17 Temmuz 2019 Çarşamba 18:48
 
Öncekiler Sonrakiler

'AŞI' İLE İLGİLİ TARTIŞMALARI KAYGI İLE İZLİYORUZ

'Aşı' ile ilgili tartışmaları kaygı ile izliyoruz
27 Nisan 2018 Cuma 17:17

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Aynur Karadenizli Biz sağlıkçılar, son yıllarda sağlık alanında insanlık tarihinin en büyük kazanımlarından birisi olan “aşı” konusunda kamuoyunda yürütülen tartışmaları kaygı ile izliyoruz. dedi.

"Aşılama hizmetlerinin toplum sağlığı açısından önemini çok iyi bilen hekimlerimiz ve sağlık personelimiz, üzülerek söylüyorum ki, bebeklerin/çocukların ailelerinde “aşıya karşı oluşan direnç” nedeniyle koruyucu hekimlik uygulamalarında zorluklar yaşamaktadırlar. Özellikle Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı uzmanları ile birinci basamakta görev yapan sağlıkçılar< bu vahim durumla karşı karşıya kalmaktadır.


Aşılar, insanları çok sayıda bulaşıcı hastalığa karşı koruyan tıbbi ürünlerdir. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki bir ülkede bağışıklama hizmetleri iyi yürütülmezse o ülkede erken ölümler artar, ortalama yaşam süresi kısalır. Bebekliğinde kızamıktan, doğumda ya da fabrikada-tarlada çalışırken tetanozdan, yaşlılığında gripten ve buna bağlı zatürreden ölen insan sayısı artar.


Aşılar aynı zamanda güvenli ve etkin ürünlerdir.

Aşıya karşı ortaya atılan iddialardan biri, aşıların içinde bulunan maddeler nedeniyle güvenilir olmadığıdır. Oysa,aşıların geliştirilme süreci, diğer ürünlere göre çok daha titiz bir çalışma ile yürütülmektedir. Bazı aşıların içinde bulunan cıvalı bileşik (tiyomersal), civanın organik formudur ve otizm yaptığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Yakın zamanda Avustralya’da bir milyondan fazla çocuğu kapsayan bir çalışma, bu konudaki tartışmaya son noktayı koymuştur. Aşıların etkisini güçlendirmek amacıyla kullanılan alüminyum ise çok düşük miktardadır; bu madde; gıdalar ve hava yoluyla alınanalüminyum miktarıile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir düzeydedir.


Aşılarda domuz jelatini bulunduğu iddiası ise, kolaylıkla açıklığa kavuşturulabilecek bir konudur. İthal edilen aşıların kalite kontrolü TC.Sağlık Bakanlığı’nın laboratuvarlarında yapılmaktadır. Bakanlığın  gerek ithal edeceği ürünü seçerken gerekse ithal ettikten sonra, aşı örnekleri üzerinde laboratuvarlarında yapacağı analizlerle domuz jelatini kullanılan ürünlere ruhsat vermemesi mümkündür. Sağlık Bakanlığı’nın bu denetimi yaparak domuz jelatini içeren ürünlerin satışına izin vermediğini kamuoyuna açıklaması ve kaygı duyanları bilgilendirmesi bu konudaki şüpheleri ortadan kaldıracaktır.


Bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki, aşılar gönül rahatlığıyla kullanılabilecek güvenilir ürünlerdir.

Ülkemizde yakın geçmişte Bakanlığı’mız en ücra dağ köylerindeki bebeklere bile ulaşabilmek amacıyla büyük bir maddi kaynak harcayarak dünyadaki en kapsamlı aşı takviminin uygulanmasını gerçekleştirmiştir. Ne yazık ki bu çabanın göz ardı edilmesi ve çağdaş tıbbi uygulamaların gerisine düşerek toplum sağlığını riske atan gelişmelere izin verilmesi, çok büyük bir hata olarak karşımıza çıkmaktadır. Asıl kaygı verici olan, bu tartışmaları sonlandıracak yasal bir düzenleme yapılmaktan kaçınılmasıdır. Daha ağır sonuçlar doğurmadan bir an önce hukuksal bir düzenleme yapılmasını yetkililerden bekliyoruz. Bu bir acil çağrıdır! Gelecek nesillerimizi ve toplumu korumak için bir an önce bu çağdışı uygulamaya hep birlikte dur demek vakti gelmiştir.Biz hekimler; Aşı Yaşamdır, Aşı Candır, Toplum sağlığı riske atılamaz, hiçbir şekilde riske atılmamalıdır diyoruz.  

 

Son olarak,
Toplum sağlığını tehdit eden bu durumu düzeltmek için;
•    Mevzuatta aşılama konusundaki belirsizlik sona erdirilmeli; bu konudaki yasal düzenlemenin ivedilikle yapılması sağlanmalıdır.  Bağışıklama programı genelgesi güncel olaylar ışığında yeniden revize edilmeli ve en kısa sürede yayınlanmalıdır.
•    Aşı karşıtı aileler kurumlarda ayrı bir birimde konu uzmanları tarafından görüşmeye alınmalı, aşılamanın gerekliliği ile ilgili aydınlatılmalıdır.
•    Sağlık çalışanları aşılar ve aşılama hizmetleri konusunda güncel ve bilimsel bilgiler ile donatılmalı, sürekli hizmet içi eğitimlerle desteklenmelidir.
•    Bugün aşı karşıtlığı yarın topuk kanından erken dönemde Fenil Keton Ürigibi hastalıkların tanı konulmasını sağlayan testlerin de tartışılmasına yada karşıtlığına zemin hazırlayabilir. Bu şekilde toplum sağlığı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Bu durumu önleyici tedbirlerin bir an önce alınması acilen planlanmalıdır.
•    Kamuoyuna, medya ve her türlü iletişim aracını kullanarak aşı savunuculuğu yapılmalı; halkın şüphelerine karşı bilimsel ve gerçekçi yanıtlar bu konunun uzmanları tarafından anlatılmalı ve halk bilgilendirilmelidir."


Bu haber 3921 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ