15 Ağustos 2018 Çarşamba 18:26
 
  • 6,048 TL

  • 6,857 TL

  • 224,85 TL

  • 90.842

Öncekiler Sonrakiler

'İZMİT'İN DEĞERLERİ PUL SERİSİ' SERGİSİ

'İzmit'in Değerleri Pul Serisi' Sergisi
04 Mart 2018 Pazar 12:55

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt müzesi anlamlı bir sergiye daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti "İzmit'in Değerleri Pul Serisi" Sergisi SEKA Kağıt Müzesi Süreli Sergi Salonu’nda açılıyor. SEKA Kağıt Müzesi ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından yürütülen sergide, İzmit sancağından günümüz Kocaeli'ne gelene dek kente katkısı olan şahsiyetlerin illüstrasyonları sergilenecek. 6 Mart Salı Günü Saat 14.00’da açılışı yapılacak olan sergi, 25 Mart Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.

 

ESER VE TESİSLER

İzmit sancağından günümüz Kocaeli'ne gelene kadar kente katkısı olan şahsiyetlerin illüstrasyonlarının sergileneceği projenin yürütücülüğünü SEKA Kağıt Müzesi ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi İ. Tahir ERDAL ve öğrencileri tarafından yapılıyor. Günümüze kadar yapılan eser ve tesislerin illüstrasyonları hazırlanarak, yüksek tarama yöntemiyle bilgisayar ortamına aktarıldı. Dijital ortama aktarılan görseller posta pulu ve kartpostal şeklinde tasarlanıp sergilenmeye hazırlandı.

 

KENTE KATKISI OLAN ŞAHSİYETLER

Kente katkısı olan bu önemli şahsiyetler içerisinde; Mehmet Ali Kağıtçı, Selim Sırrı Paşa, Kara Mürsel Alp, Gazi Süleyman Paşa, Pertev Mehmet Paşa, Gazi Akçakoca, Mimar Sinan, Çoban Mustafa Paşa, Yahya Kaptan, Osman Hamdi Bey, Rıfat Yüce, Gazanfer Bilge, Leyla Atakan, Portakal Hafız Rüştü Bey, Malkoçoğlu Mehmet Bey, Tökeli İmre, Fahri Seyrek, Hasan Gemici, Fatma Seher Hanım, Matrakçı Nasuh, Evliya Çelebi, İpsiz Recep, II.Abdulhamid Han, Garabet Amira Balyan, Ali Haydar Özatay dahil olmak üzere 25 şahsiyetin çalışması bulunuyor.

 

TARİHE NOT DÜŞMEK ADINA

Pullar kimi zaman tarihi karakterleri, kimi zaman da tarihi mekanları, şehirleri ve hatta ülkeleri tanıtır ve tarihe işler.  Bu projede Kocaeli ilinin hem kent tarihine adını yazdırmış şahsiyetlerini, tarihi kültürel yapısını, mimari değerlerini yansıtmak ve tarihe not düşmek adına gerçekleştiriliyor.
Bu haber 990 defa okundu

DİĞER HABERLER

Din görevlilerinden, Diyanet Vakfı’na bağış

Din görevlilerinden, Diyanet Vakfı’na bağış

Başiskele din görevlileri, kurban bağışlarını Türkiye Diyanet Vakfı’na yaptılar.

'Olası bir depreme hazır değiliz'

'Olası bir depreme hazır değiliz'

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 19'uncu yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Öğretmen adaylarına müjde

Öğretmen adaylarına müjde

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre artık öğretmen adaylarının KPSS puanları 2 yıl geçerli olacak.

Brunson'ın avukatının yaptığı itiraza karar

Brunson'ın avukatının yaptığı itiraza karar

ABD’li Rahip Brunson’ın avukatının ev hapsinin kaldırılması için yaptığı itiraz, mahkeme tarafından reddedildi.

Vali Aksoy'dan anlamlı ziyaretler

Vali Aksoy'dan anlamlı ziyaretler

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kayseri 1. Komando Tugayında vatani görevini yaparken 2016 yılında çarşı iznine çıkan er ve erbaşları taşıyan halk otobüsüne teröristler tarafından düzenlen terör eylemi sonucu şehadet mertebesine eren Şehit Onbaşı Piyade Er Abdulsamet Özen'in , Onbaşı Piyade Er Raşit Yücel'in ailesini ziyaret etti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ