22 Mayıs 2019 Çarşamba 18:56
 
Öncekiler Sonrakiler

UZUNKAYA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Uzunkaya'dan önemli açıklamalar
02 Ağustos 2018 Perşembe 18:06

Ülke ve il genelinde Tüketici Hakem Heyetleri’nin yeniden yapılandırıldığını duyuran Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, kentte faaliyette bulunan tüketici hakem heyetlerini açıkladı.

Bugün itibariye ülke genelinde toplamda 1011 tüketici hakem heyeti faaliyet gösterdiğini ifade eden Uzunkaya, “Bakanlığımızca Tüketici Hakem Heyetlerinin, nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları, çeşitlenen satın alma yöntemleri ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması amacıyla, il merkezlerinde ya da yeniden merkezler oluşturmak suretiyle bir araya getirilmesi sonucunda mevcut 1011 tüketici hakem heyetinin yetki alanları, 01.08.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiş olup, 211 Tüketici Hakem Heyetinin karar mercii olarak yetkilendirilmesi uygun bulunmuştur” dedi.

 

O heyetler açıklandı
Kentte faaliyette bulunan tüketici hakem heyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Veysi Uzukaya, “Yetki ve görev alanındaki mevcut ilçe tüketici hakem heyetleri (Kandıra, Kartepe, Başiskele, Karamürsel, Derince, Dilovası, Çayırova)  31 Aralık 2018 tarihine kadar faaliyetlerine devam edecek olup, bu tarihten itibaren görev ve yetkileri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sona erecektir. Bu Hakem Heyetlerine, 1 Ağustos 2018 tarihinden önce yapılmış olan başvurular hakkındaki tüm iş ve işlemler 31 Aralık 2018 tarihine kadar sonuçlandırılacaktır. 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yetki alanındaki ilçe kaymakamlıkları (Kandıra, Kartepe, Başiskele, Karamürsel, Derince, Dilovası, Çayırova) kendilerine yapılan başvuruları, görevli irtibat personeli vasıtası ile Tüketici Bilgi Sistemine (TÜBİS) kaydederek karara bağlanmak üzere yetkilendirilen tüketici hakem heyetlerine ileteceklerdir” ifadelerine yer verdi.

 

Yetkilendirilen (Karar Mercii) Tüketici Hakem Heyeti

Yetki Alanındaki İlçe

İzmit Tüketici Hakem Heyeti      (4.570 TL ye kadar)

İzmit, Kandıra, Kartepe

Gölcük Tüketici Hakem Heyeti  ( 4.570 TL ye kadar)

Gölcük , Başiskele, Karamürsel

Körfez Tüketici Hakem Heyeti   ( 4.570 TL ye kadar)

Körfez , Derince

Gebze Tüketici Hakem Heyeti    ( 4.570 TL ye kadar)

Gebze , Dilovası

Darıca Tüketici Hakem Heyeti   ( 4.570 TL ye kadar)

Darıca , Çayırova

İl Tüketici Hakem Heyeti           ( 4.570 – 6.860 TL arası)

Tüm İlçeler

 

Tedbirler alındı
Tüketicilerin herhangi bir hak kaybına uğramamaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydeden Uzunkaya, “Görüldüğü üzere söz konusu düzenleme tüketici hakem heyetlerinin kapatılması anlamına gelmemektedir. Bu çalışmayla, Hakem Heyetlerinde, erişilebilirlik, hakkaniyetli ve kaliteli hizmet sunumu, personel ve kaynakların etkin kullanımı amaçlanmıştır. Ayrıca ihtisaslaşma ölçeğinden azami faydalanma ile birlikte  kaynak tasarrufu da sağlanmış olacaktır. Tüketici ile satıcı ve sağlayıcılar, arasında 4.570,00 TL ye kadar olan uyuşmazlıklarda tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı Kaymakamlıkların bünyesindeki Hakem Heyetine, değeri 4.570,00 TL den 6.860,00 TL ye kadar olan uyuşmazlıklarda ise Ticaret İl Müdürlüğü bünyesindeki İl Tüketici Hakem Heyetine başvurabilecektir” şeklinde konuştu.
                                        

Bu haber 886 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ