16 Ağustos 2018 Perşembe 11:26
 
  • 5,846 TL

  • 6,660 TL

  • 224,85 TL

  • 89.579

Öncekiler Sonrakiler

'İŞSİZLİK ORANINDAKİ DÜŞÜŞ SEVİNDİRDİ'

'İşsizlik oranındaki düşüş sevindirdi'
16 Kasım 2017 Perşembe 09:30

.

TUİK tarafından açıklanan ağustos ayı işsizlik oranında istihdamdaki yükselişin işsizliğin düşürülmesindeki katkılarına dikkat  çeken KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Geçmiş yılların trendine baktığımızda Ağustos ayında işsizlik oranında artış beklerken, yüzde 10,6’ya gerilemesini olumlu değerlendiriyoruz. Bunda istihdam oranının işgücüne katılma oranından daha fazla artmasının etkisi var. Temmuz’dan ağustosa 33 bin kişinin iş gücüne katıldığını ve 70 bin istihdam ile iş gücüne katılanların iki katından fazlasına iş imkanı sağlandığını memnuniyetle görüyoruz.” değerlendirmesini  yaptı.

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklamasının devamında “Diğer taraftan işgücündeki olumlu gelişmelerin ekonomik canlanmanın işareti olduğunu biliyoruz ve bu açıdan da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde ise sezonsal olarak işsizliğin artış trendinde devam edeceğini, ancak baz etkisiyle geçen yılın gerisinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

Genç nüfustaki işsizlik oranının temmuz ayına göre gerilemiş olmasına rağmen yüzde 20,6 ile hala geçen yılın üzerinde olmasına dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın açıklamalarından teşvik uygulamalarının tekrar masaya yatırıldığını biliyoruz. Bu kapsamda gençlerimize yönelik hem eğitim hem istihdam alanında yapılacak çalışmalarla, genç nüfustaki işsizliğin azaltılması noktasında olumlu sonuçları göreceğimize inanıyoruz.” dedi.

 

Başkanı Zeytinoğlu ayrıca ekim ayı bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili değerlendirme yaptı.

 

Ayhan Zeytinoğlu “SGK’nın yılbaşında ertelenen prim alacaklarının ekim ayında ödenecek olmasından giderler kısmında artış bekliyorduk. Ekim’de gelirlerin yüzde 21,8 artmasına karşın giderlerdeki yüzde 29,2’lik artış bütçede 3,3 milyar TL açığına neden oldu. Giderler tarafındaki artışın detaylarına baktığımızda mal ve hizmet alım giderlerindeki yüzde 31’lik, cari transferlerdeki yüzde 37’lik ve sermaye giderlerindeki yüzde 28,5’luk artışların etkisini görüyoruz. Maliye Bakanımız ekim ayı gider gerçekleşmelerinin tahminlerine paralel olduğunu söyledi. Bu yılı OVP’de öngörülenle uyumlu açıkla kapatabileceğimizi tahmin ediyoruz.” dedi.

 

Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “Ekim ayında bütçeye en büyük katkının 45,6 milyar TL ile vergi gelirlerinden yansıdığını görüyoruz. Vergi gelirleri ekimde yüzde 26,3, ocak-ekim döneminde ise yüzde 18 oranında arttı.” dedi.
Bu haber 313 defa okundu

DİĞER HABERLER

Son dakika… Bedelli askerlik yapacak öğrencilere müjde

Son dakika… Bedelli askerlik yapacak öğrencilere müjde

YÖK bedelli askerlik yapacak öğrencilerin idari izinli sayılacağını ve öğrencilere mazeret sınavı hakkı verileceğini duyurdu

Ortak mesaj yayımladılar

Ortak mesaj yayımladılar

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ve Meclis Başkanı Güngör Ayhan, 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminin 19’uncu yıldönümü nedeniyle ortak mesaj yayımladı.

Geri sayım başladı

Geri sayım başladı

DGS 2018 sonuçları için geri sayım başladı, ÖSYM'den DGS sonuçları için gelecek haberler bekleniyor.

Kartepe bayrama hazır

Kartepe bayrama hazır

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Başiskele'de bayramlaşma ne zaman?

Başiskele'de bayramlaşma ne zaman?

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ