21 Eylül 2017 Perşembe 00:50
 
  • 3,502 TL

  • 4,168 TL

  • 146,72 TL

  • 105.324

Öncekiler Sonrakiler

''FATİH SULTAN MEHMET HAN;,HEPİMİZE GURUR DUYULACAK BİR MİRAS BIRAKMIŞTIR''

''Fatih Sultan Mehmet Han;,Hepimize gurur duyulacak bir miras bırakmıştır''
03 Mayıs 2016 Salı 14:53

Gebze Kaymakamlığı, Gebze Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen vefatının 535. yılında Fatih Sultan Mehmet'i anma programı, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Gebze Kültür merkezinde gerçekleşen törene, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra, Gebze Teknik  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün,  Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara , Gebze Kaymakamı Mehmet  Arslan, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Gebze Belediye  Başkanı Adnan Köşker, Gebze Ticaret  Odası  Başkanı Nail Çiler ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Gebze Teknik  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Fatih Sultan Mehmet’in hayatı hakkında yaptığı sunum ve Gebze Belediye  Başkanı Adnan Köşker’in konuşmasının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında; “Gebze Kaymakamlığı, Gebze Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitemizin düzenlediği Hünkar’a vefa kapsamında Fatih Sultan Mehmet Han’ın 3 Mayıs 1481’de Gebze Hünkarçayırı’nda vefatının 535’nci anma programında sizlerle birlikte olmaktan ve bu büyük Sultana vefayı sunma noktasında bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Çağ açıp, çağ kapatan İstanbul’un fethi ile dünya tarihini değiştiren, Osmanlı Beyliğini İmparatorluğa dönüştüren, sadece siyasi, askeri bir büyük deha ve zaferi kazanan komutan olarak değil, bilimin, sanatın, ilmin, inovasyonun bugün ki dille değişim ve yenileşmenin öncüsü olan, İstanbul gibi fethi Peygamber Efendimizin Hadis’i Şerif’i ile müjdelenen bir mertebenin sahibi olan Fatih Sultan Mehmet Han’ı, O kahraman komutanın bütün askerlerini ve İstanbul fethini müyesser kılan  bütün şanlı ecdadımızı da rahmet ve minnetle anıyorum. İstanbul; dünyanın her zaman merkezi olan, Napolyon’un dünya bir devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu dediği, stratejik, lojistik önemi her zaman önemli olan ve fethiyle Osmanlı Beyliğini İmparatorluk boyutuna taşıyan bir büyük fetihtir. Fatih çok genç yaşta Osmanlı İmparatorluğu içerisinde bu büyük fethi gerçekleştiren bir büyük komutan, devlet adamı ve inanandır.
“FATİH; BİR ASKERİ ZAFERİ HAZIRLAYAN KOMUTAN OLMANIN GERİSİNDE BİR BÜYÜK DEĞİŞİMİ HAZIRLAYAN, DEĞERLERİ, ANLAYIŞI VE BAKIŞI YENİDEN YORUMLAYAN BİR BÜYÜK İNSANDIR”

Fatih’in torunları olarak her alanda Fatih’in emaneti ve mirasını daha iyiye ve daha ileriye taşımak zorundasınız. Fatih bir askeri zaferi hazırlayan komutan olmanın gerisinde bir büyük değişimi hazırlayan, değerleri, anlayışı ve bakışı yeniden yorumlayan bir büyük insandır. Ana dili Osmanlı Türkçesi dışında 7 dili okuyup, yazan, anlayan ve çeviren bir bilim insanıdır. Dünyayı tanımak ve anlamak için, bu dünyanın yaşayan dillerini ve muhatabınızın kültürel değerlerini bilmek zorundasınız. Fatih; o genç yaşında 7 yabancı dili mükemmelen konuşan aynı zamanda edebi olarak kendi dilinde de çok önemli divan yazacak kadar edebiyatçı kimliği ile öne çıkan bir şair sultandı. Medrese geleneğinin üniversiteye dönüşmesinde ve bugün hepinizin ismini bildiği marka üniversite kimliğiyle öne çıkan dünyanın bütün üniversitelerinin temel ve örnek aldığı bir bilim modelidir. Buradaki çalışmalara fatih çoğu kez öğrenci olarak katılmış, izlemiş ve bir padişah olarak değil, iddialı bir öğrenci olarak ilimi ile yer almıştır. Paye beklemeden payeyi elde eden, had eden, hazmeden ve bunu etrafına örnekleyerek gösteren bir büyük devlet, bilim, gönül insanıdır. İstanbul’u fetih ettiğinde ilk iş olarak bütün gayrimüslim dinlerin temsilcilerine dinini özgürce yaşama hürriyeti vermiş, kiliselerinin varlığını, ibadet etme haklarını onlara tanımıştır.  Fatih hayatı boyunca yaşadığı Osmanlı devletinin topraklarını en yüceye çıkarmasına rağmen bununda ötesinde bir büyük geleceği hazırlayan, ilim temeliyle, askeri alanda teknolojinin kullanılmasıyla bizzat çizimini kendisinin yaptığı askeri silahlarla ordunun düzenlenmesiyle bir büyük imparatorluğun kurumsal ve yapısal temellerini atmıştır. Hepimize gurur duyulacak miras bırakmıştır.

Bizler bütün ecdadımızı, bize bu toprakları bırakan bütün kahramanları rahmet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu değerler uğruna vatanın bağımsızlığı, Cumhuriyetimizin sonsuza kadar payidar olması ve birlik, beraberliğimiz uğruna hayatını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle  anıyorum. Gazilerimizi de sağlık ve saygıyla anıyorum. Fatih’in vefatının 535’nci yılında Gebze’mizin bu büyük sultanın hayata veda ettiği Hünkarçayırı bölgesinin ve Fatih’i anma perspektifinin önümüzdeki yıldan itibaren çok daha büyük ölçekte ve içerikli bir perspektifte anma programlarının icra edileceğini duyurmak istiyorum. Gebze Teknik Üniversitemizin Fatih Sultan Mehmet Han’ı anan araştırma geliştirme merkezi kurulmasının çok anlamlı ve gerekli olduğunu belirtiyorum. Böylesi büyük bir tarih ve ecdadın temsilcileri olarak Fatih’i doğru anlayarak, geleceğinizi doğru planlayarak, büyük ülke iddiamıza değer katacak gençler olduğunuzu bilmenizi istiyorum. Programa katkı veren herkese teşekkür” eden Sayın Valimiz, tüm inananların Miraç Kandilini tebrik etti.

Konuşmaların ardından Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker,  Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na günün anısına plaket ve çiçek takdiminde bulundu.

Bu haber 1087 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ruhi Su Gebze'de anılıyor

Ruhi Su Gebze'de anılıyor

.

Ferdi & Merve Gülseven çifti dünya evine girdi

Ferdi & Merve Gülseven çifti dünya evine girdi

.

Balıkesir Valisi Yazıcı, Rektör Hülagü'yü Ziyaret Etti

Balıkesir Valisi Yazıcı, Rektör Hülagü'yü Ziyaret Etti

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Kimyasal madde yüklü kamyon yandı!

Kimyasal madde yüklü kamyon yandı!

.

106 noktada çöpler yeraltına indi

106 noktada çöpler yeraltına indi

Başiskele Belediyesi yeraltı çöp konteyner montajlarına devam ediyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ