17 Aralık 2018 Pazartesi 04:35
 
  • 5,372 TL

  • 6,078 TL

  • 214,26 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

ZEYTİNOĞLU, YENİ EKONOMİK PROGRAMI DEĞERLENDİRDİ

Zeytinoğlu, Yeni Ekonomik Programı değerlendirdi
20 Eylül 2018 Perşembe 16:35

.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Hazine ve Maliye Bakanı tarafından dengeleme, disiplin ve değişim ana başlıklarıyla açıklanan 2019-2021 yıllarını kapsayacak Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin değerlendirmesinde, “Açıklanan programda öngörülen rakamlar gerçekçi olduğu için olumlu bakıyoruz. Genelleme yaparsak bize ışık tutuyor. Bu hususta sanayiciler olarak bizler de üzerimize düşen sorumlulukları her zaman olduğu gibi yerine getirmeye hazırız.” dedi.

 

Cari açığın azaltılmasında alınan tedbirlerin isabetli olduğuna dikkat çeken KSO Başkanı, “Programda belirtilen ilaç, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörlerinin cari açığın azaltılmasında önemli sektörler olduğunu biliyoruz. Bu sektörlerde verilecek destekleri ve stratejik yönlendirmeleri önemli buluyoruz.” dedi.

 

Bütçe açığına değinen Zeytinoğlu, “Yatırımlar dahil kamu tasarrufu noktasında atılan adımları olumlu buluyoruz. Ancak yüksek bütçe açığının makro ekonomideki kırılganlıklara katkı vermesi nedeniyle, programda bütçe açığında önemli miktarda azalma öngörülmesine rağmen her zaman dile getirdiğimiz gibi hedefimizin denk bütçe olması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan faiz dışı fazlanın artıyor olmasını olumlu değerlendiriyoruz.”

 

Programda bankacılık sektörü ile ilgili yapılanmaların önemli olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Kalkınma Bankası’na yeni görevler verilmesi ile burada bizler için fırsatlar olacağını görüyoruz. Diğer taraftan bankacılık sektörü ile ilgili yeniden yapılandırma ile reel sektörü rahatlatmaya yönelik adımlar atılacağını memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

 

KSO Başkanı “Önümüzdeki süreçte yatırım ikliminin iyileştirilerek yabancı sermayeli yatırımların tekrar ülkemize gelmelerini sağlamak için tedbirler almamız gerekiyor. Avrupa Birliği ile olan olumlu ilişkilerimizi fırsata çevirmeliyiz.” dedi.
Bu haber 1368 defa okundu

DİĞER HABERLER

Dolar ne kadar?

Dolar ne kadar?

.

KSO Başkanı Zeytinoğlu Büyüme rakamını değerlendirdi

KSO Başkanı Zeytinoğlu Büyüme rakamını değerlendirdi

.

KO-MEK’te girişimcilik kursları başlıyor

 KO-MEK’te girişimcilik kursları başlıyor

KOSGEB desteği ile iş yeri açmak isteyen vatandaşlar için bilgilendirme toplantısı düzenlendi

Seçil Organizasyon açıldı

Seçil Organizasyon açıldı

Akbaş, Seçil Organizasyon'un açılışını yaptı.

İşsizlik maaşı almak için şartlar değişiyor

İşsizlik maaşı almak için şartlar değişiyor

O şart kalkıyor...

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ