14 Ağustos 2018 Salı 16:35
 
  • 6,506 TL

  • 7,417 TL

  • 243,57 TL

  • 93.483

Öncekiler Sonrakiler

ESNAFA DESTEKLİ KREDİ

Esnafa destekli kredi
31 Ocak 2018 Çarşamba 10:00

HERKES ALABİLİR

Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri, esnafa, işini büyütmek isteyen girişimcilere 7 farklı kredi seçeneği daha sunuyor. Üst limiti 500 bin liraya kadar çıkan kredide faizin yarısı devletten...

 
İHTİYACA GÖRE DEĞİŞİYOR

Esnaf Kefalet Kooperatifleri, Halkbank aracılığıyla esnafa ve sanatkara 7 farklı kredi imkanı sunuyor. Bunlar, ‘İşletme Kredisi’, ‘Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi’, ‘Tesis Kredisi’, ‘İstihdamı Destekleme Kredisi’, ‘Şoför Taşıt Edindirme Kredisi’, ‘Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi’, ‘Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi.’ Bu kredilerin limiti artırılmıştı.

6 AYDA BİR ÖDEME

İşletme kredisi 150 bin liradan 200 bin liraya, araç yenileme ve satın alma kredisi 150 bin liradan 500 bin liraya çıkarılmıştı. Ayrıca kiradaki işyerini almak isteyene de 10 yıl vadeli 500 bin liraya kadar kredi verileceği açıklanmıştı. İsteyen ve durumu uygun olanların alabildiği bu kredilerde uygun ödeme koşulu mevcut. Kredilerin taksitleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık şeklinde ödenebiliyor. Kredinin faizi de çok uygun.

KESİNTİ İADE EDİLİYOR

Merkez Bankası’nın 19 Ocak tarihli verisine göre; ortalama TL ticari kredi faizleri 17.78. Aynı krediyi kooperatifler aracılığıyla yüzde 7-8 faizle almak mümkün. Çünkü faizin yarısını Hazine (devlet) karşılıyor. Faize ek kooperatif ve Halkbank yüzde 2’şer komisyon kesiyor. Bu, 100 bin liralık kredi için toplam ‘4 bin lira masraf’ demek. Kooperatifler ayrıca kefil olup aracılık ettiği krediyi riskten korumak için ekstra yüzde 3 kesinti yapıyor. Bu kesinti kooperatife ortak olmanın bir gereği. Ama kredinin son taksiti ödendiğinde yüzde 3’lük kesinti esnafa iade ediliyor. 

HERKES ALABİLİR

Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) yetkilileri, “Bizim aracılığımızla örneğin; 5 yıl vadeli 100 bin lira kredi çekenin geri ödeyeceği para 120 bin lirayı aşmaz” diyor. Bu kredilere 1.6 milyon esnafın tamamı başvurabilir. ‘Esnaf sicil kaydının’ ve ‘vergi levhası’nın olması yeterli.
 
BAŞVURU NEREYE?

Başvuru esnafın bağlı olduğu kooperatiflere yapılıyor. Kooperatifler kredi başvurusu yapan esnaftan herhangi bir ücret talep etmiyor, ayrıca aidat da ödenmiyor. Sadece alınan krediden komisyon kesiyor. Kooperatifler kredi alırken özellikle esnafın ipotek şartını yerine getirmesini istiyor. İpoteğin yanında ‘kefil’, ‘ticari işletme rehni’ de istenebilir.
ARANAN ŞARTLAR

☛ Esnaf ve sanatkar olmak,

☛ Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak,

☛ İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak,

☛ Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.
Bu haber 4171 defa okundu

DİĞER HABERLER

İşte ABD malı markalar

İşte ABD malı markalar

Amerika menşeli elektronik ürünlere boykot geliyor.

Asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2018 Temmuz ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Benzin ve motorin de nasibini aldı

Benzin ve motorin de nasibini aldı

Döviz fiyatlarındaki artışın ardından benzin ve motorine de zam yapıldı.

Hedef politikalarına İMKON’dan tam destek

Hedef politikalarına İMKON’dan tam destek

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetici Faruk Mamik, ABD Başkanı Trump’ın papaz Brunson’un tutukluluğunu gerekçe göstererek, Türkiye ekonomisine yaptırım uygulama kararı almasıyla dövizdeki ani kur artışının ekonomiye geçici spekülasyonlara sebep olduğunu söyledi.

İthalat ve İhracat oranı arttı

İthalat ve İhracat oranı arttı

.

Yalan haber yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacak

Yalan haber yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sermaye piyasalarının etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişi için tüm tedbirlerin alındığını belirterek, yalan, yanlış haber ve açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin yerine getirileceğini duyurdu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ