21 Eylül 2018 Cuma 15:52
 
  • 6,272 TL

  • 7,387 TL

  • 243,04 TL

  • 97.287

Öncekiler Sonrakiler

KREDİ SİCİL AFFI İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI…

Kredi sicil affı için başvuru şartları…
04 Temmuz 2018 Çarşamba 13:53

12 milyon kişiyi ilgilendiren senet, çek, kredi ödemeleri sebebiyle 'kara liste'ye girenlere sicil affı getiren düzenleme TBMM'de kabul edildi.

Kredi sicil affı nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi ya da kredi kartını borcunu ödeyemeyenler, yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptıklarında kara listeye takılıyorlar. Bankalar veya çeşitli finans kuruluşları bu kişilerin ödemelerini yapma alışkanlığının bulunmadığını düşünerek bu kişilere kredi veya kredi kartı vermekten çekinirler. Kredi sicil affı ise kara listeye girmiş kişilerin isimlerinin bu listeden kaldırılması demektir. Kredi sicilinin bozulması anlamına gelen kara listeden çıkabilmek için öncelikle borcunuzu ödemeniz sonra da beş yıl beklemeniz gerekiyor. Ülkemizde geçmiş yıllarda çok sayıda sicil affı çıkarıldı.

 

Senet, çek, kredi ödemeleri sebebiyle ‘kara liste’ye girenlere af içeren düzenleme TBMM’de kabul edildi. “Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın kabulü ile kullandığı nakdi ve gayrinakdi kredilerinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek.

 

Sicil affı neler getiriyor?
Bankalara olan borçların 90 gün boyunca ödememesi halinde, banka borcunu tahsil etmek için görevlendirdikleri avukatları aracılığıyla yasal yollara başvurmaktadırlar. Bu sürecin başlaması “kara listeye alınma” anlamı taşımaktadır. Kara listeye girdiğinizde ise en az 5 yıl boyunca bankalardan herhangi bir şekilde kredi, kredi kartı alamıyor veya kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunamıyorsunuz. Başvursanız bile başvurunuz banka tarafından reddediyor. Sicil affı, kredi ve banka borçları dolayısıyla kötü bir sicile sahip olan kişilere çözüm olmak amacıyla öngörülmüş bir çalışmadır. Şöyle ki geçmişte yaşanan sıkıntılar nedeniyle kötü sicile sahip olan kişi ve işletmelerin banka kredilerinden faydalanamaması hükümeti harekete geçirdi ve kabul edilen yasa ile şartları yerine getirenler kara listeden çıkarılacak ve bankaların kredilerinden yeniden yararlanabileceklerdir. Bununla birlikte Kara listeden çıkıp kredi kullananlar, bankaya olan borcunu düzenli ve yasal süresinde öderse kredi notu yükselecektir. Bu sayede temiz bir sicil ve yüksek bir kredi notu ile yeniden yüksek miktarlarda kredi çekebilir ve kredi kartı alınabilecektir.

Sicil affı için kimler başvurabilir?
Yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce kullandığı kredi ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişiler bu aftan yararlanabilecek. Sicil affı aracılığıyla yaklaşık 11.500.000 şahıs ile 2.300.000 şirketin kara listeden çıkartılacağı belirtildi.

Sicil affında başvurular nasıl yapılacak?
Sicil affı başvurusu, borcun bulunduğu bankaya/kredi kuruluşuna yapılacaktır. Başvuru yapıldıktan sonra yasal takibe düşen borç ödenmelidir. Borcun peşin ödenme imkanı yoksa bankadan kredi talep edilerek borç yapılandırılmaktadır. Peşin ödeme yapıldıktan veya yapılandırma yapıldıktan sonra ise altı ay içinde kredi sicili temizlenecektir.

Sicil affı için başvuru şartları nelerdir?
1- Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde borcunun ‘tamamını’ ödeyen, aftan yaralanabilecek
2- Borçlarını, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde ‘yeniden yapılandıranlar’ yaralanabilecek.


Bu haber 1810 defa okundu

aaa....

ali tonyalı
04 Temmuz 2018 Çarşamba 18:43

bu haber gerçek mi, başka yerden duymadık

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Zeytinoğlu, Yeni Ekonomik Programı değerlendirdi

Zeytinoğlu, Yeni Ekonomik Programı değerlendirdi

.

Benzin ve motorine büyük indirim!

Benzin ve motorine büyük indirim!

.

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, üyelerinin işyerine giderek hibe, teşvik ve krediler başta olmak üzere profesyonel danışmanlık hizmeti sunduğu ‘KOTO Destek Ofisi’ çalışmalarına hızlı başladı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Merkez Bankası'ndan bomba faiz kararı

Erdoğan 'Enflasyon sebeptir, faiz neticesidir diyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.'

Yargıtay, Sorumlu banka dedi

Yargıtay, Sorumlu banka dedi

Yargıtay'ın kararı tüketiciyi sevindirdi, bankaları üzdü

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET