24 Mayıs 2019 Cuma 05:12
 
Öncekiler Sonrakiler

KSO BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU KASIM AYI KAPASİTE KULLANIM ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kasım ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi
27 Kasım 2018 Salı 08:08

.

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kasım ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74.1 ile geçen yıla göre 5.8 puan, geçen aya göre 1.3 puan geriledi. Kocaeli’de ise yüzde 70.5 ile geçen yılın aynı ayına göre 0.5 puan, geçen aya göre ise 0.7 puan geriledi.

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarına ilişkin değerlendirmesinde, hemen hemen tüm sektörlerde aylık bazdaki gerilemeye dikkat çekerek, “Gerek Türkiye geneli gerek ilimizde tüm sektörlerde kapasite oranlarının gerilediğini görüyoruz. İlimizde yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 71’i geçen aya göre kapasite kullanım oranlarının azaldığını bildirdi. Azalış nedenleri arasında ise ekonomik durgunluk ve belirsizliklere bağlı iç pazarda daralma ve siparişlerdeki azalma gösterilmiştir.” dedi.

 

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 10’u aralık ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 45’i ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 45’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 22’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 53’ü sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 25’i ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

 
Bu haber 1306 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ