21 Mayıs 2019 Salı 16:50
 
Öncekiler Sonrakiler

İŞSİZLİK VE BÜTÇE RAKAMLARININ EKONOMİYE ETKİSİ

İşsizlik ve bütçe rakamlarının ekonomiye etkisi
18 Haziran 2018 Pazartesi 15:23

.

TUİK tarafından açıklanan mart ayı işsizlik oranının gerilemeye devam ettiğini ve yılın başından bu yana kademeli düşüş izlediğini belirten Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik ve bütçe performansına yönelik son verilerin büyüyen Türkiye ekonomisinin olumlu gidişatını gösterdiğini ifade etti. 
 
İstihdama dikkat çekti
İstihdam edilenlerin sayısındaki artışın dikkat çekici olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Mart ayı işsizlik oranının geçen yıla göre 1.6 puan azalışla yüzde 10.1’e gerilediğini memnuniyetle görüyoruz. İşsizlik oranındaki bu güçlü iyileşmede, yılın ilk çeyreği için açıklanan ekonomik büyümenin yansımalarını gördük. Mart ayındaki istihdam artışının 1 milyon 10 bin kişi olduğunu görüyoruz. Geçen yılın iki katından fazla ilave istihdamı olumlu buluyoruz. Devam eden teşvikler ve sezonsal etkilerle işsizlik oranındaki gerilemenin devam edeceğini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Genç nüfustaki işsizlik oranları 
Zeytinoğlu, genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre 3.7 puan gerileyerek yüzde 17.7’ye düşmesini olumlu karşıladığını belirterek, “Genç nüfustaki işsizlik oranında da yılın başından itibaren kademeli düşüşler görüyor ve bunu ümit verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Gençlerimizin mesleki eğitim ile daha donanımlı hale gelebileceğini biliyoruz. Mesleki eğitimdeki yapısal reformların sonucunu uzun vadede görebiliriz ama kalıcı bir çözüm olur” açıklamasında bulundu.
 
Mayıs ayı bütçesini değerlendirdi
Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mayıs ayında bütçe gelirlerimiz yüzde 21.8 artarak 70 milyar TL olarak gerçekleşti. Bütçe giderlerimiz ise yüzde 31.7 artarak 67,3 milyar lira oldu. Giderlerin, gelirlerden daha fazla artmasına rağmen, mayısta bütçemiz 2.7 milyar TL fazla vererek iyi bir performans gösterdi” diye konuştu.

Vergi gelirlerinden katkı sağlandı
Mayıs ayında vergi gelirlerinden bütçeye büyük katkı geldiğini belirten Zeytinoğlu, “Mayıs ayında da bütçeye en büyük katkı vergi gelirlerinden geldi. Bu artışta başta Gelir ve Kurumlar vergileri ile KDV ve ÖTV olmak üzere hemen hemen tüm vergi kalemlerindeki yüksek artışlar etkili oldu. Diğer taraftan, Maliye Bakanımızın açıklamalarından yeniden yapılandırma kanunları kapsamında Mayıs ayında 1.4 milyar TL, yılbaşından itibaren ise 5.7 milyar TL gelir elde edildiğini memnuniyetle görüyoruz.” dedi.
Bu haber 1176 defa okundu

Satılmışsınız

Vatandaş
18 Haziran 2018 Pazartesi 19:32

Akepe yalaması amerikancı seni hangi büyüyen ekonomiden bahsediyorsun biz niye göremiyoruz vatandaş olarak

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ