bil anakolej
05 Temmuz 2020 Pazar 17:52

‘KIZLARIMIZ BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLUYOR’

‘Kızlarımız Bilgisayar Mühendisi Oluyor’
16 Şubat 2019 Cumartesi 12:26

.

Türkiye’de, Bilgisayar Mühendisliği alanında kariyer yapanlar arasında kız öğrencilerin oranının yetersiz olması nedeniyle üniversite ve sektörde faaliyet gösteren firma yetkilileri harekete geçti. GTÜ, Intertech ve Accenture iş birliğiyle düzenlenen, ‘Kızlarımız Bilgisayar Mühendisi Oluyor’ projesiyle, İstanbul ve Kocaeli’de lise öğrenimi gören, yüz kız öğrenciye bölüm tanıtımı yapıldı.

 

Etkinlik, Türkiye'de Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan erkek öğrenci oranının yüzde 80’lerde, kız öğrenci oranının ise 20’lerde olmasının neden olduğu fırsat eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlendi. Etkinlikte akademisyen, mühendis ve yönetici olarak sektörde büyük başarılara imza atmış isimler de yer aldı.

 

Türkiye’nin en başarılı Bilgisayar Mühendislerini mezun eden Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’nden akademisyenler, finans ve bankacılık sektörüne yönelik geliştirdiği yenilikçi çözümlerle Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında yerini alan ‘Intertech’ten ve strateji, danışmanlık, dijital, teknoloji ile operasyon alanında profesyonel hizmetler sunan ‘Accenture EndustriX.0 Türkiye’den yöneticiler, kız öğrencilere Bilgisayar Mühendisliği bölümü hakkında bilgi verdiler.

 

'MÜHENDİSLİK ERKEK İŞİDİR' ALGISI DEĞİŞMELİ

İstanbul ve Kocaeli’de çeşitli liselerde öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, program kapsamında İstanbul Teknopark’ta bulunan Intertech Ar-Ge merkezinde ağırlandı.

Seminer Salonunda, öncelikle Intertech Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Duman genel bir tanıtım konuşması yaptı. Firma olarak elde ettikleri başarıların ve kazanılan ödüllerin arka planında disiplinli ve ayrıntıya önem veren kadın mühendislerin büyük katkısı olduğunun altını çizen Duman, kadınların iyi mühendis olamayacağı yönündeki haksız tutumu değiştirmek istediklerini vurguladı. Ayrıca, şirkete eleman alımlarında kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaparak, sektörde çalışan kadın sayısını artırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

 

SADECE MEZUN OLMAK YETMEZ

Etkinlik açılış konuşmasının ardından, GTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sinan Akgül, sunumunda bölüm hakkında genel bir tanıtım yaptı. Bölümün çalışma, araştırma ve uzmanlaşma alanları hakkında bilgi verdi. Akgül, Amerika İş Kurumu tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, ‘Geleceğin En Önemli ve Kazançlı Meslekleri’ sıralamasında Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliğinin ilk sırada yer aldığına vurgu yaptı. Ayrıca, kariyer planlamasını doğru yaparak, kararlı ve istekli bir şekilde ilgi duyduğu alana yönelen her öğrencinin başarılı olacağını hatırlatarak, bu başarının mühendislik bölümleri için de geçerli olduğunu ifade etti. Öğrencilere, mezuniyet sonunda aldıkları diplomanın tek başına yeterli olmayacağını söyledi. Öğrencilerin her alanda gelişimi takip etmelerini tavsiye ederek, mesleklerinin öngördüğü uzmanlığın ilerisinde adımlar atmasının önemine değindi.

Accenture Türkiye Ülke Lideri Nesrin Keçik, yaptığı konuşmada bilişim dünyasında kadın çalışanların yeri ve önemine değinerek, firmalarında çalışan kadınların, çalışma koşulları hakkında bilgi verdi. Bilim ve teknoloji alanında kadınların söz sahibi olmasıyla, ülkemizde iyi yetişmiş araştırmacıların ve mühendislerin sayısının artacağını ifade ederek, tıpkı Intertech gibi kendilerinin de işe alım sürecinde kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını sözlerine ekledi.

 
Bu haber 908 defa okundu

DİĞER HABERLER

Recai Acicbe vefat etti

Recai Acicbe vefat etti

.

Belde A.Ş. sahillerde fiyatları sabitledi

Belde A.Ş. sahillerde fiyatları sabitledi

Kocaeli’nin Mavi Bayraklı plajlarında şezlong, şemsiye, çadır ve karavan hizmeti veren Büyükşehir’e bağlı Belde A.Ş., 2013’ten beri fiyatlarda artış yapmıyor

Bu Pazar milletvekili seçimi olsa

Bu Pazar milletvekili seçimi olsa

hangi siyasi partiye oy verirsiniz?

İzmit Belediyesinin esnaf ve müteahhitlere olan borcu sıfırlandı

İzmit Belediyesinin esnaf ve müteahhitlere olan borcu sıfırlandı

İzmit Belediyesi esnaf ve müteahhitlere olan toplam 51 milyon 133 bin TL’lik borcun tamamını ödedi

800C ve 800K ilk seferini gerçekleştirdi

800C ve 800K ilk seferini gerçekleştirdi

mavi bayraklı sahillere düzenlenen otobüs seferleri başladı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ