19 Aralık 2018 Çarşamba 15:45
 
  • 5,341 TL

  • 6,094 TL

  • 214,57 TL

  • 91.441

Öncekiler Sonrakiler

KYK BORCUNU İPTAL ETTİ

KYK borcunu iptal etti
28 Temmuz 2018 Cumartesi 23:53

Avukat Baran Kaya, üniversite döneminde KYK'den aldığı bursun kendisine haber verilmeden krediye çevrilmesiyle ortaya çıkan borcun iptali için açtığı davayı kazandı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) borçlu olan yüz binlerce kişiyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Avukat Baran Kaya, KYK'den aldığı bursun kendisine haber verilmeden “başarısız olduğu” gerekçesiyle krediye çevrilmesiyle ortaya çıkan 9.879.25 TL'lik borçla ilgli düzenlenen ödeme emrinin iptali istemiyle açtığı davayı kazandı. Mahkeme, bursun krediye çevrildiği yönünde bir bildirim yapılmadığı gerekçesiyle ödeme emrini iptal etti. Mahkeme kararında “KYK Burs Kredi Yönetmeliği'nde de bursun öğrenciye karşılıksız verilen para olarak tanımlandığı göz önüne alındığına, öğrenim kredisi borcunun istenebilmesi için davacıya verilen bursun kesilerek öğrenim kredisi borcuna dönüştürüldüğünün davacıya bildirilmiş olması, diğer bir deyişle davacının öğrenim kredisi borcunun olduğu ve taahhüt ettiği borcu, imzalanmış olduğu senetteki şartlarla ödeyeceğini bildiği halde söz konusu borcu vadesinde ödememiş olması gerekmektedir” denildi.
 
2009'da üniversiteye girdiğinde KYK bursu almaya hak kazandığını ve üniversite süresince bursu aldığını belirten Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) avukatı Kaya, süreci Cumhuriyet'e anlattı:
 
“Okul bittikten sonra KYK'nin 2011 yılından itibaren bursumu krediye çevirdiğini öğrendim. Bununla ilgili KYK'ye yaptığım başvuruda, okulum olan İstanbul Üniversitesi'nin KYK'ye başarısız olduğumla ilgili yazı göndermesi gerekçesiyle, bana hiçbir şekilde bildirilmeden bursumun krediye çevrildiğini söylediler. KYK Kredi Yönetmeliği'nde okulu tarafından başarısız yazısı gönderilen öğrencilerin bursunun kesileceğini, bu yönetmeliğe göre kredi verilebileceğine ilişkin bir madde var. Dayanak noktaları da burası. Ama bu yönetmelik maddesi, bursiyere haber vermeden, otomatik olarak bursun krediye çevrilebileceği şeklinde yorumlanıyor. Ben de bunun böyle yorumlanamayacağını, bana bildirilmeden bursumun krediye çevrilmesinin, hem bu başarısız yazısı işlemine itiraz hakkımı elimden aldığını hem de kredi olduğunu bilsem almayacağım bir paranın zorla tarafıma verilerek borçlandırılma işlemi kurulmasının hukuka aykırı olacağını belirterek dava açtım. Dava ilgili de mahkeme 25 Temmuz'da iptal kararını tebliğ etti."


Bu haber 2104 defa okundu

DİĞER HABERLER

Asırlık yemek yeniden hayat buldu

Asırlık yemek yeniden hayat buldu

Dartılı Düdüklü Makarna, KO-MEK kursiyerleri tarafından 100 yıl sonra aslına uygun olarak pişirilerek sofralardaki yerini yeniden aldı

Türkiye ihracatının yüzde 16.5’i Kocaeli’den gerçekleşti

Türkiye ihracatının yüzde 16.5’i Kocaeli’den gerçekleşti

.

KSO Başkanı Zeytinoğlu Büyüme rakamını değerlendirdi

KSO Başkanı Zeytinoğlu Büyüme rakamını değerlendirdi

.

KO-MEK’te girişimcilik kursları başlıyor

 KO-MEK’te girişimcilik kursları başlıyor

KOSGEB desteği ile iş yeri açmak isteyen vatandaşlar için bilgilendirme toplantısı düzenlendi

Seçil Organizasyon açıldı

Seçil Organizasyon açıldı

Akbaş, Seçil Organizasyon'un açılışını yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ