16 Ağustos 2018 Perşembe 09:43
 
  • 5,940 TL

  • 6,806 TL

  • 224,85 TL

  • 90.263

Öncekiler Sonrakiler

KÜÇÜK ESNAF DERTLİ AMA...

Küçük esnaf dertli ama...
11 Ağustos 2018 Cumartesi 16:40

Ülke piyasasının hareketli olduğu sıcak dakikalarda geçim sıkıntısı büyük küçük esnafı etkilemiş durumda.

Haber, Burcu NAZLI

İş yapamaz hale gelen küçük esnaf ise bir yandan dövizin yükselmesi ile ilgili yaşadıkları ekonomik sıkıntıyla dert yanarken, diğer yandan da ülkenin bulunduğu bu durumdan bir an önce çıkması temennisinde bulunarak, birlik ve beraberlik mesajları verdi.


İşte küçük esnafın hareketli piyasayla ilgili düşünceleri…


“Mesele memleketse gerisi teferruattır”

Giyimci sektörlerinden Tahsin Es, “Dövizin yükselmesi hepimizi etkiledi. Sattığımız fiyata mal alıyoruz. Yeri geliyor alamıyoruz bile. Bu sadece bizi değil, ülkemizdeki küçük-büyük esnafı etkiledi. Bu yükseliş doğal olarak büyük esnafa yansıdı. Büyük esnafın sıkıntısı da devlete yansıdı. Sonuçta giyim sektörünün bile hammaddesi dolara bağlı. Önceleri bu pazarda aşırı yoğunluktan dolayı bazı müşterilerimize  vakit ayrıma şansımız olmazdı. Şimdi ise oturup pazarcı arkadaşlarımızla oturup çay içiyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum. Mesele memleketse gerisi teferruattır. Göğsümüzü gereceğiz ve sabredeceğiz. Ülkemizin bu durumu parti meselesini geçti, artık memleket meselesi oldu” dedi.


“Şuan herşey bol ama ateş pahası”

Meyveci sektörlerinden Gökhan Pamukçu, “Piyasanın bu kadar hareketli olması bizleri mahvetti. Poşetin fiyatı bir günde 2,5 TL olur mu? Dışarıdan bakıldığı zaman sıradan bir pazarcıyı nasıl etkiler ki dersiniz fakat bizim masraflarımız sadece poşetle bağlı kalmıyor. Bununla birlikte mazota, terazilere gelen zamlar, bizleri zaten yeterince geriletti. Şuan ülkemizin en bolluk yaşadığı zamanlarda 2 TL’den aşağıya alışveriş yapamıyorsunuz. Öncesinden her şey 75 kuruştu. Şimdi ise herşey ateş pahasıydı. Ama yine de böylesi bir dönemde ülkenin vatandaşı olarak, birlik içinde olmak zorundayız” ifadelerine yer verdi.


“Bayram haftasında pazar boş”

Ayakkabıcı sektörlerinden Necdet Kuruoğlu ise, “Bu hafta bayram haftası olmasına rağmen pazar bomboş. Dövizin yükselmesi bizim sektörü de etkiledi. İş yok. Normal haftalardan daha beter” diye konuştu.

Bu haber 1040 defa okundu

DİĞER HABERLER

Emekli aylıklarının ödeneceği tarih belli oldu

 Emekli aylıklarının ödeneceği tarih belli oldu

Bayrama sayılı günler kala emekliler maaşların bayram öncesi ödenip ödenmeyeceğini merak ediyordu.

Nestle Türkiye’den açıklama

Nestle Türkiye’den açıklama

Nestle, internet sitelerinde yer alan haberlerde şirketlerinin ve markalarının Amerikan veya İsrail asıllı olduğu yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Yüzde 100 Arıtma; Sıfır Kirlilik

Yüzde 100 Arıtma; Sıfır Kirlilik

21 kilometre uzunluğundaki Gebze-Darıca sahil kanalizasyon hattı ve tünel projesi tamamlandı. Böylece Körfez’e artık tek damla Atıksu akmayacak

Bulut'tan 'Dolar' açıklaması

Bulut'tan 'Dolar' açıklaması

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, dolar kurunda yaşanan hareketlilikle ilgili açıklama yaptı.

Konut Satışları İstatistikleri açıklandı

Konut Satışları  İstatistikleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan; Türkiye Geneli ve Bölge Müdürlüğü, 2018 Yılı Temmuz ayı Konut Satışları İstatistiklerini açıkladı.

Türkiye’den birçok ABD ürününe ek vergi

Türkiye’den birçok ABD ürününe ek vergi

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Son dakika haberine göre birçok ürünün vergisi artırıldı...

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ