21 Temmuz 2018 Cumartesi 14:54
 
  • 4,791 TL

  • 5,612 TL

  • 190,35 TL

  • 94.082

Öncekiler Sonrakiler

KREDİ SİCİL AFFI İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI…

Kredi sicil affı için başvuru şartları…
04 Temmuz 2018 Çarşamba 13:53

12 milyon kişiyi ilgilendiren senet, çek, kredi ödemeleri sebebiyle 'kara liste'ye girenlere sicil affı getiren düzenleme TBMM'de kabul edildi.

Kredi sicil affı nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi ya da kredi kartını borcunu ödeyemeyenler, yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptıklarında kara listeye takılıyorlar. Bankalar veya çeşitli finans kuruluşları bu kişilerin ödemelerini yapma alışkanlığının bulunmadığını düşünerek bu kişilere kredi veya kredi kartı vermekten çekinirler. Kredi sicil affı ise kara listeye girmiş kişilerin isimlerinin bu listeden kaldırılması demektir. Kredi sicilinin bozulması anlamına gelen kara listeden çıkabilmek için öncelikle borcunuzu ödemeniz sonra da beş yıl beklemeniz gerekiyor. Ülkemizde geçmiş yıllarda çok sayıda sicil affı çıkarıldı.

 

Senet, çek, kredi ödemeleri sebebiyle ‘kara liste’ye girenlere af içeren düzenleme TBMM’de kabul edildi. “Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın kabulü ile kullandığı nakdi ve gayrinakdi kredilerinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek.

 

Sicil affı neler getiriyor?
Bankalara olan borçların 90 gün boyunca ödememesi halinde, banka borcunu tahsil etmek için görevlendirdikleri avukatları aracılığıyla yasal yollara başvurmaktadırlar. Bu sürecin başlaması “kara listeye alınma” anlamı taşımaktadır. Kara listeye girdiğinizde ise en az 5 yıl boyunca bankalardan herhangi bir şekilde kredi, kredi kartı alamıyor veya kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunamıyorsunuz. Başvursanız bile başvurunuz banka tarafından reddediyor. Sicil affı, kredi ve banka borçları dolayısıyla kötü bir sicile sahip olan kişilere çözüm olmak amacıyla öngörülmüş bir çalışmadır. Şöyle ki geçmişte yaşanan sıkıntılar nedeniyle kötü sicile sahip olan kişi ve işletmelerin banka kredilerinden faydalanamaması hükümeti harekete geçirdi ve kabul edilen yasa ile şartları yerine getirenler kara listeden çıkarılacak ve bankaların kredilerinden yeniden yararlanabileceklerdir. Bununla birlikte Kara listeden çıkıp kredi kullananlar, bankaya olan borcunu düzenli ve yasal süresinde öderse kredi notu yükselecektir. Bu sayede temiz bir sicil ve yüksek bir kredi notu ile yeniden yüksek miktarlarda kredi çekebilir ve kredi kartı alınabilecektir.

Sicil affı için kimler başvurabilir?
Yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce kullandığı kredi ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişiler bu aftan yararlanabilecek. Sicil affı aracılığıyla yaklaşık 11.500.000 şahıs ile 2.300.000 şirketin kara listeden çıkartılacağı belirtildi.

Sicil affında başvurular nasıl yapılacak?
Sicil affı başvurusu, borcun bulunduğu bankaya/kredi kuruluşuna yapılacaktır. Başvuru yapıldıktan sonra yasal takibe düşen borç ödenmelidir. Borcun peşin ödenme imkanı yoksa bankadan kredi talep edilerek borç yapılandırılmaktadır. Peşin ödeme yapıldıktan veya yapılandırma yapıldıktan sonra ise altı ay içinde kredi sicili temizlenecektir.

Sicil affı için başvuru şartları nelerdir?
1- Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde borcunun ‘tamamını’ ödeyen, aftan yaralanabilecek
2- Borçlarını, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde ‘yeniden yapılandıranlar’ yaralanabilecek.


Bu haber 1383 defa okundu

aaa....

ali tonyalı
04 Temmuz 2018 Çarşamba 18:43

bu haber gerçek mi, başka yerden duymadık

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Domates ve patates fiyatları sabit tutulacak

Domates ve patates fiyatları sabit tutulacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, domates ve patates fiyatlarının sabitlenmesi için çalışma yapıldığını açıkladı.

Emeklilerin zam farkı ne zaman yatacak?

Emeklilerin zam farkı ne zaman yatacak?

Emekli Sandığından emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların fark tutarları, 26 Temmuz Perşembe gününden itibaren ödenecek. Emeklilerin zam farkı 26 Temmuz'da yatacak

Kent Kart bakiyenizi kontrol edin

Kent Kart bakiyenizi kontrol edin

Seçim bitti zam furyası başladı

İmar Barışı'na Kocaeli'den kaç kişi başvurmuş?

İmar Barışı'na Kocaeli'den kaç kişi başvurmuş?

İmar Barışı'nda başvuru sayısı ve toplanan bedel açıklandı.

Yolculuk daha güvenli olacak

Yolculuk daha güvenli olacak

Çayırova ile Tuzla arasına TEM bağlantı yolu üzerinden yapılacak olan köprüyle ulaşım daha konforlu, güvenli ve hızlı olacak

Kartepe’de basım ve değişimi ihalesi

Kartepe’de basım ve değişimi ihalesi

Kartepe Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Bilboard Baskı Montaj (Asım) Basım ve Değişimi İhalesi açtı. İhale 24 Temmuz 2018 Salı günü saat 11.00’de yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ