇEVKO Vakfı, 2017 yılında da çevre sürdürülebilirliği için önemli değerlere imza attı.

İşsizlik rakamları açıkladı

İşsizlik rakamları açıkladı

2018 yılı Ocak ayı işsizlik rakamları TÜİK'in verilerine göre %10,8 seviyesinde gerçekleşti.

Patron çıldırdı!

Patron çıldırdı!

Bir büyük zam daha...

Motorine yine zam geldi

Motorine yine zam geldi

.

Gençlere çifte maaş

Gençlere çifte maaş

.

Tarım sektörünü bir araya getiren fuar

Tarım sektörünü bir araya getiren fuar

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 11-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Doğu Marmara Tarım Fuarı’na, tarımla ilgili tüm sektörlerden katılım olacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ