27 Mayıs 2019 Pazartesi 05:27
 
Öncekiler Sonrakiler

YERİNDE DURMUYOR...

Yerinde durmuyor...
14 Şubat 2019 Perşembe 09:00

.

ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın  sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle gerileyerek son dönemde 5.25 civarında yatay bir seyir izleyen dolar bu sabah güne 5.2911 seviyesinden başladı. Euro ise 5.97'den işlem görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşmazlığının çözümü için 1 Mart olarak koyduğu son tarihin “biraz kaymasına” göz yumabileceğini ancak bunu tercih etmediğini ve ileride nihai anlaşma için Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi beklediğini söyledi. ABD’nin Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen aldığı gümrük vergisi 1 Mart’a kadar anlaşma sağlanamazsa yüzde 10’dan yüzde 25’e yükselecek.

ABD’li ve Çin’li yetkililer de yedi aydır süregelen gerilimi gidermek üzere bu hafta yapılan görüşme turunda ilerleme sağlayacaklarına yönelik açıklamalarda bulundular. Trump’ın bu açıklamasının ardından ABD borsaları yükselişe geçerek iki ülkenin yedi aydır süregelen ticaret gerilimini ortadan kaldıracak bir anlaşmaya varacağı beklentisiyle dün yüzde 1.5 yukarıda kapandı. ABD borsaları benzer şekilde bugüne de yükselişle başladı. İşte kurdaki son durum:
Bu haber 1491 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ