19 Ağustos 2018 Pazar 20:11
 
  • 6,014 TL

  • 6,907 TL

  • 228,40 TL

  • 88.735

Öncekiler Sonrakiler

KAPASİTE KULLANIMI MAYIS'TA YATAY SEYRETTİ

Kapasite kullanımı Mayıs'ta yatay seyretti
25 Mayıs 2018 Cuma 18:02

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu mayıs ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre mayıs ayı kapasite kullanım oranı geçen yıla göre Türkiye genelinde yüzde 78.8’den yüzde 79.9’a 0.9 puan, Kocaeli’de yüzde 71.6’dan yüzde 71.5’e 0.1 puan geriledi. Bununla birlikte geçen aya göre Kocaeli’de kapasite kullanım oranları yatay seyir izlerken, Türkiye genelinde yüzde 77.3’ten yüzde 77.9’a 0.6 puan artış oldu.

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Kapasite kullanım oranları yılın başından bu yana yatay seyirde. Kapasitelerde hala istediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Önümüzdeki dönem seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizliklerin kalkması ve devam eden teşviklerin yatırımları arttıracağını düşünüyoruz. Bununla birlikte mevsimsel nedenlerle de kapasite kullanım oranlarında artışların olacağını bekliyoruz.” dedi.

 

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 15’i, haziran ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 70’si ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 15’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 20’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 68’i sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 12’si ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.
Bu haber 1503 defa okundu

DİĞER HABERLER

SGK, düğmeye bastı!

SGK, düğmeye bastı!

Eksik maaş ödenen Bağ-kur'lulara toplu ödeme yapılacak

Ticaret Bakanlığı'ndan kur hamlesi

Ticaret Bakanlığı'ndan kur hamlesi

.

Bayramda mesai hesaplama!

Bayramda mesai hesaplama!

Milyonlarca insan bayram tatiline çıkarken özel sektördeki bazı vatandaşlar bayram mesaisi yapıyor.

Varlık barışı düzenlemesinde değişiklik

Varlık barışı düzenlemesinde değişiklik

Varlık barışı düzenlemesinde değişiklikVarlık barışı olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili esaslarda düzenlemeye gidildi.

Bayramda ulaşım 4 gün boyunca ücretsiz

Bayramda ulaşım 4 gün boyunca ücretsiz

Büyükşehir, Kurban Bayramı süresince otobüs ve raylı sistemler ücretsiz, deniz ulaşımında ise yüzde 50 indirimli olarak hizmet verecek

Kızılay’dan gıda yardımı

Kızılay’dan gıda yardımı

Kızılay Kocaeli Şubesi Kızılay gönüllüleriyle Kurban Bayramı öncesinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi ve konserve kavurma yardımı dağıtımlarını sürdürüyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ