21 Şubat 2019 Perşembe 22:06
 
  • 5,324 TL

  • 6,039 TL

  • 228,04 TL

  • 102.494

Öncekiler Sonrakiler

“DİLENEN ÇOCUKLARA ‘YOK’ DEYİN!”

“Dilenen çocuklara ‘Yok’ deyin!”
24 Mayıs 2018 Perşembe 11:03

Kocaeli il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması ve sokakta çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdüren Kocaeli Valiliği, sokakta çalışan çocuklara yönelik yürüttükleri çalışmalar kapsamında çocukların dilenmelerini önlemek ve onları eğitime yönlendirebilmek için Kocaeli Halkı’ndan da destek bekledikleri belirtildi.

"Çocuklarımızı tehlikelerden koruyalım"
Bu doğrultuda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilçe kaymakamlıkları ve ilgili  kurum müdürlükleri ve   her ilçede kurmuş oldukları  mobil ekiplerle   7 gün 24 saat alan çalışmaları yürüttüklerinin altını çizen Valilik, yayınladıkları duyuruda, “Kocaeli sokaklarında çalışan ve dilenen çocuğumuz yok dediğimiz zaman işimizi yapmışız demektir. Amacımız geleceğimizin teminatı çocuklarımızı sokakta karşılaşacakları tehlikelerden korumak, geleceğini kazanmak, eğitime yönlendirilmeleri için destek olmaktır.  Bu ulvi görevde, yanımızda yer alarak, destek olan duyarlı Kocaelili vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, bu hassasiyetlerinin sokakta dilenen ve çalışan tek bir çocuğumuz kalmayıncaya kadar devam etmesini diliyoruz” mesajına vurgu yaptı.

Çocuklar ihmal ve istismar ediliyor
İşte Kocaeli Valiliği’nin çocukların sokağın türlü tehlikelerine maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan sömürülmelerinin önüne geçmek, eğitim haklarının engellenmesini önlemek, bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişmesine zararlı olacak biçimde aileleri ya da başka kişiler tarafından ihmal veya istismar edilmelerini önlemek için mobil ekiplerin 10.01.2018 tarihi itibariyle yapmış oldukları çalışmalar neticesinde elde ettikleri veriler:
 
- Sokakta tespit edilen 578 çocuğumuzun;  408’i Türk Vatandaşı,   170’i  Suriye Vatandaşı  olup, 333’i erkek, 245’i kız olan sokakta çalışan çocuklarımızın tamamı için Valilik Kararı ve Genelgesi doğrultusunda sosyal inceleme ve ilgili kurumlarla ilişkilendirilme çalışması yapılmaktadır.

- Tüm Çocuklar Eğitim durumları yönünden ele alınmış olup, MEB mevzuatınca işlem yapılması sağlanmaktadır.

- Türk vatandaşı olan 408 çocuğun aile hekimliklerine kayıtları araştırılmakta, rutin aşı uygulaması, süreğen hastalığı olan çocuk veya aile üyesinin hastalık takipleri Sağlık Birimleri tarafından yürütülmekte,  Suriyeli çocukların sağlık kayıtları tamamlanmakta ve takipleri yapılmaktadır.

-  Sokakta çalıştırılan 170 Suriye ve diğer yabancı uyruklu çocukların Göç İdaresi’ne haftalık olarak bildirimi yapılmakta çocuklar ve aileleri ile ilgili işlemler devam etmektedir.

-  Sokakta çalıştığı tespit edilen çocuklar haftalık olarak ikamet ettikleri bölgelerde bulunan Gençlik Merkezlerine kendi akranları ile aynı fiziksel, bilişsel gelişim seviyesine ulaşabilsinler diye mesleki çalışmalara alınmak üzere bildirilmiş, ev ziyaretleri sonucunda, çocuklar Merkezlerdeki aktivitelere başlamıştır.

-   Sokakta çalışan çocuğun ailesinde; işgücü olabilecek ve iş arayan üyeleri İş Kurumunca kayıt altına alınmaktadır. Bu yönde 98 kişi için kayıt yapılarak, iş arama sürecine girilmiştir.

-  Çocukların sağlıksız koşullarda çalışmasını destekleyen yapılarda olan hurdacılar ile kâğıt depoları, Kaymakamlıklarca kontrol ve denetimleri yapılmakta, kapatma işlemleri yürütülmektedir.

-  Camii önlerinde çalışan ve dilenen çocukların tespiti için Camii çalışanları görevlendirilmiş olup,  tespit edilen çocuk bölgede bulunan mobil ekiplere bildirilmektedir. Cuma hutbelerinde Çocukla yapılan alışveriş ya da dilenen çocuğa para vermenin çocuk açısından doğabilecek zararlarına yer verilmektedir.

-  Görünürlük ve Farkındalık Çalışmaları kapsamında Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ASPİM olarak Afiş, Billboard ve broşür çalışmaları yapılmış, basılmış ve şehrin en kalabalık yerlerine asılmaya ve el ilanları dağıtılmaya, bu yönde yapılmak istenen projelere destek verilmekte, görünürlüğü arttırarak, farkındalık çalışmalarını güçlendirilmektedir.

-  Valilik emri gereği; ilk defa sokakta çalışan veya dilenen çocuk tespit edildiğinde ailesine tebligat yapılmakta, herhangi bir para cezası uygulanmamaktadır.

- Aynı çocuk ikinci kez veya daha fazla sokakta çalışırken veya dilenirken tespit edilirse ailesine idari para cezası uygulanmakta ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

- İlimizde sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuk sorunu ile mücadele etmede en önemli önleyici davranış şekli bu çocukların satmış oldukları malzemeleri almamak, dilenen çocuklara para vermemek ve yetkililere bildirmektir.
 
 
Valilik Kararı Tebliğ edilen Aile Sayısı :  578
 
İdari Para Cezası Kesilen Aile Sayısı  :   
83
 
Suç Duyurusunda Bulunulan Aile Sayısı :   
28
 
Eğitim Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı      :  109
 
Sağlık Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı      :    23
 
Koruma altına alınan Çocuk Sayısı        :      4


 
 

Bu haber 548 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ