16 Aralık 2017 Cumartesi 12:14
 
  • 3,868 TL

  • 4,548 TL

  • 156,58 TL

  • 109.330

Öncekiler Sonrakiler

'İŞSİZLİK ORANINDAKİ DÜŞÜŞ SEVİNDİRDİ'

'İşsizlik oranındaki düşüş sevindirdi'
16 Kasım 2017 Perşembe 09:30

.

TUİK tarafından açıklanan ağustos ayı işsizlik oranında istihdamdaki yükselişin işsizliğin düşürülmesindeki katkılarına dikkat  çeken KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Geçmiş yılların trendine baktığımızda Ağustos ayında işsizlik oranında artış beklerken, yüzde 10,6’ya gerilemesini olumlu değerlendiriyoruz. Bunda istihdam oranının işgücüne katılma oranından daha fazla artmasının etkisi var. Temmuz’dan ağustosa 33 bin kişinin iş gücüne katıldığını ve 70 bin istihdam ile iş gücüne katılanların iki katından fazlasına iş imkanı sağlandığını memnuniyetle görüyoruz.” değerlendirmesini  yaptı.

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklamasının devamında “Diğer taraftan işgücündeki olumlu gelişmelerin ekonomik canlanmanın işareti olduğunu biliyoruz ve bu açıdan da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde ise sezonsal olarak işsizliğin artış trendinde devam edeceğini, ancak baz etkisiyle geçen yılın gerisinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

Genç nüfustaki işsizlik oranının temmuz ayına göre gerilemiş olmasına rağmen yüzde 20,6 ile hala geçen yılın üzerinde olmasına dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın açıklamalarından teşvik uygulamalarının tekrar masaya yatırıldığını biliyoruz. Bu kapsamda gençlerimize yönelik hem eğitim hem istihdam alanında yapılacak çalışmalarla, genç nüfustaki işsizliğin azaltılması noktasında olumlu sonuçları göreceğimize inanıyoruz.” dedi.

 

Başkanı Zeytinoğlu ayrıca ekim ayı bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili değerlendirme yaptı.

 

Ayhan Zeytinoğlu “SGK’nın yılbaşında ertelenen prim alacaklarının ekim ayında ödenecek olmasından giderler kısmında artış bekliyorduk. Ekim’de gelirlerin yüzde 21,8 artmasına karşın giderlerdeki yüzde 29,2’lik artış bütçede 3,3 milyar TL açığına neden oldu. Giderler tarafındaki artışın detaylarına baktığımızda mal ve hizmet alım giderlerindeki yüzde 31’lik, cari transferlerdeki yüzde 37’lik ve sermaye giderlerindeki yüzde 28,5’luk artışların etkisini görüyoruz. Maliye Bakanımız ekim ayı gider gerçekleşmelerinin tahminlerine paralel olduğunu söyledi. Bu yılı OVP’de öngörülenle uyumlu açıkla kapatabileceğimizi tahmin ediyoruz.” dedi.

 

Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “Ekim ayında bütçeye en büyük katkının 45,6 milyar TL ile vergi gelirlerinden yansıdığını görüyoruz. Vergi gelirleri ekimde yüzde 26,3, ocak-ekim döneminde ise yüzde 18 oranında arttı.” dedi.
Bu haber 241 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kartepe'den Kudüs'e destek yürüyüşü

Kartepe'den Kudüs'e destek yürüyüşü

Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü “Kudüs için sende bir adım at” sloganıyla ve üyeleriyle birlikte Kartepeli Kadınlar, İstasyon Mahallesi Yürüyüş yolundan sloganlar eşliğinde tepkilerini dile getirdiler.

Çocuk kulübü hayallerini taşa resmetti

Çocuk kulübü hayallerini taşa resmetti

Kartepe Belediyesi Çocuk Kulübü, çocukların hayal güçlerinin gelişmesi için “Çocuklar İçin Çocuklarla Sanat” etkinliği gerçekleştirdi.

İnşaat Mühendisleri coştu

İnşaat Mühendisleri coştu

Cengiz Kurtoğlu gönülleri fethetti

EN BÜYÜK ŞEB-İ ARUS GÖSTERİSİ İZMİT’TE YAPILDI

EN BÜYÜK ŞEB-İ ARUS GÖSTERİSİ İZMİT’TE YAPILDI

Hz. Mevlana’nın 744. vuslat yılı nedeniyle en büyük Şeb-i Arus gösterisi İzmit’te düzenlendi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET