22 Mayıs 2018 Salı 05:17
 
  • 4,581 TL

  • 5,400 TL

  • 189,93 TL

  • 102.258

Öncekiler Sonrakiler

FORD YEREL BASINI AĞIRLADI

Ford yerel basını ağırladı
26 Nisan 2016 Salı 13:30

Ford Otosan, Kocaeli’nde gelişti, büyüdü ve bir dünya markası oldu

Ford Otosan Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, Gölcük Fabrika Müdürü Müjdat Tiryaki, Yeniköy Fabrika Müdürü Gültekin Hanlıoğlu  ve Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş Kocaeli ve Gölcük basını ile bir araya geldi.Temel, buluşmada yaptığı konuşmada; “Ford Otosan olarak çalışanlarımız ve Kocaeli kenti ile birlikte büyümeye devam ediyoruz. 2015 yılında elde edilen ticari araçlar liderliği ve ihracat liderliğinde Gölcük ve Yeniköy fabrikalarımızda üretilen ürünlerin katkısı en üst düzeyde oldu. Fabrikalarımızda, teknoloji ve inovasyondan güç alarak odağında insan (çalışan) olan faaliyetlerimiz ile büyüyor, yeni uygulamalar ve hizmetler ile huzurlu, iletişimi kuvvetli ve üretken bir çalışma ortamı sunmak için aralıksız çalışıyoruz.  Kocaeli bizim evimiz. Ford Otosan, Kocaeli’nde gelişti, büyüdü ve bir dünya markası oldu. Ve yine bu topraklarda, Kocaelililerle ve çalışanları ile birlikte büyümeye devam ediyor.” dedi.

 

Ford Otosan yalnızca üretimi ile değil çalışanına verdiği değerle de büyüyor
2015 yılında Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilen rekor üretim ile Ford Otosan’ın hem Türkiye’de hem de Ford’un Avrupa’da elde ettiği ticari araç liderliğinde önemli bir payı bulunuyor. Ancak bu başarıların arkasında çalışanlara verilen değer yatıyor:
Eğitim ve gelişim faaliyetleri ile çalışanların bireysel yetkinlikleri geliştiriliyor
Ford Otosan, çalışanlara verdiği değer ve kişisel gelişime verdiği önem çerçevesinde, bir dizi eğitim ve gelişim programı uyguluyor. “Kişisel gelişim”, “Mesleki Gelişim”, “Teknik Gelişim” ve “Lider Gelişim Programı” başlıkları altında yürütülen programlar ile tüm çalışanlar ile birebir çalışma yüütülüyor.
Davranışsal yetkinlikleri geliştirmeyi hedefleyen “Kişisel Gelişim” programı kapsamında yaklaşık 2500 kişiye ulaşılırken, çalışanları bir üst seviyeye hazırlayarak liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan "Lider Gelişim Programı” ile 600’ün üzerinde çalışana ulaşıldı. Liderlik gelişim programı kapsamında yer alan “Proses Koçu” eğitim modülü ise 11.000 saate yakın eğitim ile %96 memnuniyet seviyesine ulaşıldı. Üretim bölümlerinde yeni iş başı yapan çalışanların yanısıra 500’ü aşkın çalışana sunulan “Teknik Gelişim ” eğitim programı ise 100’ün üzerinde farklı eğitimle gerçekleşti. 2015 yılı içinde, “Mesleki gelişim” kapsamında sunulan eğitimlere, bir mavi yaka çalışan için ortalama 85.2 saat, bir beyaz yaka çalışanımız için ortalama 25.5 saat olmak üzere toplamda 800.000 saate yakın eğitim verildi. 2016 yılı içindeyse bir mavi yaka çalışan için ortalama 4.3 saat, bir beyaz yaka çalışan için 3.3 saat olmak üzere toplam 43.000 saat eğitim verildi.

Yeni Sağlık Merkezi hizmete girdi
Ford Otosan, çalışanlarının sağlığını her şeyin önünde tutan yaklaşımı ile Sağlık merkezini yeniledi. Yenilenen Sağlık Merkezi, 17  adet iş yeri hekimi ve hemşiresi ile beslenme ve diyetten acil servis hizmetlerine uzanan geniş bir kapsamda hizmet vermeye devam ediyor. Çalışanların sadecee çalışma hayatını değil, öncesinde ve sonrasındaki sağlığını da dikkate alarak detaylı bir hizmet sunan sağlık hizmet anlayışına sahip olan Ford Otosan, bütünsel bir sağlık anlayışı ile güvenilir ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunarak çalışanlarının yanında olmayı hedefliyor. Sağlık merkezinde, Genel amaçlı poliklinik, Ayak Sağlığı Polikliniği, Sigara bıraktırma Polikliniği, Başağrısı Polikliniği, 7/24 Saat Aktif ve ulaşılabilir bir sağlık merkezi, 24 Saat faal tam donanımlı ambulans sistemi, Tam donanımlı acil birim, Psikososyal birim, Beslenme ve Diyet Birimi, Kas iskelet sistemi birimi, Ergonomi ve Endüstriyel hijyen birimi, Sağlık politikaları geliştirme ve takibi sunuluyor. Dünya’da ve Türkiye’de ilk defa hizmete alınan ve tedavide %94,3 başarı sunan “Baş ağrısı polikliniği” ile de Ford Otosan öncü rolünü sağlık alanında devam ettiriyor. Merkezde yeni hizmete sunulan Beslenme ve Diyet Polikliniği’nde %82 başarı oranıyla çalışanlarına kilo kontrollerini de kolaylaştırma konusunda destek verilirken, Ayak Sağlığı Polikliniği’nde de koruyucu ve tedavi edici ayak sağlığı hizmeti ile farkındalığın geliştirilmesi hedefleniyor.
Toplum sağlığının korunması için sağlık konusunda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk çalışmalarından “Kan Bağışı Kampanyası”, “Grip Aşısı Kampanyası”, “Organ Bağışı Bilinçlendirme Kampanyası”, “Sigara Bırakma Kampanyası” dikkat çekiyor. Bunların yanısıra, bilgilendirme bültenleri, farklı konularda oluşturulan sağlık merkezi yayınları, sınıf eğitimleri  ile koruyucu sağlık faaliyetleri konusunda çalışanlar düzenli olarak bilinçlendiriliyor.

Fabrikalarda çalışma ortamını iyileştiren yenilikler devam ediyor
Ford Otosan, fabrikalarında çalışma ortamının iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Ford Otosan, çalışanlardan gelen talepler çerçevesinde çalışma alanında  iyileştirmeler yapıyor. Ayrıca mavi ve beyaz yaka çalışanların katılımıyla oluşturulan kadın çalışma grubu ile toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyici adımlar atıyor. Genel havalandırma sisteminin iyileştirildiği Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları’nda ortak kullanım alanları da çalışanların isteklerine uygun olarak revize ediliyor. İş sağlığı ve güvenliğini öncelik olarak gören fabrika yönetimi, çalışanların güvenliğini sağlayacak önlemleri alırken güvenlik eğitimlerini de düzenli bir şekilde çalışanlarına ulaştırıyor. Ford Otosan çalışan ailelerini de yıl içerisinde çeşitli aralıklarla fabrikaya davet ederek, fabrika çalışma ortamını ailelere yakından tanıtıyor.

Cem Temel: “Sosyal faaliyetlerimiz ile hem çalışanlarımıza hem bölge halkına katkıda bulunuyoruz”
Fabrika içerisinde gerçekleştirilen çalışmalarımızın yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen sosyal ve sanatsal faaliyetler ile hem çalışanlarımıza hem de bölge halkına katkıda bulunuyoruz. Vakıfta, bölge halkına ve çalışanlarımıza özel sergiler ve tiyatro etkinliklerine ek olarak Çocuk Bale ve Tenis Kursu,  Gemi Maket Yapım Kursu gibi kurs ve sanat atölyeleri açarak eğitimler de gerçekleştiriyoruz.

Ford Otosan, fabrika çalışanlarının aileleri ile her fırsatta bir araya gelebilmek için organizasyonlar düzenliyor. Ford Otosan 13 yıldır aralıksız olarak çocuklar için toplu sünnet düğünleri ve konserler organize ederek çalışan ailelerinin, çoluk çocuk birlikte eğlenmesine olanak sağlıyor. 2003 yılında başlatılan Sünnet Şölenleri’nde bugüne kadar Kocaeli fabrikalarından toplam 1.746 çalışanın 2.065 çocuğu sünnet oldu. 

Engelli bireylerin “çalışabileceği” tesisler
Ford Otosan insan odaklı yaklaşımları ve faaliyetleri benimsiyor. Yeniköy Fabrikası, engelli bireylerin sadece ziyaret edebileceği değil, “çalışabileceği” bir tesis olarak öne çıkıyor ve sanayi kuruluşlarına örnek oluyor. Görme engelliler için Braille alfabesinden, rampalara, bariyerlere ve özel yaya yollarına kadar pek çok detay Yeniköy Fabrikası’nda engellilere “engel oluşturmamak” için tasarlanırken atölyelerde de özel bölümler oluşturuldu.

Yeniköy Fabrikası’nın Gövde Üretim Atölyesi’nde ergonomik sehpalar sayesinde işitme engelli, ortopedik engelli, kalp rahatsızlığı, endokrin veya ampute engellilere uygun istasyonlar mevcuttur. Montaj atölyesinde ise tekerlekli sandalyeli çalışanlar için tasarlanmış “Montaj Kapı Hattı”, down sendromlu çalışanlar için dizayn edilmiş proses hatları mevcut. Fabrikada engelli bireylerin oryantasyon sürecini kolaylaştırması için “kanka” sistemi devreye alınırken, ortopedik engellilere özel güvenlik ayakkabıları sunuluyor ve tekerlekli sandalyeli çalışanların transferi için tasarlanmış Transit Custom araç ile ulaşım sağlanıyor.

Çalışanların başarıları ödülsüz bırakılmıyor
“Ford Otosan Yıldızları” adıyla 2011’den günümüze uygulanan ödüllendirme sisteminde bugüne kadar 5 yılda yüksek performans gösteren toplam 585 mavi yakalı çalışan, aileleri ile birlikte ödüllendirildi.

Ford Otosan içerisinde, 2003’ten günümüze, bir diğer ödül uygulaması olan “Çalışan Öneri Sistemi” kapsamında, çalışanların önerileri ile hayata geçirilen projeler kapsamında elde edilen getirinin belirli bir bölümü çalışanlar ile paylaşılıyor. Öneri ve iyileştirme sistemi kapsamında 2015 yılında 538 çalışana 514 bin TL. ödül verildi.

Ford Otosan Sosyal sorumluluk projeleriyle sadece Kocaeli’de değil, Türkiye genelinde fark yaratıyor

Ford Otosan, Türkiye’nin ekonomik gelişimine ve uluslararası ölçekte rekabet gücünün artırılmasına da katkı sağlıyor. Kurumsal vatandaşlık anlayışı doğrultusunda Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için eğitim, sağlık, ve spor gibi birçok alanda sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyor.  
Ağırlıklı olarak çalışanları ve bayileri ile birlikte sürdülebilir toplum vizyonu doğrultusunda tespit ettiği sosyal sorunlar için sürdürülebilir çözümler üretirken aynı zamanda ‘‘Ülkem İçin’’ şemsiyesi altında çalışanları ve bayileri ile çeşitli toplumsal sorunlara karşı yerel gelişimi destekleyici projeleri hayata geçiriyor.
Ford Otosan’ın 2015 yılı içerisinde gerçekleştirdiği çalışan gönüllüğünü esas alan kurumsal sosyal sorulumluluk çalışmalarından öne çıkanlar ise aşağıdaki gibi:

Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum
‘‘Ülkem İçin’’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Koç Topluluğu çalışanlarının ve bayilerinin bireysel girişimciliğini sosyal sorumluluk alanında ortaya koymasını hedeflerken; birey, şirket ve toplum arasında sorumluluk bakımından köprü oluşturuyor.

Bal Arıları Mühendis Oluyor
Türkiye otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan, Koç Topluluğu'nun “Ülkem için” projesi kapsamında gerçekleştirilen “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesini 2015 sonunda devreye aldı. Ford Otosan öncülüğünde ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında 81 ilde 81 lisede eğitim gören kız öğrenciler mühendis olma yolunda teşvik ediliyor. Proje kapsamında bugüne kadar 14 ile gidilerek 3.000’in üzerinde öğrenciye ulaşıldı. 

Kızlar Okusun
2015 Nisan - Temmuz ayları arasında Ford Otosan yerli tedarikçileri için gerçekleştirilen Malzeme Yönetim Sistemi eğitimlerinin katılım bedelleri, TEV ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında ortaya çıkan “Kızlar Okusun” projesine bağışlandı.  42bin TL bağış yapılan projede  157 tedarikçiden 284 katılımcı bağışları ile bu projeye destek oldu. 

Yahya Kaptan Kimsesiz  Çocuk Yuvasına Yardım
Ford Otosan Kalite Güvence Müdürlüğü'nün önderliğinde gerçekleşen Kurban Bayramı sosyal sorumluluk projesi ile Kocaeli Yahya Kaptan'da bulunan Çocuk Yuvası'na yardım gerçekleştirildi. 98 adet Kimsesiz Çocuğa, şirket içerisinde toplanan bağışlarla kıyafet ve ayakkabı yardımı yapıldı. Ayrıca çocuklar tiyatroya götürüldü. 341 çalışan gönüllü olarak projeye destek oldu.

Öğreteceğimiz Çok Şey Var
Ford Otosan’ın uzman eğitimcileri hem teori hem de uygulama alanındaki yılların verdiği tecrübe ve deneyimlerini Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu’nda geleceğin otomotivcileriyle paylaşıyor.

Otosanlılar Engelsız Bır Yaşam İçın Fidan Dikiyor
Takım Kalıp Alan Müdürlüğü ve Toplam Kalite Direktörlüğü engelsiz bir gelecek için gelenekselleştirdiği fidan dikim etkinliğinin 4’üncüsünü gerçekleştirdi. Umuttepe mevki alanında,
10-16 Mayıs Dünya Engelliler haftası nedeniyle 20 Haziran Cumartesi günü Takım Kalıp Alan Müdürlüğü ve Toplam Kalite Direktörlüğü çalışanları fidan dikti.

Benim için gönüllü olur musun?
Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları Bakım ve Çevre Mühendisliği Müdürlüğü departmanı tarafından
hayata geçirilen “1 Çocuk Bilinçlendir, Toplum Değişsin” projesi çalışmalarına 2015 yılında başlandı. Bu eğitimlerle, günümüzün en önemli çevre problemlerinden biri olan deniz kirliliğine dikkat
çekilerek, çocukların bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır.

Umut Arabası Lösev İçin Yola Çıkıyor
Ford Otosan çalışanlarının yoğun katılımıyla 2015 Nisan ayında gerçekleşen ‘Umut Arabası’ etkinliğinde 50 bin TL’nin üzerinde bağış toplandı. Kocaman bir aile olan LÖSEV ailesine Ford Otosan gönüllüleri de eklendi. Ford Otosan ailesi Lösemili çocuklara yardım etmek için ‘Umut Arabası’ adında bir etkinlik düzenledi.

Özgecan’ın Hayalleri Başka Umutlarda Yaşayacak!
Ford Otosan Atletizm takımı, katılmış olduğu İstanbul Yarı Maratonu’nda, Özgecan Aslan’ın hayallerini başka umutlarda yaşatmak için koştu.  Adımlarını farkındalık için atan 40 çalışan; maraton katılımcılarını ve izleyicilerini Türk Eğitim Vakfı’nın Özgecan Aslan Burs Fonu’na bağışta bulunmaya davet etti.

Sev, Paylaş, Yaşat!
Ford Otosan bünyesinde her yıl Türk Kızılayı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen kan, organ ve kök hücre bağışları gerçekleştirerek katkıda bulunuluyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü farkındalık çalışmaları
2015 8 Mart Dünya kadınlar gününde tüm Lokasyonlarımızda "HeforShe" ve “Ülkem İçin” projesi kapsamında farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyor. 

Başka Bir Masal Anlat Baba – AÇEV
AÇEV ile birlikte hareket eden Ford Otosanlı koşucular da baba-çocuk ilişkisi üzerindeki farkındalığı artırmak için 37’inci İstanbul Maratonu’na katılarak onlar için koştular. Ford Otosan, 59 gönüllü koşucu ile en çok kurumsal katılım gösteren şirket oldu. Maratondan önce, 13 hafta boyunca devam eden Baba Destek Programı uygulamasıyla 3-11 yaş arası çocuğu olan babaların çocuklarının hayatlarındaki önemlerini farketmelerine yardımcı olmayı amaçladılar. Onlar, toplumsal cinsiyet eşitliği, aile içi şiddet, çocuk koruma, farklılıklara saygı ve barış gibi konuların da yer aldığı eğitimler ile çocuğun gelişimine ve bakımına babaların da katkı sağladığı daha eşit bir aile ortamı yaratmak için çalıştılar.


Bu haber 1577 defa okundu

DİĞER HABERLER

Dolar yeni haftaya rekorla başladı

Dolar yeni haftaya rekorla başladı

.

Cumhurbaşkanı affetmeyiz demişti

Cumhurbaşkanı affetmeyiz demişti

.

Cezalar 4 kata iniyor!

Cezalar 4 kata iniyor!

.

Böyle gelmiş böyle gider

Böyle gelmiş böyle gider

Seçim bombaları patlamaya devam ediyor!

İMO'dan teknik gezi

İMO'dan teknik gezi

İMO üyeleri Kuzey Marmara Otoyolu Şantiyesine Teknik Gezi Düzenledi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET