23 Ocak 2019 Çarşamba 11:41
 
  • 5,324 TL

  • 6,054 TL

  • 220,73 TL

  • 99.943

Öncekiler Sonrakiler

'AH BARIŞ ABİ AŞK OLSUN'

'Ah Barış Abi Aşk Olsun'
01 Şubat 2018 Perşembe 09:00

Her çocuğun süper kahramanı Barış abi 19 yıl önce 1 Şubat 1999 tarihinde aramızdan ayrıldı.

7'den 77'ye herkesin sevgilisi olan, Barış Manço'nun meziyetleri saymakla bitmez. Toplumumuzun yetiştirdiği en özel değerlerden biri olan  Adını unutulmazlar listesine altın harflerle yazdırmış şarkıcı, besteci, söz yazarı, yapımcı, gezgin ve adam olacak 90 kuşağı her çocuğun süper kahramanı, Barış Manço.


Barış Manço bıyığı
Barış Hollanda'da bir trafik kazası geçirdi ve dudağında derin bir yarık oldu. İşte bu sebepten onu hafızalarımıza kazıyan bıyıklarını bırakmaya başladı. Barış Manço,  1969 Haziran'ında Belçika Kraliyet Akademisi'ni birincilikle bitirerek İstanbul'a döndü.

DAĞLAR DAĞLAR…
Kasım 1970'te o güne kadar sürekli Batı enstrümanlarını kullanan Barış Manço, bu kez farklı bir şey denedi ve notalarını Kemençe sanatçısı Cüneyd Orhon'un yazdığı Dağlar Dağlar'ı seslendirdi. Barış Manço'nun gitarı ve kemençeyle buluşan bu türkü, Barış Manço müzik tarzının da başlangıcı oldu.Bu türkü ile plağı 700.000'den fazla sattı. İlk video klipini hey Koca Topçu şarkısı için yine bu dönemlerde çekti. Artık 70'lerin ortalarına geldiğimizde Cem Karaca solun, Barış Manço ise sağın sembolü olarak tanınıyordu. Ancak Barış Manço konserlerindeki Bozkurt işaretlerine karşı durarak müziklerinin herkes için olduğunu vurgulamak adına, Hey Koca Topçu'yu sol yumruğunu kaldırarak söylüyordu.
Arkadaşım Eşek
Temmuz 1981'de ''Sözüm Meclisten Dışarı'' albümü yayınlandı ve bu albümde yer alan ''Arkadaşım Eşek'' büyük küçük herkesin beğenisini kazandı.

Ayrıca ''Dönence'' ve ''Gülpembe'' ile 80'li yıllar boyunca devam edecek bir üne sahip oldu. Özellikle Gülpembe çok merak uyandırdı. Oysaki Barı Manço onu 1957'de Şeker Bayramı'nda yitirdiği babaannesi Nimet Hanım için yazmıştır. Şarkının duygusu salt sevginin ta kendisidir.

Türk halkının tercümanı, Barış Manço
Barış Abi artık gerçek bir ağabeydi. 1983'teki ''Estağfrullah... Ne Haddimize!'' albümündeki ''Kazma'' ve ''Halil İbrahim Sofrası'' gibi şarkıların sözleriyle adeta Türk halkının söylemek istediklerini söylüyordu. Bu albümde ''Kol Düğmelerini de tekrar düzenledi ve bu haliyle de büyük beğeni topladı. Bunun üzerine 1983'te Türk pop müziği dalında yılın sanatçısı seçildi.


Barış Manço bu albümünde daha çok çocukların ilgi odağı olmuştu. Bundan sonra da hep çocukların Barış Abisi olacaktı. Barış Manço'nun müziğe olan tutkusu malumdu ama her zaman kafasında kurduğu TV projeleri de vardı. Özellikle çocuklara yönelik bir program her zaman hayaliydi. Sonunda bu hayali de gerçek oldu. İyi ki de oldu. Yoksa biz Barış Abisiz bir dünyada 90'lar kuşağı olarak nasıl büyürdük...

TV projesini hayata geçirmek için TRT 1 kanalına daha önce yapılmamış bir program önerisiyle gittiğinde bunca zaman ona olumsuz yanıtlar veren kanal bu sefer kayıtsız kalamadı. ''Barış Manço ile 7'den 77'ye'' 1988 yılında dünyaya gelmiş oldu.

Gerçekten adı gibi 7'den 77'ye herkesin ilgisini çekmişti. Tabi ki başta biz 90 kuşağı çocuklarını, sonra da o çocukların ebeveynlerini ekrana kilitliyordu..

Bu programla hepimiz Barış Abi'yle beraber gittiği 150'den fazla ülkeye gidip oraları gezerek onunla birlikte ''dünyanın en çok yer gezen çocukları'' olduk ve Barış Abi hepimize yolculuk boyunca uslu durduğumuz için, söz dinleyip ıspanak yediğimiz için, bayram sabahları erkenden kalktığımız için hep 10 puan verdi.

''Adam Olacak Çocuk'' ile çocuklara övgüler verirken, ''ikinci Kahvaltı'', ''Dönence'' ve ''Dere Tepe Türkiye'' ile yetişkinlerle buluştu.

Barış Manço, 31 Ocak 1999'da Moda'daki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde 1 Şubat'ta hayatını kaybetti. Devlet sanatçısı ünvanı olan Barış, 3 Şubat 1999'da Kanlıca Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda toprağa verildi. Mezarına ''Gesi Bağları'' yorumundan sebep Kayseri Gesi beldesinden getirilen topraktan atıldı.

Barış Manço'nun ölümünden sonra Kadıköy Moda'daki köşkü müze haline getirildi. Şu anda Barış Abi'nin kişisel eşyalarını sergilendiği bu müze şarkıları ve sevgimizle birlikte hala onu yaşatmaktadır.

Milyonlarca kişinin gönlünde şarkılarıyla taht kuran sanat yaşamı boyunca 200'den fazla besteyle 12 altın ve bir platin albüme imza atan Barış Manço’yu, bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Bu haber 595 defa okundu

DİĞER HABERLER

Deniz Ticaret odası burs verecek

Deniz Ticaret odası burs verecek

.

Çayırova Adayımız AKSU

Çayırova Adayımız AKSU

.

Konut satışları azaldı....

Konut satışları azaldı....

İllere göre Konut Satış İstatistikleri,2018 verileri açıklandı.

'Kadın ve mimar gözü İle İzmit’e dokunacağım'

'Kadın ve mimar gözü İle İzmit’e dokunacağım'

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Mimar Sibel Gönül, İlim Yayma Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Sevimli Dostlar için 15 Bölgeye Yemek Bırakılıyor

Sevimli Dostlar için 15 Bölgeye Yemek Bırakılıyor

.

'Göl'seyirciyle buluşuyor

'Göl'seyirciyle buluşuyor

Seçil Mutlu Oğuz’un yazıp yönettiği “Göl” adlı oyun Perşembe günü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde sahnelenecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ