20 Eylül 2018 Perşembe 12:36
 
  • 6,160 TL

  • 7,214 TL

  • 238,29 TL

  • 96.788

Öncekiler Sonrakiler

ENFLASYION HEDEFİNDEN UZAKLAŞMAMALIYIZ

Enflasyıon hedefinden uzaklaşmamalıyız
03 Nisan 2018 Salı 17:02

.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, üretici fiyatlarındaki artışın sürdüğüne ve döviz kurlarındaki artışın da maliyetlerinin artırdığına dikkat çekti.

Döviz kurlarının maliyetleri arttırıcı etkisiyle ÜFE’nin mart ayında yıllık yüzde 14.28’e yükseldiğini kaydeden Ayhan Zeytinoğlu, “Kur geçişkenliği etkisinin ilerleyen dönemde daha yakından hissedileceği ve ÜFE’deki yükselişin devam edeceğini bekliyoruz. Enflasyon hedefinden uzaklaşmamalıyız” mesajını verdi.

“Yılı çift haneli rakamla kapatabiliriz”
ÜFE alt sektörlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, imalat sanayinde aylık yüzde 1.79 fiyat artışı olduğuna işaret ederek;  “Bazı imalat sektörleri fiyat artışları bakımından fazlasıyla dikkat çekiyor. Ana metaller, Kok ve rafine petrol ürünleri, Ham petrol ve doğalgaz sektörlerinde yıllık fiyat artışları yüzde 25’in üzerinde seyrediyor. Bunlar yüksek oranlar… TÜFE yüzde 0.99'luk bir aylık gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzde 10.26'dan yüzde 10.23'e bir gerileme gösterdi. Yıllık TÜFE'de sınırlı bir gerileme görüyoruz. Ancak ÜFE’deki yükselişin zamanla TÜFE’ye yansıyacak olması öngörülen hedeften uzaklaştığımızı gösteriyor. Yılı çift haneli rakamla kapatabiliriz” dedi.

Bu haber 1956 defa okundu

DİĞER HABERLER

Benzin ve motorine büyük indirim!

Benzin ve motorine büyük indirim!

.

Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu

Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu

.

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, üyelerinin işyerine giderek hibe, teşvik ve krediler başta olmak üzere profesyonel danışmanlık hizmeti sunduğu ‘KOTO Destek Ofisi’ çalışmalarına hızlı başladı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Erdoğan 'Enflasyon sebeptir, faiz neticesidir diyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.'

Yargıtay, Sorumlu banka dedi

Yargıtay, Sorumlu banka dedi

Yargıtay'ın kararı tüketiciyi sevindirdi, bankaları üzdü

SGK'dan büyük kolaylık!

SGK'dan büyük kolaylık!

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) ocak ayında Amme Alacakları Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası, borçlu mükelleflerin hacizli mallarının üzerindeki haczin kaldırılması için kolaylık sağlayacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET