19 Ocak 2019 Cumartesi 20:45
 
  • 5,322 TL

  • 6,048 TL

  • 220,47 TL

  • 98.455

Öncekiler Sonrakiler

'BALIK KÜLTÜRÜMÜZÜ ZENGİNLEŞTİRELİM'

'Balık kültürümüzü zenginleştirelim'
24 Nisan 2018 Salı 17:18

İzmit’te av yasağına rağmen tezgâhlardaki balık çeşitliliği sürüyor.

Sağlık için de önemli bir besin olan balık tüketimiyle ilgili vatandaşları balık yemeye davet eden Rizeli Kardeşler Balıkçılık çalışanlarından Kenan Balcı, av yasağıyla ilgili balık fiyatlarında cüzi bir rakamla fiyat artışı olduğunu kaydetti.

Av yasağının büyük motorlar, gırgır diye tabir edilen büyük balıkçı tekneleri için geçerli bir uygulama olduğunu söyleyen Rizeli Kardeşler Balıkçılık çalışanlarından Kenan Balcı, “Herkesin bildiği üzere 15 Nisan'da balık yasağı başladı. Bu yasak balık avlamak yasak anlamına gelmiyor. Büyük motorlar, gırgır diye tabir edilen büyük balıkçı tekneleri için bu yasak. Küçük kayıklar, amatör balıkçılar ve olta balıkçılarına yasak yok. Halen devam ediyorlar. Bu dönemde balıklar yumurtalarını, yavrularını bırakmaya başladıkları için büyük motorlar ve gırgırlarda bunlara zarar verdiği için böyle bir yasaklama dönemi oluşturuldu” dedi.

Yasak fiyatlara çok yansımadı

Av yasağının tezgâhlardaki balık fiyatlarına çok av, yasak, fazla yansımadığını belirten Balcı, “Bu yıl balık çeşitliliği konusunda tezgâhlarda balık kıtlığı vardı. Av yasağı nedeniyle büyük kayıklar balık avlamıyor.  Sadece olta balıkları, çapara balıkları geliyor. Onların da fiyatları da av yasağından dolayı 3-5 lira arasında bir fiyat artışıyla tezgâhlarda satışa sunuluyor” ifadelerine yer verdi.


En bereketli balık istavrit ve sardalye

Tezgahların en çok bereketli olan balıklarından da bahseden Kenan Balcı, “Yaz mevsiminde istavrit ve sardalye oluyor. Çünkü oltacılar denizlerde en çok onu yakalıyor. Tabi ki fiyatlar da günlük olarak değişim gösterebiliyor. Ama sezondan dolayı da çok da fazla bir fark yansıtılmadı” diye konuştu. 

“Sezon bitince balık yemiyorlar”

Türk Halkı’nın balık kültürüyle olan ilgisinden de bahseden Kenan “Sezon bitince, vatandaş balık yemiyor. Ama yine de balık seven vatandaşlarımız da oluyor. Onlar da her hafta taze taze balıklarını yaz-kış demeden tezgahımızdan alıyor. Çipura levrek gibi kültür balıklarımız da var. Şuan sezonda olmayan balıklarımız mevcut. Av yasağından dolayı diğer balıklar kapatıyor. Diğer balıklar kapattığından dolayı da mezet alanında açık arttırmayla 3-4 balıkçı gidiyoruz. İstediğimiz balıkları uygun fiyata alıp, tezgahımız da müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz” diyerek vatandaşları sağlık için haftada bir kez de olsa balık yemeye davet ettiklerini söyledi.


Bu haber 4875 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yargıtay'dan emsal olacak karar!

Yargıtay'dan emsal olacak karar!

Anneler de nafaka parası ödeyecek

Büyükşehir Konservatuvarında yarıyıl heyecanı

Büyükşehir Konservatuvarında yarıyıl heyecanı

.

TGF, MEDYANIN SORUNLARINI SİYASİLERİN GÜNDEMİNE TAŞIDI

TGF, MEDYANIN SORUNLARINI SİYASİLERİN GÜNDEMİNE TAŞIDI

.

8 bin sokak köpeğine müdahale edildi

8 bin sokak köpeğine müdahale edildi

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Sahipsiz Sokak Hayvanlarına Müdahale Birimi 2018 yılını oldukça yoğun geçirdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ