27 Mayıs 2018 Pazar 06:32
 
  • 4,707 TL

  • 5,492 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

VERGİ BORÇLULARINA AF MÜJDESİ

Vergi Borçlularına af müjdesi
21 Temmuz 2016 Perşembe 18:29

.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 30 Haziran'a kadar olan vergi borçlarının 18 aya kadar taksitlendirilebileceğini bildirdi.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 
 
"Vatandaşlarımızdan vergi borcu, prim borcu veya gümrük vergisi borcu olanlar var. 30 Haziran 2016 tarihine kadar olup da ödenmemiş olan vergi borçlarına, prim borçlarına, gümrük vergi borçlarına yeniden yapılandırma getiriyoruz. Vatandaşlarımız bu düzenlemeler çerçevesinde, vergi dairelerine, sosyal güvenlik dairelerine müracaat etmek koşuluyla 18 aya kadar yeniden yapılandıracaklar. Dolayısıyla burada esnafımızın, işletmelerimizin, özellikle finansla ilgili sorunlarını çözmek bakımından bu düzenlemeyi yaptık. Biz istiyoruz ki, vatandaşımız şu andaki var olan borçlarını en uygun koşullarla idareye ödeyebilsinler."
 
Yapılandırmalar çerçevesinde 18 aya kadar taksitlendirme imkanı sunulduğunu ifade eden Ağbal, şöyle devam etti:
 
"Önceki sistemde vergi aslı ve gecikme zammı olarak yurt içi üretici fiyat endeksi uyguluyoruz. Bu yine aynen geçerli. Fakat bu defa, yapılandırma düzenlemesinde peşin ödemeye büyük bir teşvik getiriyoruz. Örnek verelim, 100 lira borcu olan vatandaşımız var, 70 lira da gecikme zammı var. Vergi dairesi 170 liralık bir alacağı takip ediyor. Biz yeniden yapılandırma kanununda diyoruz ki, bu 70 liralık olan faiz kısmını normal gecikme zammı olarak değil de, Yurtiçi ÜFE oranında değiştiriyoruz. Yani bu 70 liralık faiz borcunu 40 liraya düşürüyoruz. Daha önce bu 140 liralık borcu peşin ödeme imkanı vardı, bunu 18 ay taksitle ödemek istediğinizde de 18 aylık döneme isabet eden taksit faizini ayrıca alıyorduk. Bu defa diyoruz ki, 170 liradan 140 liraya düşürdük. Eğer peşin öderse bu defa faiz ve gecikme zammının yüzde 50'sini de almayalım. Böylelikle 140 lira olan tutarı 120 liraya düşürelim. Bu önceki kanunlarda olmayan bir düzenleme. Vatandaş için büyük bir kolaylık."
 
"160 MİLYARLIK TUTAR YENİDEN YAPILANDIRILACAK"
 
Şu anda vergi dairelerine kayıtlı 90 milyar liralık yeniden yapılandırılacak tutar olduğunu söyleyen Ağbal, bu kapsamda 4,5 ila 5 milyon mükellefin bu düzenlemeden yararlanacağını belirtti. SGK primleri olarak da 72 milyarlık tutar olduğunu ifade eden Ağbal, kabaca 160 milyarlık tutarı yeniden yapılandırılacağını kaydetti.
 
Vergi incelemeleri bakımından da yeniden yapılandırma imkanı getirildiğini söyleyen Ağbal, "Vatandaşımız devam eden bir vergi incelemesine dönük olarak, belli oranda bildirimde bulunursa belli ödemeleri yaparsa vergi incelemeleri de süratle tamamlanacak, vatandaşımız tertemiz şekilde önüne bakabilecek" şeklinde konuştu.
Bu haber 2485 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kapasite kullanımı Mayıs'ta yatay seyretti

Kapasite kullanımı Mayıs'ta yatay seyretti

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu mayıs ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

Dolar neden düşmüyor?

Dolar neden düşmüyor?

Durmuş Yılmaz sebebini açıkladı!

Dolar yeni haftaya rekorla başladı

Dolar yeni haftaya rekorla başladı

.

Cumhurbaşkanı affetmeyiz demişti

Cumhurbaşkanı affetmeyiz demişti

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET