24 Eylül 2018 Pazartesi 23:25
 
  • 6,136 TL

  • 7,215 TL

  • 238,28 TL

  • 99.547

Öncekiler Sonrakiler

İTHALAT VE İHRACAT ORANI ARTTI

İthalat ve İhracat oranı arttı
13 Ağustos 2018 Pazartesi 15:18

.

Kocaeli Gümrüklerine göre, temmuz ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 2 milyar 508 milyon dolar, ithalat ise 4 milyar 72 milyon dolar oldu. Geçen yılın temmuz ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 24, ithalat ise yüzde 2,4 oranında arttı.

 

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu ay bölgemiz en yüksek temmuz ayı ihracatını gerçekleştirdi. Yılın başından bu yana baktığımızda ise ihracat artış oranının da yüzde 24 ile en yüksek seviyede olduğunu görüyoruz. Temmuz ayında ülkemiz ihracatının yüzde 17.8’i ilimizden gerçekleşti. İlimiz ihracat artışında otomotiv sektöründeki yüzde 20, kimya sektöründeki yüzde 24, demir sektöründeki yüzde 31, elektrik ve elektronik sektörlerindeki yüzde 27’lik artışların etkisi olduğunu görüyoruz. İhracatımızdaki bu performansın süreklilik kazanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

 

İhracat artış hızının ithalat artış hızının önüne geçtiğini belirten Zeytinoğlu, “Son iki aydır ihracat artış hızı ithalat artış hızının üzerinde gerçekleşiyor. Temmuz ayında makasın daha da açıldığını görüyoruz. İthalat artış hızındaki bu yavaşlamanın döviz kurlarındaki artıştan kaynakladığını düşünüyoruz.” dedi.

 

Zeytinoğlu ocak-temmuz dönemine ilişkin değerlendirmesinde, “Ocak-temmuz döneminde ihracatımız yüzde 18.1, ithalatımız yüzde 22.3 arttı. Aynı dönemde Türkiye dış ticaretinin yüzde 19.8’ini karşılayan ilimiz, tek başına ülke ihracatının yüzde 17.1’ini ve ithalatının ise yüzde 21.7’sini karşıladı.” dedi.
Bu haber 623 defa okundu

DİĞER HABERLER

Otomobil fiyatlarına ÖTV ayarı

Otomobil fiyatlarına ÖTV ayarı

Yüzde 3 düşmüş olacak.

Zeytinoğlu, Yeni Ekonomik Programı değerlendirdi

Zeytinoğlu, Yeni Ekonomik Programı değerlendirdi

.

Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu

Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu

.

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, üyelerinin işyerine giderek hibe, teşvik ve krediler başta olmak üzere profesyonel danışmanlık hizmeti sunduğu ‘KOTO Destek Ofisi’ çalışmalarına hızlı başladı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Erdoğan 'Enflasyon sebeptir, faiz neticesidir diyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.'

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET