22 Mayıs 2018 Salı 09:27
 
  • 4,584 TL

  • 5,401 TL

  • 189,93 TL

  • 102.258

Öncekiler Sonrakiler

“GELİŞİME AÇIK FİRMALAR DESTEKLENECEK”

“Gelişime Açık Firmalar Desteklenecek”
22 Ağustos 2016 Pazartesi 16:59

Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Balkaya, Teknopark olarak firmaların inovasyon ve teknoloji kapasitelerini geliştirmeye destek olacaklarını açıkladı.

Konuşmasına ilk olarak kendini tanıtarak başlayan Balkaya, “1958 İzmit doğumluyum. İzmit Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Bölümü’nde lisans eğitimimi, 1983 yılında da ABD University of Missouri Mühendislik Yönetimi konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladım” dedi. Yurtiçinde ve yurt dışında çeşitli firmalarda çalışan Balkaya, yurtdışında danışmanlık,  iki ayrı şirkette genel müdürlük ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Danışmanlığı görevlerinin ardından Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Genel Müdürü olarak yeni görevine başladı.

 

Türkiye’nin geleceği için ihracatın çok önemli olduğunu belirterek sözlerine devam eden Ahmet Balkaya, “Ülkemizin küresel rekabet gücünü arttırarak yüksek değerli ihracat doğrultusunda ihracat kapasitesini arttırması, ihracat yapma potansiyeli olan firmaları da güçlendirmesi çok önemli. Teknoloji geliştirme bölgelerinin kuruluş amaçlarından biri de ihracat yapma potansiyeline destek olarak belirtiliyor zaten. Buna göre yapılanmak ve firmaların geliştirilmesi lazım. Teknopark, potansiyeli olan yeni yeni gelişmeye başlayan firmaları destekleyerek, geliştirerek onları daha üst seviyelere çıkarmanın içinde yer alan bir yapı. Bu yapının içerisinde gerek firmalar ile gerek TÜBİTAK ile ortak projeler geliştiren, Üniversite-Sanayi işbirliğine destek sağlayan Teknoloji Transfer Ofisi’de var” şeklinde konuştu.

 
Teknopark A.Ş.’nin en büyük ortağının Kocaeli Üniversitesi olduğunu, diğer ortaklarında Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark A.Ş. olduğunu vurgulayan Balkaya, “Önemli ortaklardan oluşan bu ekosistemin daha üst seviyelere gelmesi için nitelikli iş gücünü arttırmak gerekiyor. Önce kendi ekibimizde sonra Teknopark içinde daha sonra Kocaeli içinde bunu daha iyi nasıl yapabilirizi düşünmemiz lazım. Bir firmanın gelişimi için önce nerede olduğunu, sonra hedefini belirlemesi ve o hedefe ulaşabilmek için neler yapılması gerektiği bilinmeli. Biz Teknopark olarak firmaların bu potansiyellerini belirlemede, firmaların hedeflerine doğru ilerlemelerinde destek oluyoruz” dedi.

 
Teknopark’ın firmaların inovasyon ve teknoloji kapasitelerini geliştirmeye destek veren bir yapı olduğunu ve bu tür firmaların sayısını arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Balkaya, “Şu an Teknopark’ta 90 civarında firma mevcut. İlk hedefimiz bu firmaların gelişimini sağlamak, daha sonra bu firmaların ulusal boyutta fark yaratmalarına katkı sunmak, sonrasında da bu firmaların küresel rekabet güçlerini arttırmayı hedefliyoruz. Özünde firmalarımızın inovasyon ve teknoloji kapasitelerini geliştirmek için bu tür faaliyetleri organize eden bir yapımız var güzel bir haberi paylaşayım. Bir firmamız İstanbul borsası özel pazarında imza töreni yapıldı. Aynı firmamızın uluslararası bir yarışmada ödülü var biz onu da ödüllendireceğiz teknopark olarak. Bu firmaların sayısını arttırmamız lazım. Ayrıca Kocaeli’de yer alan ve bizimle işbirliği yapan firmaların da küresel rekabet güçlerini arttırmaya yönelik işbirlikleri, projeler ve ortak çalışmalarımız olacak” ifadesinde bulundu.

 
Günümüzün en önemli konularından birisi olan inovasyona da değinen Balkaya, “İnovasyon konusu bakış açısını değiştirme olayı. Gerek ürün üretirken, gerek hizmet üretilirken, gerek iş modellerinde, gerek dağıtım kanallarında gerek de bu süreçlerdeki paradigmalarda farklı bakış açısı oluşturabilmek, inovatif olarak bunu yapabilmek çok önemli. Firmalarımızın ve ülkemizin inovasyon açığını kapatmada daha aktif rol almamız gerekiyor. Teknopark olarak bir diğer hedefimiz de firmalarımızın inovasyon kapasitelerini yükseltmede ve inovasyon açıklarını kapatmada yardımcı olmaktır” dedi.

 
Son olarak Teknopark’ın şu anki mevcut yapısına değinen Balkaya, “ Şu anki mevcut yapımız fiziksel şartlarımız, bütün firmalarımızı memnun edecek düzeyde değil, ayrıca firmalarımızın çalışanlarının sosyal hayatlarını daha iyiye götürecek şekilde alt yapımız yeterli değil. Tüm bu gerçekler ışığında Teknopark’a yeni bir bina yapılması kararı alındı. Onun hazırlıkları devam ediyor. İlk etapta 42 bin metrekarelik bir alana Teknopark AŞ binasını idari hizmet ve kuluçka merkezi olarak gerçekleştirmeye çalışacağız. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle yapılacak bu yapının kısa sürede karar aşamasını geçeceğini düşünüyoruz” dedi. Balkaya, “Teknoloji seviyesini ihtiyaç duydukları bir üst seviyeye çıkarmak isteyen firmalarla daha sıkı etkin işbirlikleri yapacağız. Ayrıca üniversitemizin akademi tarafı ve firmalarımız arasındaki sinerjiyi daha etkin bir şekilde oluşturabileceğiz” diyerek Teknopark’ın yeni yapısıyla birlikte daha da güçleneceğini sözlerine ekledi.

Bu haber 3781 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET