25 Nisan 2019 Perşembe 17:55
 
Öncekiler Sonrakiler

'AFETE DİRENÇLİ TOPLUM OLUŞTURMADA YEREL YÖNETİMLERİN ROLÜ'ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

'Afete Dirençli Toplum Oluşturmada Yerel Yönetimlerin Rolü'Çalıştayı gerçekleştirildi
10 Mayıs 2018 Perşembe 14:26

.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Afete Dirençli Toplum Oluşturmada Yerel Yönetimlerin Rolü” Çalıştayı, Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

The Ness Otelde düzenlenen Çalıştaya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AFAD  Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanı Yusuf Aysu, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, Gölcük kaymakamı Mustafa Altıntaş, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Derince Kaymakamı Akın Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb Osman Aslan, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Salim Tekoğul, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği desteğiyle alanında uzman  yerli ve yabancı konuklar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan çalıştayda AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmalarının ardından Vali Hüseyin Aksoy ise yaptığı konuşmalarında; ““Afete Dirençli Toplum Oluşturmada Yerel Yönetimlerin Rolü” Çalıştayına Kocaeli olarak ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu toplantıda ağırlıklı olarak acil durum öncesinde şehirlerde risk azaltma çalışmalarının gözden geçirileceği ve yerel yönetimlerin uygulamalarının paylaşılacağı kentsel risk ve planlama gibi temel kavramlar tartışılacaktır. Bu çalıştayda Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çeşitli illerimizden yetkililerin katılımıyla karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirilecektir. AFAD Başkanlığımız 2009 yılında kuruldu ve devlet bu konuda yeni bir yapılanma içerisinde girdi. Farklı bakanlıklarda olan görevler tek bir noktada birleştirildi. Bu model sadece afet olduğunda afete müdahale değil, afet bölgesinde zararların azaltılması yönünde bir çalışma ortaya koydu. Türkiye Afet Müdahale Planı bu kapsamda Türkiye genelinde hazırlanıyor.  Türkiye’de afete müdahale konusunda ki başarımızı afet öncesinde yapacağımız azaltıcı çalışmalarla daha iyi bir noktaya taşıyacağız. Kocaeli’de de çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kocaeli 1999 depremini yaşamış ve bu konuda önemli deneyimlere sahip illerden birisidir. Önümüzdeki dönemde eğer 1999 depreminden kalan hasarlı binalarımız varsa bunları ortadan kaldırmak yapmamız gereken çalışmaların içerisinde yer alıyor. Her ilin kendine özgü hassasiyetleri olabilir. AFAD Başkanımıza bu organizasyonu ilimizde gerçekleştiriyor olmasından dolayı teşekkür ediyorum. Katkı sunan ve buraya gelen tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum.” diyen Vali Aksoy, konuşmalarının ardından katılımcılar ile günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.
Konuşmaların ardından “Afete Dirençli Toplum Oluşturmada Yerel Yönetimlerin Rolü” Çalıştayına geçildi.


Bu haber 578 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ