27 Mayıs 2018 Pazar 18:19
 
  • 4,707 TL

  • 5,492 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

'EŞİME İŞ VERMEK İÇİN MÜTEAHHİT OLDUM'

'Eşime iş vermek için müteahhit oldum'
18 Ocak 2018 Perşembe 14:05

Kocaeli'nin genç girişimci iş kadını Esra Dağdelen, Hanımelinden Beyazköşk 1. Etap inşaat çalışmalarına başladı.

Kocaeli'nin tek müteahhitti olarak, ilk inşaatına kazmayı kendisi vuran Kocaeli'nin genç girişimci iş kadını Esra Dağdelen, Hanımelinden Beyazköşk 1. Etap inşaat çalışmalarına başladı.

EŞİNE İŞ VERMEK İÇİN

Maliye Yönetimi Mezunu olan 2 çocuk annesi 1985 doğumlu genç  girişimci iş kadını Esra Dağdelen'in eşi denizci. Eşinin ' Al beni artık bu işten' demesi üzerine iş arayışına girdi. Neden müteahhitlik işine girdiğini şu cümlelerle anlatan Genç girişimci iş kadını Esra Dağdelen, " Eşim denizci. Denize açıldıkları zaman aylarca evine gelemiyordu. Çocuklarım eşime hasret büyüdüler. Eşim her denize açıldığı zaman, biz burada çocuklarımızla, büyük özlem ve kaygı içinde eşimi bekler olduk.  Eşimde 'Al artık beni bu işten' dedi. Bende kendi kendime ' Öyle bir işe yapmalıyım ki;  eşim yanımda ve işimizin başında olsun' istedim. Günlerce düşündüm. Sonra, 'Dişi kuş evi yapar' mantığı içinde hareket ettim. Ve müteahhitlik işi yapmaya karar verdim. Bu işe girmemin en büyük nedeni, denizci olan eşime iş vermektir. Müteahhitlik belgemi aldım. İki yıl çok ciddi görüşmelerde bulundum. Bir çok sertifika aldım. İnşaat üzerine her türlü malzeme hakkında bilgi sahibi oldum."dedi.

AİLEM BANA KARŞI ÇIKTI

'Bu işe girmeye karar verdiğiniz zaman, çevreniz nasıl tepki verdi?' sorusuna ise genç girişimci iş kadını müteahhit Esra Dağdelen, " Aileme  ve yakınlarıma 'ben müteahhit olmaya karar verdim' dediğim zaman, çok karşı çıktılar. 'Yapamazsın' dediler. 'Bu iş erkek işi' dediler. Vaz geçirmek için her türlü yolu ve yöntemi denediler. Ben bir kere karar vermiştim. Yapacaktım. İş kuracaktım; eşimi yanıma getirecektim. Kararlıydım. Çevremdeki baskılara, çevremdeki insanların olumsuz telkinlerine aldırış etmedim. Gece gündüz çalıştım. Bu işi bayanlarında yapabileceğini herkese göstermek, benim için büyük bir vazife olduğun biliyordum. Hatta aynı sektörde hizmet veren kişiler bile ' Yok daha neler; bir kadın olarak bunu nasıl yapacaksın? 'Yapamazsın'  dediler. İnanmadılar. Gülenler dahi oldu. " dedi.

EVİMİ SATTIM SERMAYE YAPTIM

Kendisine ait evi satarak girişmiş olduğu müteahhitlik için sermaye yaptığını, kendisinin ise kiralık eve taşındığını belirten Dağdelen, " Ben bir kere karar vermiştim. Sonunu düşünen insanların kahraman olma imkanı yoktur. 'Eşimi yanıma almak, onu çocuklarımın başında bulundurmak' bana ayrı bir güç ve heyecan veriyordu. Esem İnşaat ve Gayrimenkul adında kendime ait inşaat şirketimi kurdum. Ondan sonra, dağ-dere-tepe-çamur demeden, arsa arayışına giriştim. Günlerce, hatta aylarca arsa aradım. Çamurlu yollarda kaldım; çizmelerimi giyerek, araçların geçmediği arazilerde inşaat yapabileceğim uygun arazi aradım. Sabahın erken saatlerinden, gecenin ilerleyen saatine kadar çalıştım. Onlarca arazi içinde, Başiskele'de çok güzel bir mevkide araziyi buldum. Sahibiyle her türlü anlaşmayı sağladım. İnşaat çalışmalarına büyük bir aşk ve heyecan ile başladım."dedi.

HANIMELİ'NDEN BEYAZ KÖŞK

Bulduğu arazi üzerine yapacağı inşaatın hafriyat çalışmalarını tamamladıklarını belirten Dağdelen, " Çok heyecanlıydım arsayı bulduğumuzda. Anlaşmaları yaptık. 8 dairelik son derece modern bir bina çalışmamız başladı. Hanımeli'nden Beyazköşk-1 isimlendirdiğimiz inşaat çalışmamız devam ediyor. Ben inşaat çalışmasına başladıktan sonra daha önce inanmayan insanlar; inanmaya başladı. Güvenmeyen insanlar, 'yapabilir' demeye başladı. Daha önce bana inanmayanlar ve 'yapamazsın' diyenler; benim kararlılığımı ve azmimi görünce ' müteahhit hanım' demeye başladılar. Bir işe karar vermek, azimle o işi yapabilirim' demek, gerçekleştirmenin en önemli kısmını oluşturuyor.  Bu inşaat benim ilk göz ağrımdır. Markalaşma adına atmış olduğum ilk adımımdır."dedi.

HER BİR DAİRE İÇİN BİR FİDAN

İlk projesi olan 'Hanımelinden Beyaz Köşk-1' isimli inşaat alanına her daire başına bir fidan dikeceğini belirten Dağdelen, " 8 dairelik inşaat çalışmam başladı. Bunun için her daire başına bir fidan dikimi yapacağım. Nasıl ki bir aile bir bebekleri dünyaya geleceği zaman ve geldiği zaman her anını kayıt altına alır; onun heyecanını yaşarsa; bende bu ilk inşaatımın ilk anından son anına kadar bu heyecanı yaşıyorum. İnşaatı tamamladığım ve daireleri hak sahibine teslim ederken; anahtarla birlikte her daire başına bir de bu ağaç fidanlarını teslim edeceğim. Onlar benim için önemlidir."dedi.

USTALARLA ÇALIŞIYORUM
Baretini ve çizmesini giyerek inşaat şantiyesinde çalıştığını belirten Dağdelen, " Artık inşaatın her aşamasını çok iyi biliyorum. Ustalarımla ve çalışanlarımla inşaata giriyorum, yeri geliyor, metreyi elime alıyor, hak edişlerini hesaplıyorum. Kullanılan malzemenin kalitesini kontrol ediyorum; kalıp çakma işine, beton dökme işine yardım ediyorum. 7 gün 24 saat inşaatımın başındayım. 'Yapamaz' diyenlere karşı ' yaptım' diyebiliyorum. 'Beceremez' diyenlere karşı, 'Bak artık bu işin her bir yerinde varım ve beceriyorum' diyorum.  Hedeflerim var. Hayallerim var. Bu sektörde var olan yanlış uygulamaları; biz doğru uygulamalarımızla herkese göstereceğiz."dedi.
Bu haber 1039 defa okundu

DİĞER HABERLER

Toprak kaydı tren seferleri durdu

Toprak kaydı tren seferleri durdu

.

Kandıralılar, Kaymakam Kantay'ı ziyaret etti

Kandıralılar, Kaymakam Kantay'ı ziyaret etti

.

Ereğli’de evleri özüne dönüyor

Ereğli’de evleri özüne dönüyor

'Ereğli Evleri Hayat Buluyor' projesi kapsamında Ereğli’deki Çıpalı Konak ve bir tescilli yapıda restorasyon çalışmaları sürüyor.

Dere taştı;2 evi su bastı

Dere taştı;2 evi su bastı

.

Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor

Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor

İZMİT'te özel bir hastanede göz doktoru olarak görev yapan Op.Dr. Fethi Güngör, taklit gözlüklerin göz sağlığını tehdit ettiğini belirtti.

Derince’ye modern bir tesis daha

Derince’ye modern bir tesis daha

Fatih Mahallesi’nde eğitim veren Derince Şehit Osman Gazi Çetingöz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne inşa edilen Kapalı Spor Salonu’nu inceleyen Başkan Bulut, bölgeye son derece modern bir tesis kazandırdıklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET