22 Ocak 2018 Pazartesi 07:37
 
  • 3,824 TL

  • 4,678 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

‘’MEZARLIK BİLGİ SİSTEMİ’’ DEVREYE GİRİYOR

‘’Mezarlık Bilgi Sistemi’’ devreye giriyor
19 Ekim 2017 Perşembe 11:25

Büyükşehir Belediyesi mezarlık bilgi sistemi projesi ile vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların mezarlık ziyaretlerini sıkıntı yaşamadan yapabileceği Mezarlık Bilgi Sistemi’ni hayata geçiriyor. Sesli navigasyon ve mezar harita özellikleri ne sahip sistem ile vatandaşlar, yakınlarının mezarlarının yerini, dünyanın her tarafından bu sistem üzerinden rahatlıkla öğrenebilecek.

 

İLK OLARAK DERİNCE VE İZMİTTE

Büyükşehir Belediyesi vatandaşların yakınlarının mezar yerlerinden daha kolay bilgi alabileceği bir sistem olan Mezarlık Bilgi Sistemi Projesi’nde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı işbirliği ile yapılan proje ilk etapta, İzmit ve Derince ilçe merkezlerinde bulunan mezarlık alanlarında uygulanıyor.

 

110 BİN MEZAR TAŞI FOTOĞRAFLANIYOR

Mezarlık alanlarında yapılacak çalışmada mobil veri toplayan cihazların içinde bulunan bir yazılım ile mezarların yeri işaretlenecek. Baş taşı bulunan 110 bin mezar yerinin baş taşlarının fotoğraflarının çekilmesi ve baş taşlarında yazılı olan bilgilerin veri tabanına girilmesi ile yapılacak. Derince ve İzmit mezarlıklarında yapılacak çalışma neticesinde bilgiler coğrafi sistem ile ilişkilendirilecek.

 

KOLAYCA ULAŞILACAK

Bu sistem faaliyete geçtiğinde; mobil uygulama, kiosk cihazı ve internet tarayıcıları ile uyumlu çalışacağı için interneti olan her vatandaş, dünyanın her yerinden sisteme ulaşabilecek. Böylece yakınlarının mezarlarını ziyaret edecek vatandaşlara büyük kolaylık sağlanacak, vatandaşlar istedikleri zaman mezar yerlerine haritadan ulaşacak.

 

SESLİ NAVİGASYON, HARİTA…

Ayrıca vatandaşlar, mobil uygulamada bulunacak sesli navigasyon özelliği sayesinde ziyaret edecekleri mezar yerini kolaylıkla bulabilecek. Mezarlık alanı girişlerinde bulunan kiosk cihazları sayesinde ise ziyaret edecekleri mezar yerine ait harita çıktılarını da alabilecekler.

 

TARİHİ BELGE OLACAKLAR

Yapılan çalışma ile birlikte 50 yıl öncesine ait ölüm kayıtları ve raporları bu sistem sayesinde kayıt altına alınacak. Kayıt altına alınan belgeler sistemde muhafaza edilecek. Bu sebep ile sistem gelecek yıllarda tarihe ışık tutacak. Ayrıca mezarlıkların başına koyulacak kiokslar ile alana gelen vatandaşlar yakınlarının mezar yerlerini sistem üzerinden görebilecekler.
Bu haber 283 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

KO-MEK, Köseköy Kurs Merkezinde açmış olduğu Pastacı Çırağı Kursu ile bu sektöre yeni yüzler yetiştirmeye başladı.

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Büyükşehir Belediyesi soğuk havaların gelmesiyle yaşam koşulları zorlaşan sokak hayvanları için Kocaeli genelindeki hayvansever STK’lara, kedi ve köpek maması dağıtıyor.

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ Elektrik dağıtım şebekelerinde kapasite artışı ve yenileme faaliyetleri ile müşteri memnuniyeti için 2018 yılı yatırım çalışmalarını başlattı.

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

24 Ocak 1993 yılında Ankara'da bombalı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Basın Şehidimiz Gazeteci-Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli'de anma etkinliğini düzenlenecek.

Kaya, yeniden seçildi

Kaya, yeniden seçildi

Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan seçildi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET