21 Mayıs 2019 Salı 20:46
 
Öncekiler Sonrakiler

’ÇALIŞANLARIN İZİNLERİ VE EMEKLERİ KONUSUNDA ASLA TAVİZ VERMEYİZ

’Çalışanların izinleri ve emekleri konusunda asla taviz vermeyiz
27 Nisan 2018 Cuma 14:07

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, ‘Anne ve Bebek Sağılığında Güncel Yaklaşımlar Semineri ile ilgili önemli konulara dikkat çekti.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iki hafta üst üste gerçekleşecek olan ve sağlık çalışanlarının katılması istenen ‘Anne ve Bebek Sağlığında Güncel Yaklaşımlar Semineri’nin karşılığının ödenmesini istediklerini söyleyen Ömer Çeker, ’Çalışanların izinleri ve emekleri konusunda asla taviz vermeyiz. Fakat görülüyor ki idareler çalışanların bu haklarını umursamamakta ısrar ediyorlar. Çalışanların resmi izinli olduğu gün de seminer görevlendirmesi yapılıyorsa bunun karşılığı olan ekonomik değerin çalışana ödenmesi veya izin verilmesi idarelerin işlerine gelmiyor. Bunun son örneği de il Sağlık Müdürlüğü tarafından “Anne ve Bebek Sağlığında Güncel Yaklaşımlar Semineri” ile ilgili yaşanmıştır. Bu seminerlerin iki hafta üst üste cumartesi günleri yapılacağı resmi yazı ile ilan edilmiştir. Sağlık çalışanın hafta sonu resmi tatilini sudan bahane ile seminer adı altında düzenlenen hizmet içi eğitimi ile zehir etmek hiçbir idarenin hakkı değildir.  Sağlık çalışanına verilmesi gereken eğitimler aylar öncesinden planlanmaktadır.  Böylesine önemli bir konu hakkında verilecek seminerin günü ve yeri hakkındaki bilginin seminere iki gün kala sağlık çalışanına tebliğ edilmesi uygun değildir.  Uygun olmadığı gibi etik de değildir. İdareler hiç düşünmez mi çalışanlarda insan, onlarında bir ailesi var, hafta sonu bir programları olabilir. Bu gibi olasılıkları düşünmeden üstün körü aceleden bir seminer programı hazırlıyorlar 20 Nisan 2018 tarihinde valilik makamından olur alıyorlar. 26 Nisan 2018 tarihinde personele tebliğ ediliyorlar. 28 Nisan 2018 tarihinde ise sağlık çalışanlarının seminere katılması isteniyor’’ dedi.
 
“Hem mevzuata, hem de çalışma ahlakına aykırıdır”
Seminerle ilgili yazıda seminere katılacak sağlık çalışanlarına ödenecek harcırah, fazla çalışma ücreti ve diğer ödemeler hakkında açıklık getirilmediğini de belirten Çeker, ‘’İdarelerin bu anlayışı ile Kocaeli’nin sağlık sorunlarına çözüm bulması, personeli Kanun ve Yönetmelikler çerçevesinde sevk ve idare etmesi, vatandaşımızın etkin ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti alması mümkün gözükmemektedir. Seminerle ilgili yazıda seminere katılacak sağlık çalışanlarına ödenecek harcırah, fazla çalışma ücreti ve diğer ödemeler hakkında açıklık getirilmemiştir. Duyuruda yer almadığına göre böyle bir ödemenin yapılmama olasılığı çok yüksektir. Sağlık çalışanlarının hem hafta sonu tatillerini ellerinden alıp hem de bir seminere gönderip karşılığında hiçbir ücretin ödenecek olmaması hem mevzuata hem de çalışma ahlakına aykırıdır. Bu seminer bu haliyle çalışanlarımız için tam bir angaryadır. Angarya da Anayasa ile yasaklanmıştır‘’ ifadelerine yer verdi.
 
“Konunun takipçisiyiz”
Seminerin yapılması halinde çalışanın alacağının ücretlerde açıklanması ve ilan edilmesi gerektiğine vurgu yapan Ömer Çeker, “Ne yok sayılmalı nede muallakta bırakılmalıdır. Söz konusu seminerde eğitim görevlendirmesine ilişkin ücret ve harcırah ödenmesine yönelik gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sendika olarak bunun için ilgili yerlere gerekli başvurularımızı yapmış bulunmaktayız. Çalışanın emeğini ve alın terini kimseye ne yedirir ne de heba olmasına göz yumarız. Bunu herkes böyle bilmelidir. Sağlık çalışanları adına Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız” dedi.

Bu haber 600 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ