17 Haziran 2019 Pazartesi 07:08
 
Öncekiler Sonrakiler

“KANUN TEKLİFİ OLUMLU AMA EKSİK DÜZENLEMEDİR”

“Kanun teklifi olumlu ama eksik düzenlemedir”
19 Temmuz 2018 Perşembe 11:20

.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Şube Başkan yardımcısı Şengül Çakmak, eski Şube Başkan yardımcısı Erol Kalemer ile birlikte TBMM Başkanlığına verilen Kanun Teklifi hakkında Şubede basın açıklaması yaptı. 

TBMM Başkanlığı’na verilen Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin içeriğinde sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve doktorların emekli olduklarında maaşlarında artış öngören iki düzenleme yapılmasını da içerdiğini ifade eden Ömer Çeker, “Bu yasa tasarısında sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar için caydırıcı tedbirlerin alınmamış olması büyük bir eksiklik olarak görmekteyiz. Verilen yasa tasarısında yıpranma payı 60 gün yani 6 yıla 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Burada Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde 90 gün yani 5 yıla 1 yıl şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır” dedi.

“Şiddeti kınıyoruz”
Şanlıurfa’da doktora yapılan saldırıyı kınadıklarını söyleyen Çeker, “Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Çocuk Acil Servisi’nde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın kafasına hasta yakını tarafından parke taşı ile vurulmak suretiyle ağır yaralanmasına sebebiyet verenleri Türk Sağlık Sen olarak kınıyoruz. Doktorumuzun en kısa zamanda eski sağlığına kavuşarak hastalarına şifa dağıtması için sağlık çalışanlarının duaları kendisi ile olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Adaletli bir hakka kavuşmak temel beklentimizdir”
Tasarının sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulduğunu kaydeden Ömer Çeker, “Bunun yanı sıra söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken,  TBMM Başkanlığına sunulan tasarı sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulmuştur. Ayrıca Yıpranma payının geriye dönük olarak hesaplanmayacağı da görülmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde düzenlemenin olumlu, fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığı açıktır. Yıllardır yıpranma payını bekleyen çalışanların makul ve adaletli bir hakka kavuşmaları temel beklentimizdir. Bu nedenle TBMM’de süresi açısından söz verildiği gibi, fayda bakımından geçmişe dönük ve tüm çalışanları kapsayan bir şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlık çalışanları istemektedir” diye konuştu.

“Ayrımcılık yapmak yanlıştır”
Tasarıda yer alan diğer önemli bir düzenlemenin ise emeklilikte doktorlara ve diş hekimlerine yapılacak olan ilave ödemeleri olduğunu söyleyen Çeker, “Bu düzenleme ile uzmanlar 2000 TL diğer doktorlarımız da 1500 TL’lik bir ilave ücreti emekliliklerinde alacaklardır. Emeklilikte ücretlerin yetersizliği tüm sağlık çalışanlarının temel sorunu iken sadece doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yönelik bir iyileştirme yapılması eksik bir uygulama olmuştur. Tüm sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybının telafisi için gerekli düzenleme yapılmalıdır.  Sağlık hizmetlerini ekip işi olarak değerlendirip hakların tanınmasında ayrımcılık yapmak yanlıştır. Bu durum çalışma barışını ve huzurunu baltalayacaktır. Bir hak teslim edilirken kapsayıcılıktan ve adaletten ne kadar uzaklaşılırsa o hak o denli beklentileri karşılamaktan da uzak kalacaktır. Hem yıpranma payı hem de emeklilikteki ilave ödemeler açısından durum ne yazık ki böyledir” ifadeleri yer aldı.

“Gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz”
Son olarak tasarı ile ilgili görüşlerini aktaran Çeker, “Yaklaşık 500 bin sağlık çalışanını ilgilendirecek olan ve çalışanlar açısından çok mühim olan bu iki konuyu sosyal taraflarla ve tarafların temsilcileri ile görüşmeden, konu hakkında görüş almadan, bazı acil düzenlemeler için hazırlanan yasa tasarısının yanına ilave edip oldu bittiye getirmek, Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddetin ortadan kaldırılması için caydırıcı tedbirlerin alınmamasına düzenlemede yer verilmemesi yanlış olmuştur. Umarız ki bu hatalar TBMM sürecinde tasarı yasalaşırken telafi edilir. Bu açıdan ilk olarak Genel Başkanımız Önder Kahveci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri milletvekillerimizle görüşmüş olup tasarıdaki eksik kalan yönler ve çalışanların beklentisini kendilerine iletilmiştir.  Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda TBMM nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Yapılacak olan düzenlemelerde adaletin tesisi ve beklentilerin karşılanması adına var gücümüzle sağlık çalışanları ve sendika üyelerimiz adına mücadele edeceğiz” dedi.Bu haber 585 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ