20 Haziran 2019 Perşembe 07:32
 
Öncekiler Sonrakiler

ZEYTİNOĞLU'NDAN 'CARİ AÇIK'LAMA

Zeytinoğlu'ndan 'cari açık'lama
10 Ağustos 2018 Cuma 14:10

Merkez Bankası tarafından açıklanan haziran ayı cari işlemler dengesini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Sanayi(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yıllık cari açıkta beklentiler doğrultusunda gerileme görüldüğünü belirtti.

Açığın frenlenmesinde dış ticaret açığındaki daralmadan gelen katkıyla birlikte turizm gelirlerindeki artışın etkisini görüyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Haziran ayında 2.9 milyar dolar cari açık ile yıllık cari açığımız 57.4 milyar dolara geriledi. Döviz kurlarındaki yükseliş dolayısıyla ihracatımız artarken ithalatımız hız kesti. Böylece dış ticaret açığının gerilediğini ve bu iyileşmenin cari açığa yansıdığını görüyoruz. Bununla birlikte turizm gelirlerinde bu yıl toparlanma var. Temmuz ayında da dış ticaret açığındaki gerilemenin sürmesi cari açıktaki düşüşün devam edeceğini gösteriyor” dedi.
 
“Geçici bir durum olmasını temenni ediyoruz”
Açığın finansmanına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Finansman tarafına baktığımızda temmuz ayında portföy yatırımlarında 883 milyon dolarlık net çıkış olurken doğrudan yatırımlarda 951 milyon dolarlık net giriş olduğunu görüyoruz. Ülkemize yabancı sermayenin çekilmesi hususunda yapılacak hamlelerle açığın finansmanda doğrudan yatırımların daha verimli kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanında haziranda resmi rezervlerde 6.9 milyar dolar ile ciddi bir azalış olduğunu görüyoruz. Bunun geçici bir durum olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.
 
“Cari açığın düşürülmesine ilişkin adımların planlanıyor”
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından devam eden OVP çalışmaları kapsamında cari açık/GSYH yüzde 4'lerde dengeleneceği açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ekonomi yönetimi tarafından cari açığın düşürülmesine ilişkin adımların planlandığını da memnuniyetle görüyoruz. Bununla birlikte yatırımlara yön verecek yol haritasını belirleyecek Orta Vadeli Program'ın hızla açıklanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.Bu haber 1765 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ