06 Haziran 2020 Cumartesi 23:07

‘SEKTÖRLERE YÖNELİK EK DESTEK TALEPLERİMİZ VAR’

 ‘Sektörlere Yönelik ek destek taleplerimiz var’
10 Nisan 2020 Cuma 12:36

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk son dönemde yaşanan COVİT-19 salgını ile mücadele kapsamında TOBB çatısı altında ve 365 oda ve borsanın ortak çalışması ile pek çok talepte bulunduklarını söyledi.
Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk son dönemde yaşanan COVİT-19 salgını ile mücadele kapsamında TOBB çatısı altında ve 365 oda ve borsa ile birlikte her sektörden ve üyelerden sorun ve çözüm önerilerini topladıklarını ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ileterek bu konularda takipçi olduklarını söyledi. TOBB’un bu anlamda çok başarılı işler çıkardığını söyleyerek Birlik Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür eden Öztürk ‘’ birlik başkanımız her sektörden her konunun bizzat takipçisi olarak çözüme ulaştırılmasını sağlamıştır’’ dedi.


HER SEKTÖRE YÖNELİK ÇÖZÜMLER GETİRİLDİ AMA DEVAMI DA OLMALI
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk ‘’bu süreçte ticaret erbablarının sorunlarının çözülmesinde pek çok çalışmalar yapıldığını ancak belli konular ile ilgili de çözüm beklediklerini söyledi. Mali destekler kapsamında Mücbir sebep kapsamının genişletilmesi ve tüm sektörlerin kapsama alınması, kamudan alacakların ödenmesi, bekleyen alacakların ödenmesi, avans koşullarının basitleştirilmesi, KDV alacağı kadar koşulsuz/şartsız KGF kefaleti sağlanması. Finansal destek talepleri kapsamında Kredi paketlerinin hızla işleme alınması, Kredi Garanti Fonu limitlerinin kullandırılması, İhracat stok kredisinin açıklanması, Eximbank’ın teminat mektupsuz kredi verebilmesi, Leasing ödemelerinin ertelenmesi de çözüme kavuşturulmalıdır’’ dedi.


LOJİSTİK, OPERASYONEL VE İSTİHDAM DESTEKLERİ ARTTIRILMALI
Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk destek beklenen sektörler ile ilgili yaptığı açıklama da sınır geçişlerinde karantina koşullarının gevşetilmesi, vizesi biten şoförlere gri pasaport verilmesi, serbest çalışan şoförlere (kamyon, otobüs, servis, dolmuş, taksi)doğrudan gelir desteği sağlanması, (ya da ÖTV’siz akaryakıt), sanayide ve ticari işletmelerde elektirik ve doğalgaz faturalarının ertelenmesi, THY kargo ücretlerinde indirim, limanlarda ardiye ve demoraj ücretlerinin düşürülmesi, ticari araçlarda MTV’nin 2020’de kaldırılması, kar dağıtım kısıtlamalarının gözden geçirilmesi konularında ek desteklerin getirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Öztürk ayrıca istidam destek talepleri arasında kısa çalışma ödeneği koşullarının basitleştirilmesi, 450 gün prim ödeme şartının tamamen kaldırılması, uygunluk incelemesinin kaldırılarak, doğrudan onay/kabul, Ödeme alt sınırının asgari ücret üst sınırının asgari ücretin 3 katı yapılması, PTT banka yerine, maaş hesabına yatırılması gibi konularda da ek tedbirlerin alınması gerekmektedir.’’ Dedi.

 

 

Bu haber 774 defa okundu

DİĞER HABERLER

Sorumluluk sınavlarının yapılacağı tarih belli oldu

Sorumluluk sınavlarının yapılacağı tarih belli oldu

Lise öğrencileri ile hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler için sorumluluk sınavları tarihi açıklandı

Yangında evsiz kalan aileye Büyükşehir’den yardım eli

Yangında evsiz kalan aileye Büyükşehir’den yardım eli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez ilçesi Dikmen köyünde çıkan yangında evsiz kalan Atar ailesine yardım elini uzattı.

Kâğıt Müzesi ve Bilim Merkezi kontrollü hayata hazır

Kâğıt Müzesi ve Bilim Merkezi kontrollü hayata hazır

Büyükşehir Belediyesi SEKA Kâğıt Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi, yeni normalleşme tedbirleri ile hizmet vermeye başladı

Cemil Çiçek'ten af açıklaması:

Cemil Çiçek'ten af açıklaması:

Adaletsizlik var

İlk orman Okulu Körfez'de açıldı

İlk orman Okulu Körfez'de açıldı

Kocaeli'nde hiç bir okulda uygulanmayan Orman Okulu; Körfez'de açıldı.

Gündüzlü Bakım Merkezleri açılıyor

Gündüzlü Bakım Merkezleri açılıyor

123 merkezde engellilere hizmet verecek

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ