28 Mart 2020 Cumartesi 21:30

ZEYTİNOĞLU, ŞUBAT'TA ENFLASYON BEKLENTİLERE UYGUN GERİLEDİ

Zeytinoğlu, Şubat'ta enflasyon beklentilere uygun geriledi
04 Mart 2019 Pazartesi 14:36

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat enflasyonunu değerlendirdi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre; şubattaaylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  yüzde 0.16, Yurt İçi ÜreticiFiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.09 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarındayüzde 19.67, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 29.59’a geriledi.

 

Kocaeli Sanayi Odası BaşkanıAyhan Zeytinoğlu şubat ayı enflasyonun beklentilere uygun olarak gerilediğinisöyleyerek, “Şubat ayında hem ÜFE’nin hem TÜFE’nin baz etkisiyle yavaş da olsagerilediğini görüyoruz. Önümüzdeki dönem kurda aşırı bir hareket olmazsaenflasyondaki gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi. Yıllık ÜFE’dekiyüzde 29.59’luk mevcut seviyenin hala yüksek olduğu için TÜFE’yi yukarı çekmeetkisinin bulunduğunu ifade eden Zeytinoğlu, “Ancak ÜFE hızlı düşüşe geçtiğiiçin yıllık enflasyonda yavaş da olsa gerilemenin devam edeceğini bekliyoruz.”dedi.

 

TÜFE’de gıda enflasyonundakiyüksekliğe dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gıdada alınan tedbirlere rağmen şubattagıda enflasyonu yıllık yüzde 29.25 ile yıllık en fazla artış gerçekleşen kalemoldu. Ancak gıdadaki bu artışın da baskılandığını görüyoruz.” dedi.

 

-Ticaret Bakanlığı tarafındanaçıklanan şubat ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat yüzde 3.5artarak 13.6 milyar dolar, ithalat yüzde 16.6 azalarak 15.8 milyar dolar olarakgerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 62.2 azalarak 2.2 milyar dolar olarakgeçekleşti.

 

Dış ticaret rakamlarınailişkin de değerlendirme yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Şubat ayında ihracatartış hızımız yavaşladı ancak ihracatımız geçen yılın yüzde 3.5 üzerindegerçekleşti. İthalatta ise şubat ayında da gerilemenin devam ettiğinigörüyoruz. İthalatın gerilemesi sonucu dış ticaret açığındaki yüzde 62.2’likpozitif etkinin cari açığa olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bu haber 1739 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kredi kartı faizleri düştü

Kredi kartı faizleri düştü

Yeni faiz oranları 1 Nisan'dan geçerli olacak

Kocaeli Gazete gündeme getirmişti

Kocaeli Gazete gündeme getirmişti

Toki ödemeleri ertelendi

14 bin kişi işe alınacak

14 bin kişi işe alınacak

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLADI

Puro içenlere kötü haber

Puro içenlere kötü haber

Özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları artırıldı

Bakanlar ve milletvekili maaşlarından yüzde 56 kesinti yapıldı

Bakanlar ve milletvekili maaşlarından yüzde 56 kesinti yapıldı

5 bin liranın üzerinde maaş alan memur maaşlarından yüzde 25 kesinti

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ