15 Ağustos 2018 Çarşamba 06:08
 
  • 6,415 TL

  • 7,282 TL

  • 243,63 TL

  • 93.419

Öncekiler Sonrakiler

'KOCAELİ İLAHİYAT İHTİSAS PROGRAMI'3.YILINDA

'Kocaeli İlahiyat İhtisas Programı'3.yılında
16 Ocak 2018 Salı 16:44

'Kocaeli İlahiyat İhtisas Programı' değerlendirme toplantısı Antikkapı Restoranın Kadıköy Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi.

İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin birlikte yürüttüğü "Kocaeli İlahiyat İhtisas Programı" değerlendirme toplantısı Antikkapı Restoranın Kadıköy Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya hayırsever iş adamlarının yanı sıra Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Zeki Aygün'de katıldı.

 

İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi Başkanı Feyzi Utaş ve yönetimi ile KOÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman ve ekibinin katıldığı İlahiyat İhtisas Programı 3. yıl sunumu, üyelerin ve hayırsever iş adamlarının katıldığı bir toplantı ile gerçekleştirildi.

Programı açılış konuşmasında İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şube Başkanı Feyzi Utaş “İlimizde İlahiyat Fakültemizin kurulması için büyük mücadele ettik. Büyük bir eksiklikti. Rektörümüzle birlikte 3 yıl önce ilahiyat fakültemiz kuruldu. İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezimizin ve İstanbul Marmara İlahiyat Fakültemiz ‘in 14 yıldır uyguladığı (İSM) İlimler ve Sanatlar Merkezi projesini bizde burada uygulamak istedik. Dekanımız Abdullah Kahraman beyle görüştük. Bu teklifimizi memnuniyetle karşıladılar ve destek verdiler. Bu eğitim sistemi içerisinde kendi alanında ilave derslerle hem dünyevi hem uhrevi ilimler ile vatanımıza ve Milletimize hayırlı evlatların yetişmesi için projemizi hayata geçirdik. İlk adımı atarken komisyon oluşturduk ve komisyon başkanı olarak İbrahim Yenice abimizi seçerek 5 kişilik ekip oluşturduk ve siz değerli hayırsever iş adamlarımızın desteği ile bu güne kadar getirdik. İnşallah bu çocuklarımız okullarını bitirdiklerinde iki lisanı, İngilizce ve Arapçayı ana dili gibi konuşabilecek, kendi dalında ve pozitif bilimlerde söz sahibi gençler olacaklar ve vatanımıza en iyi şekilde hizmet edecekler. Projemize destek veren tüm hayırsever iş adamlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Geçtiğimiz yıl proje dahilinde dil kursu için Ürdün’e gönderilen İlahiyat İhtisas programı öğrencilerinden Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Afra Bayram ve Mustafa Aydın Ürdün de yaptıkları gözlemlerinin sunumunu Arapça olarak gerçekleştirdi.  Öğrencilerin sunumlarından sonra Proje koordinatörü, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Gömbeyaz bir konuşma gerçekleştirdi. Gömbeyaz konuşmasında “Türkiye'de ilahiyat Fakültelerinde müfredat Tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi temel İslam bilimleri üzerinde gidiyor. Batıda ise bu bir tarihçi bakışıyla felsefe ağırlıklı gidiyor. Bizim uyguladığımız İlahiyat İhtisas Programının iki önemli ayağı var. Bunun biri dil, İkinci ayağı ise hukuk, siyaset, iktisat ekonomi gibi temel dersler. Bunun nedeni ise ilahiyatçı metinlerde boğulmasın kendi yaşadığı dünyayı tanısın. Biz bu projeyle balık vermeyi değil balık tutmayı öğretiyor, ümmete insan yetiştiriyoruz. Siz değerli hayırseverlerimize burslarınız ve destekleriniz için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kocaeli İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman ise konuşmasında “2015 yılında bir büroyla başlayan İlahiyat Fakültesinin 2 ay gibi kısa sürede kuruluşu tamamlandı. Bu arada sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmelerimiz oldu. Eğitim tecrübesini Kocaeli ye taşıdık. Daha binamız yoktu farklı binalarda eğitim görüyorduk. Şu anda 96 ilahiyat fakültesi arasında 7’nci sıradayız. Şu an uyguladığımız ilahiyat ihtisas programından dolayı tercih ediliyoruz. Biz ilim Yayma Cemiyeti ile ciddi prensiplerle ciddi kararlar aldık. Artık bu program benimsendi. Bu büyük bir başarıdır.  Hedefimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz”  dedi

 

Projeye destek veren hayırseverlere teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından görüşlerini dile getiren Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün “Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız birlik ve beraberlik içinde hareket etmelisiniz. Başarıyı yakalamak için burada hocalarımız ve gönüllü insanlar bir araya gelmişler. Hepimiz bu topluma hizmet etmek için yola çıktık. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

 

Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise konuşmasında “Şehrimize hizmet eden siz değerli gönüllüleri ve İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi’ni yürekten kutluyorum. Çok etkilendim ve duygulandım. Sizlerin bu çalışmasıyla bir siyasetçi ve bir anne olarak umutla geleceğe baktım, siyaset yapmanın 80 milyona hizmet etmenin ne kadar önemli olduğunu sizlerin bu çalışmasıyla yüreğimin derinliklerinde hissettim. Başarılar diliyorum” dedi.

 

Program sonunda projeye destek olan hayırsever esnaf ve işadamlarına plaket takdim edilerek kendilerine bu önemli projeye yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür edildi.
Bu haber 589 defa okundu

DİĞER HABERLER

BDDK düzenlemeleri yürürlüğe girdi

BDDK düzenlemeleri yürürlüğe girdi

Banka kartları ve kredi kartları ile kredi işlemleri hakkında yönetmelikte değişiklik kabul edildi

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Eğitime yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde Yılport Konteyner Terminali ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından 54 derslik, 1 adet kapalı spor salonu, 200 öğrencilik yurt ile donatım ve tefrişat işlerinin yapılacağı Gebze Teknik Üniversitesi Mehmet Yıldırım Yılport Eğitim Kampüsü’nün protokol imza töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen 17 Ağustos deprem anma ve farkındalık müzesi, hem depremin acı yüzünü ortaya koyarken hem de depremler için farkındalık yaratıyor

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla küçük esnaftan inşaat firmalarına kadar bir çok kurum dolar bozdurup getiren vatandaşlara bedava hizmetler vermeyi vaat ediyor.

Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

 Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

Kuruçeşme'de yanmayan lambalar SEDAŞ Ekiplerince hızla onarıldı.

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

O Kahraman Benim sloganıyla başlatılan proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan, 50 kişilik İzmit Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi (İZBAK)sertifikalarını aldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ