22 Mayıs 2019 Çarşamba 18:57
 
Öncekiler Sonrakiler

KÜÇÜK ESNAF DERTLİ AMA...

Küçük esnaf dertli ama...
11 Ağustos 2018 Cumartesi 16:40

Ülke piyasasının hareketli olduğu sıcak dakikalarda geçim sıkıntısı büyük küçük esnafı etkilemiş durumda.

Haber, Burcu NAZLI

İş yapamaz hale gelen küçük esnaf ise bir yandan dövizin yükselmesi ile ilgili yaşadıkları ekonomik sıkıntıyla dert yanarken, diğer yandan da ülkenin bulunduğu bu durumdan bir an önce çıkması temennisinde bulunarak, birlik ve beraberlik mesajları verdi.


İşte küçük esnafın hareketli piyasayla ilgili düşünceleri…


“Mesele memleketse gerisi teferruattır”

Giyimci sektörlerinden Tahsin Es, “Dövizin yükselmesi hepimizi etkiledi. Sattığımız fiyata mal alıyoruz. Yeri geliyor alamıyoruz bile. Bu sadece bizi değil, ülkemizdeki küçük-büyük esnafı etkiledi. Bu yükseliş doğal olarak büyük esnafa yansıdı. Büyük esnafın sıkıntısı da devlete yansıdı. Sonuçta giyim sektörünün bile hammaddesi dolara bağlı. Önceleri bu pazarda aşırı yoğunluktan dolayı bazı müşterilerimize  vakit ayrıma şansımız olmazdı. Şimdi ise oturup pazarcı arkadaşlarımızla oturup çay içiyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum. Mesele memleketse gerisi teferruattır. Göğsümüzü gereceğiz ve sabredeceğiz. Ülkemizin bu durumu parti meselesini geçti, artık memleket meselesi oldu” dedi.


“Şuan herşey bol ama ateş pahası”

Meyveci sektörlerinden Gökhan Pamukçu, “Piyasanın bu kadar hareketli olması bizleri mahvetti. Poşetin fiyatı bir günde 2,5 TL olur mu? Dışarıdan bakıldığı zaman sıradan bir pazarcıyı nasıl etkiler ki dersiniz fakat bizim masraflarımız sadece poşetle bağlı kalmıyor. Bununla birlikte mazota, terazilere gelen zamlar, bizleri zaten yeterince geriletti. Şuan ülkemizin en bolluk yaşadığı zamanlarda 2 TL’den aşağıya alışveriş yapamıyorsunuz. Öncesinden her şey 75 kuruştu. Şimdi ise herşey ateş pahasıydı. Ama yine de böylesi bir dönemde ülkenin vatandaşı olarak, birlik içinde olmak zorundayız” ifadelerine yer verdi.


“Bayram haftasında pazar boş”

Ayakkabıcı sektörlerinden Necdet Kuruoğlu ise, “Bu hafta bayram haftası olmasına rağmen pazar bomboş. Dövizin yükselmesi bizim sektörü de etkiledi. İş yok. Normal haftalardan daha beter” diye konuştu.

Bu haber 1227 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ